Engelli taşeron işçiler için de yeni düzenleme şart!
Engelli olduğu için daha erken emeklilik hakkı olan ve kadroya emeklilik koşullarını sağladığı için alınmayan taşeron işçiler için de derhal yeni düzenleme yapılmalı.
Okurumuzun sorusu:

Eski hükümlülerle ilgili yazınızı okudum. Bakan benim gibi engelli olduğu için kadroya alınmayan işçilerle ilgili de açıklama yaptı. Bizim için de yeni düzenleme mi gerekiyor?

Dünkü yanıtımızda eski hükümlü taşeron işçilerle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yaptığı açıklamanın yeterli olmadığını; eski hükümlü taşeron işçilerin kadroya alınması için yeni bir düzenlemenin şart olduğunu vurgulamıştık. 

Onur Bakır yanıtladı: 
Bazı suçlardan hüküm giydiği için kadroya geçirilmeyen taşeron işçiler ile ilgili Bakanın açıklaması durumu değiştirmiyor. Derhal yeni düzenleme yapılmalı.

Okurumuzun da belirttiği üzere benzer bir durum engelli taşeron işçiler için de geçerli. Engelli olduğu için daha kolay emeklilik koşullarına sahip olan taşeron işçiler için bu hak, kadroya geçişte bir dezavantaja dönüştü.

Henüz genç yaşlarda, hatta 30’larında olan birçok engelli taşeron işçi, emekli olma koşullarını sağladığı için kadroya geçirilmedi. Detaylarına bu yanıtımızdan ulaşmak mümkün:

Engellilere tanınan kolay emeklilik hakkı, kadroya geçişte bir dezavantaja dönüşüyor. Ama bir yol olabilir...

Bu durumdaki işçiler kadroya geçemedikleri gibi mevcut işlerini de kaybetme riski ile karşı karşıya. İsterlerse emekli aylığı bağlatabilirler ancak çok düşük aylık alacakları için, bu işçiler, emeklilik değil çalışmaya devam etmek istiyor. Bunda sonuna kadar haklılar!

Bu sorunu yaşayan işçiler ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, şu sözleri söyledi: “Maaş almamışsa, bununla ilgili işlemleri başlatmadıysa sadece engelli olan kardeşlerimizin tekrardan kadroya geçip çalışmalarına bir imkân sağlıyoruz, bu anlamda henüz işlemlerini yapmadıkları için.”

Ancak daha önce de vurguladığım üzere Bakanın yaptığı açıklama, mevcut kanun (KHK) kuralını değiştirmiyor. Engelli taşeron işçilerin kadroya alınmasına olanak sağlamıyor. Bu konuda yeni bir yasal düzenlemeye gidilmediği sürece, bu işçiler kadroya (yerel yönetimlerde şirketlere) geçirilmeyecek ve 2 Nisan’dan sonra işsiz kalacak.

Tam da bu yüzden, engelli taşeron işçilerin kadroya (ya da yerel yönetimlerde şirketlere) geçişi için ya 696 sayılı KHK değiştirilerek yeniden başvuru hakkı tanınmalı ya da bu işçilerin kamu kurumlarına engelli işçi kadrosundan alınması için İş Yasası ve ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmelidir. Bu değişiklik yapılırken de engelli taşeron işçilerin mevcut kıdem ve hakları korunmalıdır.

Lafla peynir gemisi yürümüyor. 2 Nisan geldi çattı. Bakan sözünün gereğini yapmakla yükümlü…


İlgili haberler
İşe iadesi devam eden taşeron işçiler dava yoluna...

İşe iade davası devam eden işçilerin kadro geçişi için yaptığı başvuruların reddedilmemesi gerekir....

Başvuru yapmamış taşeron işçi kadroya geçemez

Kadroya geçiş için olmazsa olmaz koşullardan biri 2-11 Ocak 2018 tarihleri arasında başvuru yapmış o...

Akılalmaz ama gerçek: Haklardan feragat taşerona k...

KHK ile getirilen koşul gereği, taşeron işçilerin sulh sözleşmesi imzalayarak geçmişe dönük hakların...