mobbing

Tekstil işçisi Ayşe: Birbirimizden başka çaremiz yok

Ayşe eskiye oranla kadınların daha çok haklarını arayıp bir araya geldiğini söylüyor bunun sebebini de baskının artmasına bağlıyor.

Bir iç giyim fabrikasının gerçek yüzü: Kadın işçiler hastalıktan tükenene kadar çalışıyor

Çalıştığımız bölümler sağlıklı ortamlar değil. Tuvalete bile dakika ve sıra ile gidiyoruz.

AKP’li Belediye Başkanının işçilere istifa baskısı yaparken yeni görüntüleri çıktı

Kadın işçilere hakaret eden AKP’li Belediye Başkanı Şahin’in çok sayıda işçiye baskı yaptığı görüntüleri de ortaya çıktı.

Hamile işçinin kasıtlı olarak iş yükünün artırılması mobbingdir

Hamile işçinin yasal haklarından vazgeçmesini sağlamak için iş yükünün artırılması ayrımcılık ve mobbingdir.

Mobbing işverenden gelmiyorsa önce işverene başvuru gerekebilir

Mobbing işveren ya da işveren vekili tarafından değil diğer çalışanlar tarafından yapılıyorsa, işçinin önce işverene başvurması gerekebilir.

Hamile işçinin istifa etmeye zorlanması mobbingdir

Kadın işçinin hamile olduğu için istifaya zorlanması hem mobbing hem de ayrımcılıktır. Kadın işçinin yapabilecekleri yanıtımızda.

Pandemide mobbing arttı: Tuvalete gitmek bile azar işitmek demek!

Bursa’dan hizmet sektöründe çalışan Ayşe ve Ferda pandemiyle birlikte artan iş yüküyle beraber mobbingin ve baskının nasıl daha da arttığını anlattı.

Özel sektörde çalışan 4 kadından 1'i yöneticileri tarafından mobbinge uğruyor

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, özel sektörde çalışan her 4 kadından 1’i çoğunlukla yöneticileri tarafından mobbinge maruz kalıyor.

Banka müdürü çalışanın kafasına silah dayadı, savcılık ‘latife etmiş’ dedi

Yapı Kredi bankasının Kahramanmaraş’taki bir şubesinde müdür T.K. çalışan M.B.’nin kafasına silah dayadı. M.B. müdür hakkında suç duyurusunda bulunurken, savcılık müdür için ‘Latife etmiştir’ dedi.

İki hemşireye 500 kere ‘Ben salağım’ yazdıran Başhekim görevden alındı

Kumluca Devlet Hastanesinde iki hemşireye 500 kere ‘Ben salağım’ yazma cezası verildi. SES, ‘İnsan onuruna ve meslek etiğine yakışmayan bu uygulamayı şiddetle kınıyoruz’ dedi. Başhekim görevden alındı

Hepimizden gelen bir hikaye

‘Şu günlerde dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu yazıyı kaleme alma sebeplerimden biri bu. Diğeri ise; susmanın örgütlü kötülüğe hizmet edeceğine dair inancım.’

Sağlık emekçilerinden mobbinge tepki

Manisa Salihli Devlet Hastanesinde, Kovid-19 şüpheli hasta başvurusu sonrası hastane personelini tedbir almaları için uyaran SES üyesi sağlık emekçilerine ceza verildi, mobbing uygulandı.

Kadın gazeteci: Ofise metrobüsle gidip gelmek zorunda olduğum için mikrop muamelesi görüyorum!

Salgın sürecinde evden çalışamayan bir gazeteci anlatıyor: “Sosyal mesafeyi koru, zaten metrobüse biniyorsun diyen ve sana mikropmuşsun gibi davranan adam gazetenin aracıyla gidip geliyor.”

İntihara sürüklenen Arkeolog Kaçmış’ın savunmasında mobbing detayı

Arkeolog Merve Kaçmış’ın yaşamına son vermesinin ardından savunması ortaya çıktı: ‘Bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi beni yıprattı.’

Arkeolog Merve mektubunda ‘Ben yapmadım, her şey kamerada kayıtlı’ demiş

Mobbing nedeniyle intihar ettiği öne sürülen Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharından önce bıraktığı mektupta, ‘Ben yapmadım, kameralar açıktı. Her şey orada kayıtlı’ ifadelerinin yer aldığı belirlendi.

Arkeolog Merve mobbing sonucu intihar etti iddiası: Yetkililer sessiz

Gaziantep Müzesinde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharına, maruz kaldığı mobbingin neden olduğu öne sürüldü. Kültür Sanat Sen “Yetkililer mobbinge sessiz” açıklaması yaptı.

Müze görevlisi arkeolog intihar etti: ‘Mobbing’ iddiası

Gaziantep Müzesi'nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış intihar etti. Kaçmış'ın intiharına maruz kaldığı mobbingin neden olduğu öne sürülüyor.

Örgütsüz ve kuralsız çalışma işyerinde taciz ve şiddeti artırıyor

KEİG’in düzenlediği ‘İşyerleri kadınlar için ne kadar güvenli’ başlıklı panelde işçi kadınların işyerlerinde yaşadığı taciz, cinsel saldırı, şiddet ve mobbinge dikkat çekildi.

TÜRMOB’lu kadınlardan tacize karşı kurul önerisi

TÜRMOB Kadın Komisyonu, 23. Olağan Genel Kurulu için “Cinsiyete Dayalı Ayrımcılık, Taciz ve Mobbingle Mücadele Koordinasyon Kurulu” kurulmasına yönelik önerge hazırladı.

İşverenin hakareti haklı fesih nedenidir

İşveren veya işveren vekili işçiye sözlü (hakaret vb.) ya da fiili (şiddet vb.) sataşmada bulunursa işçi haklı fesih yapabilir.