Koronavirüs süt izninin kaldırılmasının bahanesi olamaz
Koronavirüs nedeniyle çalışma saatlerinin azaltılması, süt izninin kaldırılmasının gerekçesi olamaz. Süt izni gasp edilen kadın işçilerin hakları var!
Okurumuzun Sorusu: Merhaba. Bir sorum olacaktı. 4 aylık bebeğim var ve yasal süt izni kullanıyordum. Normal mesaimiz 08:00-18:00 iken koronavirüs nedeniyle 09:00-16:00 oldu. Mesai saatlerinin değişmesi nedeniyle işverenim süt iznimi kullandırmadı. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

İş Yasası’nın 74. maddesi çok açık:  

“Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır”.

Yasada ve ilgili yönetmelerde haftalık çalışma saatlerinin kısaltılması halinde işçinin süt izninin kaldırılabileceğine ilişkin herhangi bir düzenleme yoktur.

Okurumuzun işvereni hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde koronavirüs nedeniyle günlük çalışma süresinin kısaltılmasını bahane ederek yasaya aykırı biçimde süt iznini kaldırmıştır.

Altını çizelim. İşverenin günlük çalışma süresinin azaltılması nedeniyle günlük 1,5 saatlik süt izni süresini azaltıp azaltamayacağı bile hukuken tartışmalıdır. Ancak süt izninin tamamen kaldırılmasının hiçbir hukuki dayanağı yoktur.

Okurumuz;

1) Süt izninin kaldırılmasının İş Yasası ve ilgili mevzuata aykırı olduğunu belirterek, süt iznini kullanmayı yeniden talep edebilir.

2) Bu talep kabul edilmediği takdirde işvereni Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na şikâyet edebilir.

3) İsterse İş Yasası’nın 24. maddesinin 2. fıkrası uyarınca haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanarak, (1 yılını doldurmuşsa) kıdem tazminatı ve diğer yasal haklarını talep ederek işten ayrılabilir.

4) Haklı fesih yapmayıp çalışmaya devam ederse, okurumuz kullandırılmayan süt izni süresi kadar fazla mesai yapmış sayılır. Okurumuz 5 yıl içinde önce arabulucuya başvurarak anlaşma sağlanamadığı takdirde de dava yoluyla kullanamadığı her 1 saatlik süt izni için 1,5 saatlik ücreti tutarında fazla mesai ücreti talep edebilir. 

İlgili haberler
KORONA GÜNLERİNDE HAKLARIMIZ VAR: 3 soru 3 cevap!

Koronavirüs nedeniyle işlerin durması işçilerin suçu değil. İşçilerin salgın gerekçesiyle işten atıl...

Sadece bir sağlık sorunu değil, sınıfsal bir sağlı...

İSİG Meclisinden Pınar Abdal’a göre koronirüs salgını süresince sermayenin ihtiyacına göre belirlene...

Koronalı günlerde bir alonun ucundaki dertler

‘Konuşmaya ve dayanışmaya çok ihtiyacımız olduğu bir dönemden geçiyoruz. Evet dertler çok, ama yine...