Hamile işçinin istifa etmeye zorlanması mobbingdir
Kadın işçinin hamile olduğu için istifaya zorlanması hem mobbing hem de ayrımcılıktır. Kadın işçinin yapabilecekleri yanıtımızda.
Okurumuzun Sorusu:

Ben 4 aylık hamileyim. İşyerinde hamile olduğum için istenmeyen biri olarak görüldüm ve beni işten çıkarmaya çalışıyorlar ve dahası istifaya zorluyorlar. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim; sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dileyelim.

Kadın işçinin hamile olduğu ya da doğum yaptığı için işten çıkarılmasının İş Yasası’na aykırı olduğunu işverenler de biliyor. Hamile işçinin işine son vermek isteyen işverenler, bu nedenle, işçiyi ya istifaya zorluyor ya da işçiyi sahte gerekçelerle işten çıkarmaya çalışıyor.

Net bir biçimde söyleyelim. İşveren aslında işten atmaya çalıştığı hamile işçiyi yasal haklarını ödememek için istifaya zorluyorsa, sistematik bir biçimde hamile işçinin üzerinde baskı kuruyorsa bu mobbingdir. Aynı zamanda İş Yasası’nın 5. maddesinde düzenlenen ayrımcılık yasağının da ihlalidir.

Peki bu durumda okurumuz ne yapabilir.

1) Okurumuz kesinlikle istifa etmemelidir.

2) Okurumuz bir mobbing günlüğü tutmalı, yaşadıklarını günü gününe kayıt altına almalıdır.

3) Okurumuz kendine yönelik baskı, ayrımcılık ve istifaya zorlama eylemlerine ilişkin biriktirebileceği tüm bilgi, belge ve delilleri toplamalı, mümkünse tanık bulmaya da çalışmalıdır.

4) Okurumuz mobbinge uğradığını gösterebileceği yeterli kadar kayıt ve delil biriktirdikten sonra İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrası uyarınca haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanabilir ve işten ayrılabilir. Haklı fesih istifa değildir.

5) Okurumuz haklı nedenle derhal fesih hakkını kullandıktan sonra kıdem tazminatı, ayrımcılık tazminatı, mobbing nedeniyle tazminat, mahrum kaldığı tüm hakları ile ücret, yıllık izin ücreti ve benzeri tüm alacaklarını önce arabulucu, anlaşma olmazsa da dava yoluyla talep edebilir.

6) Okurumuzun bu süreç boyunca bir avukatla görüşerek düzenli hukuki destek almasında da yarar vardır.

Mobbing ve mobbingin ispatı ile ilgili detaylı bilgiler bu yanıtımızda da mevcut: MOBBİNGİN İSPATI İÇİN DELİL BİRİKTİRMEK ÖNEMLİ

Görüldüğü üzere okurumuza hemen haklı fesih yaparak işten ayrılmasını söyleyemiyorum. Çünkü okurumuz ne kadar haklı olursa olsun konu yargıya intikal ettiğinde okurumuzun mobbinge uğradığına ilişkin kuşku oluşturacak olguları ortaya koyması gerekecek. Yani bir hazırlık süreci gerekiyor.

Bununla birlikte okurumuz hamile ve işyerinde yaşadıkları okurumuzun hem fiziksel hem psikolojik sağlığını olumsuz etkileyebilir; okurumuzun ve bebeğinin sağlığına zarar verebilir. Okurumuzun ve bebeğinin sağlığı her şeyden önemli. Dolayısıyla okurumuzun böyle bir riskin oluştuğunu hissettiği anda haklı fesih yapmasında ve elindeki mevcut delil ve dayanaklarla hak arama yoluna başvurmasında yarar var.

İlgili haberler
Hamile işçi ücretsiz izinde de olsa analık raporun...

Hamile işçi ücretsiz izinde de olsa 32. hafta sonunda analık raporunu almalı. Aksi takdirde 16 hafta...

Hamile işçi analık izninde çalıştırılamaz, evden ç...

Analık iznine çıkan hamile işçinin çalıştırılması yasaktır. Kovid-19 nedeniyle evden çalışma yapılıy...

Hamile işçiyi istifa etmesi için fazla mesaiye zor...

Hamile işçinin işten çıkarılmakla tehdit edilmesi ve sürekli olarak yasaya aykırı biçimde fazla mesa...