1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek

MEB 'kaynak kısıtlı', Danıştay çocuk açlığı 'zarar doğurmaz' dedi

Okul öncesi eğitimde ücretsiz yemek hakkına dönük kısıtlamanın durdurulması, tüm okul öncesi eğitime ücretsiz yemek verilmesi talebimiz Danıştay 8. Daire tarafından reddedildi.

MEB yine çocuklardan kıstı: Taşımalı eğitimde ücretsiz beslenme hizmeti alan çocuk sayısı azaldı

Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’nın 2023 Yılı Faaliyet Raporu'na göre taşımalı eğitimde ücretsiz öğle yemeği verilen öğrenci sayısı 116 bin 440 azaldı.

Eğitim enkaz altından çıkamadı

Hatay’da depremin üstünden geçen 16 aya rağmen yıkılan onlarca okulun yerine tek bir okul dahi yapılmadı. Kentte öğrenciler 3 yarıyılı 3-4 okulun birleştirildiği binalarda ve konteynerlerde tamamladı.

Sevda Karaca okullarda ücretsiz yemeği bir kez daha gündeme taşıdı

Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bitiminde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yazılı soru önergesi verdi.

Türkiye Okul Yemeği Koalisyonu: ‘Çocukların yemeğinden tasarruf edilmez’

Türkiye Okul Yemeği Koalisyonu, okullarda çocuklara ücretsiz sıcak okul yemeği verilmesi ve temiz içme suyu sağlanması için mücadeleye çağırıyor.

Okullarda ücretsiz, sağlıklı beslenme sağlanmadıkça gıda güvenliği tehdit altında

Funda Uyar Özpınar anlatıyor: Okullardaki toplu beslenme hizmetleri özelleştikçe denetim azalıyor, kamu tasarrufuyla birlikte çocukların sağlıklı gıdaya erişimi daha büyük engellerle karşılaşıyor.

UNİCEF: Dünyada her 4 çocuktan biri aç

UNİCEF’in yayımladığı çocuk yoksulluğu raporunda 5 yaşın altındaki 181 milyon çocuğun gıdaya erişemediği için aç kaldığını açıklandı.

Tasarruf bir öğünden olmamalı

Kamuda tasarrufla birlikte okul kapatmalar, özelleştirmeler, çocukların eğitimine devam edebilmesi için başat olan beslenme hakkının karşılanmaması önümüzdeki süreçte eğitime erişimi engelleyecek.

Çocukların sağlığından sorumlu bakanlık açlığa göz yumuyor

'Hangi ülke çocukların en temel hakkını elinden alır?! Üstelik bu ülkenin sağlığından sorumlu bir bakanlık...'

BEKEV’den okul yemeğinin Sağlık Bakanlığı Strateji belgesinde olmamasına tepki

BEKEV: 'Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimler sorumluluklarını derhal yerine getirmeli.'

Sağlık Bakanı kulağının üstüne yatıyor

'Emine Erdoğan imzasıyla ilan edilen Okulumda Sağlıklı Besleniyorum programıyla tavsiye edilenler bir sürü süslü sözden ibaret kaldı'

1 Mayıs lise öğrencilerinin de kürsüsüdür

‘Biz lise öğrencileri de 1 Mayıs’ı kürsü gibi kullanmalı ve ücretsiz, nitelikli eğitim, okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi gibi taleplerimizi haykırmalıyız.’

Çocukların karın tokluğu için işçiler kol kola

‘İşçilerin kendi çocuklarıyla birlikte tüm emekçi çocuklarının beslenme hakkını sermayeye ve onun devletine karşı örgütlü bir biçimde savunmasıyla mümkün.’

Çocuklar için bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek davasında istinaf başvurusu

Okullarda "1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı" diyerek MEB'e açtığımız davanın reddedilmesinin ardından Bölge Adliye Mahkemesine istinaf başvurusu yapıldı.

‘Onlar TOGG’la övünürken ekmeğimiz küçüldü’

Ankara, Yenimahalle’de seçim sürecinde çaldığımız her kapıda duyduğumuz şey yoksulluk oldu.

Yargı çocukların açlığına kör, sağır

Okulöncesinde ücretisiz yemeğin kaldırılmasına karşı 6 Kasım'da açılan davada yürütmeyi durdurma talebine yanıt verilmedi. Danıştay, çocukların açlığına karşı önlem alacak kararı sürüncemede bırakıyor

‘Bazı günler yiyecek bir şey bulamadığım için okula gönderemiyorum’

MEB'e okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için açılan davanın reddilmesine ilişkin Esenyalı'dan kadınlar tepki göstredi.

Mahkemenin 'çocukların açlığı MEB'in taktidiri' kararına tepki

Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için açılan davadanın kararına ilişkin tepki büyüyor.

1 Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek davasında mahkeme, MEB çocukları aç bırakabilir dedi!

Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için açılan davada karar verildi.

CHP’li Emir: Öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek MEB’in 4 yıllık planında da yok

CHP’li Murat Emir geçen yıl yarım dönem okul öncesi çocuklar için uygulanan ve sessiz sedasız kaldırılan 1 öğün ücretsiz yemek uygulamasının MEB'in 4 yıllık planında da yer almadığını açıkladı.