Engelli işçinin kadroya geçişinin koşulları var
Taşerondan belediye şirketine geçirilmiş engelli bir işçinin belediye kadrosuna geçebilmesi genel kurallara tabi. Şirkete geçirilmiş olmak yeni bir hak yaratmıyor.

Okurumuzun Sorusu:
Yüzde 40 engelli raporum var. Belediyede taşerondan belediye şirketine geçtim. Burada engellilere direk kadro olur mu? Bilgi almak istiyorum.

Okurumuz 696 sayılı KHK ile belediyede taşeron şirkette çalışırken, belediye şirketine geçirilmiş. Bu durumda olan işçiler belediyenin kadrolu işçiliğine geçirilmedi. Bu işçiler belediye şirketlerine geçirildi. Bu nedenle bu kapsamda olan işçiler belediyelerin kadrolu işçilerinin hak ve ücretlerinden yararlanamıyor. Dolayısıyla okurumuz, engellilik durumundan kaynaklı olarak belediye kadrosuna geçirilip geçirilemeyeceğini soruyor.

Ne yazık ki okurumuzun 696 sayılı KHK ile taşeron şirketten belediye şirketine geçirilmiş olması, onun belediyenin kadrolu işçiliğine geçirilmesi için yeni bir hak doğurmuyor.

İş Kanunu’nun 30. maddesi uyarınca belediyeler de dâhil olmak üzere 50 veya daha fazla işçi çalıştıran kamu idarelerinin en az yüzde 4 oranında engelli çalıştırma zorunluluğu var. Engelli işçi alımı İş-Kur aracılığı ile yapılıyor.

Sonuç olarak okurumuzun belediye şirketine geçirilmiş olması, okurumuzun belediyenin kadrolu işçiliğine geçirilmesi için bir hak ya da öncelik getirmiyor.

Okurumuzun belediyenin işçi kadrosuna geçirilebilmesi için:

1) Okurumuzun İş-Kur’a engelli raporu ile birlikte kaydolması,
2) Belediyenin engelli işçi alımı için İş-Kur’a başvurması,
3) Okurumuzun yapılacak ilana başvurması,
4) İlana göre yapılacak sınav ve/veya mülakatta başarılı olarak engelli kadrosundan istihdama hak kazanması gerekiyor.

Yani okurumuzun durumu ile diğer engellilerin durumu aynı. Okurumuzun belediye şirketine geçirilmiş olması herhangi bir fark ya da öncelik yaratmıyor. Belediyenin engelli işçi alımı için İş-Kur’a başvurup ilana çıkması halinde, okurumuz da diğer engelliler gibi başvuru yapma hakkına sahip.

İlgili haberler
Engelli taşeron işçiler için de yeni düzenleme şar...

Engelli olduğu için daha erken emeklilik hakkı olan ve kadroya emeklilik koşullarını sağladığı için...

Ağır engelli çocuğu olan kadınlar daha erken emekl...

En az yüzde 50 oranında ve başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan kadınlar daha az...

Kadroya geçen işçi işsizlik sigortası primi ödemey...

Taşerondan kadroya geçen işçilerin brüt ücretlerinden dün olduğu gibi bugün de işsizlik sigortası pr...