İş akdinin feshinde noter şart değil, önemli olan ispat!
İşçinin fesih bildirimini noter kanalıyla göndermesi gibi bir yasal zorunluluk yok. Önemli olan fesih bildirimini daha sonra ispat edebilecek biçimde yazılı olarak göndermek.

Okurumuzun Sorusu:
09.09.2016 tarihinden beri kurumsal bir firmada çalışmaktayım. İnsan kaynakları birimi İstanbul’da, 29.02.2020’de evlilik tazminatımı alarak ayrılmak istediğimi insan kaynaklarına mail atarak bildirdim ve dilekçeyi nasıl yazmam gerektiğini ve ne zaman hangi yolla kime göndermem gerektiğini sordum. Tarafıma dilekçe örneğini 29 Şubat Cumartesi gününe denk geldiği için ayın 28’inde göndermemin yeterli olduğunu söylediler. Sizce mail ile dilekçeyi göndermem yeterli olur mu? Noterden de ihtarname yazdırmalı mıyım? Bir mağduriyet yaşar isem mail attığım kanıt olarak yeterli olur mu?

Okurumuz BU YANITIMIZDAKİ fesih dilekçesini kullanabilir.

Fesih bildirimini noter kanalıyla göndermek, ispat bakımından en garantili yol. Ancak iş akdinin noter kanalıyla feshedilmesi gibi bir yasal zorunluluk yok. Önemli olan fesih bildirimini yazılı ve daha sonra ispat edilebilecek biçimde yapmak.

Dolayısıyla okurumuz, fesih dilekçesini imzaladıktan sonra taratabilir ve dilekçenin elektronik kopyasını, evlilik cüzdanının fotokopisi ile birlikte mail aracılığıyla gönderebilir. Okurumuzun mailinin içeriğine “ekteki bildirimimi aldığınızı teyit etmenizi saygılarımla rica ederim” gibi bir ifade ekleyerek, teyit talep etmesinde ve bu maili fiilen görev yaptığı birimdeki amirine de göndermesinde de yarar var.

Okurumuz ayrıca ıslak imzalı dilekçesini, evlilik cüzdanının fotokopisi ile birlikte iadeli taahhütlü posta aracılığıyla ya da faks yoluyla da gönderebilir.

Olası bir ihtilaf halinde bunların hepsi ispat için kullanılabilecektir.

İlgili haberler
Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi yeniden çalış...

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılan kadın işçi, başka bir işte çalışabilir. İşv...

Evlilik nedeniyle fesih yazılı yapılmalı

Evlendikten sonraki 1 yıl içinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılmak isteyen kadın işçinin iş sö...

İşten ayrılırken ihbar tazminatına dikkat!

İşten ayrılan işçinin ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmaması için dikkatli olması gerekiyor. Haklı...