Yıldırma amaçlı değişiklik haklı fesih nedenidir
İşveren bir işçinin görevini ve görev yerini işçiyi istifa ettirmek için kötü niyetli olarak değiştiriyorsa işçi haklı fesih yapabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 2014’ten beri 60 şubeli bir markette çalışıyorum. İlk kasiyerlik yaptım, sonra zücaciyede çalıştım en son mal kabul oldum. 4 yıldır şubede sabittim. Yeni gelen müdür ve müdür yardımcısı beni istemediler. Müdür yardımcısının küfür, hakaret, aşağılama, şiddete teşebbüs ve tehdit etmesiyle karakola suç duyurusunda bulundum. Bölge sorumlusuna ilettim. Şikâyetimi önemsemedi, “şubeni değiştiririz” dediler, başka şubeye verdiler. Orta reyon olarak gittim orada “10 gün hem orta reyona, hem kasaya bakmak zorundasın” dediler. Dün “kasada 10 lira açık var” dediler, kasayı adıma kapatmak için boş kâğıt imzalatmaya çalıştılar. Ben kabul etmedim. Gittim notere haklarımı istiyorum diye feshettim. Bugün bölge sorumlusu beni arayıp “yapma gel çalış başka şubeye verelim” dedi. Neler yapabilirim?

Bir işçinin görevinin ve görev yerinin yıldırma ve cezalandırma amaçlı olarak sürekli değiştirilmesi, işçinin hataya zorlanması, işçiye boş kâğıt imzalatılmak istenmesi, işçiye yasal haklarını kullandığı (suç duyurusu) için baskı yapılması mobbingdir. Bu duruma maruz kalan işçi İş Yasası’nın 24. maddesi uyarınca haklı fesih yapabilir, kıdem tazminatı ve diğer yasal haklarını isteyebilir, ayrıca mobbing nedeniyle maddi ve manevi tazminat talep edebilir.

Yukarıda belirttiğimiz sorunları, hatta daha fazlasını Okurumuz noter aracılığıyla fesih yaparak doğrusunu yapmış. Feshin ardından iş sözleşmesi sona ermiştir. Okurumuz bu aşamadan sonra, yani iş akdini feshettikten sonra işe geri dönerse, yasal hakları konusunda sorun yaşayabilir.

Okurumuzun işe dönmek yerine kıdem tazminatı ve diğer yasal haklarının ödenmemesi halinde önce arabulucuya gitmesi, arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde de dava açması daha doğru olacaktır.

İlgili haberler
Haklı fesihten önce işverene başvurmak gerekebilir

İşçi iş yerindeki başka bir işçi ile yaşadığı sorunlar nedeniyle haklı fesih yapmadan önce işverene...

İstifa etmek yerine haklı fesih yapılabilir

Hamilelik nedeniyle yıldırma politikasına uğrayan işçi istifa etmek yerine haklı fesih yapabilir.

Mobbing kadın işçilere hayatı dar ediyor

Çeşitli işkollarında çalışan kadınlar, işyerlerinde karşılaştıkları mobbingi ve bunun hayatlarını na...