engelli kadınlar

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara ilişkin haber yaparken medya diline dikkat!

Engelli bireyleri güçsüzleştiren değil güçlendiren haberler yapmak kadar engelliliği bir sorun olarak görmeyen haber diline dikkat etmekte de yarar var.

Değişen bir şey yok, yine engellenenleriz!

Zannediliyor ki bizlerin sadece hastane ve ev arasında gidip gelmekten başka bir şey yapmamıza gerek yok. İşte bu algı birçok engelden en korkunç olanı ve ne yazık ki bu aşılması en güç unsur.

ENGELLİ KADINLAR: Eksik değil, farklıyız!

10-16 Mayıs Engelliler Haftası... Yaşadıkları sorunları ve taleplerini anlatan engelli kadınlar ayrımcılıkla mücadele ederken devlet ise üzerine düşen görevi yapmıyor...

Yüzde 92 engelli Meryem Nazlı: ‘Eve gireni hesap ediyorlar da evden çıkanı hesap etmiyorlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Engelli maaşlarını artırdık’ derken gerçekte olanın Erdoğan’ın söylediği gibi olmadığını yüzde 92 engeli Meryem Nazlı anlatıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara katmerli ayrımcılık ve şiddet

Engelli kadın ve kız çocuklarının her türlü ayrımcılıktan, sömürüden uzak, eşit ve özgür bir yaşama sahip olması mümkün!

GÜNÜN KISASI: Görme engelli kadınlar her yerde!

Engelli kadınların toplumda görülmemesi, yer edinememesi en büyük sorunlardan biri…”Engelli kadınlar vardır ve her yerdeler” diyen bu kısa film de görme engelli kadınların yaşamlarına dikkat çekiyor.

Engelli işçinin kadroya geçişinin koşulları var

Taşerondan belediye şirketine geçirilmiş engelli bir işçinin belediye kadrosuna geçebilmesi genel kurallara tabi. Şirkete geçirilmiş olmak yeni bir hak yaratmıyor.

GÜNÜN AZMİ: Engellere karşı ilham yaratan bir kadın

Tek kollu bir hemşire olan Manami Ito-san, aynı zamanda paralimpik yüzücü. Sağ kolunu küçük yaşlarda kaybeden azimli kadın özel olarak tasarlanan enstrümanı ile mükemmel bir performans sergiliyor.

GÜNÜN ENGEL TANIMAYANI: Engelsiz Kadın Haber Ağı yayında

Engelli kadınların kendi haberlerini kendilerinin yaptığı haber ağı EKHA, yayımladığı içeriklerle engelli kadınların dünyasını anlatıyor, dünyaya da engelli kadın olmayı...

Gelincik çorak topraklarda da biter

Engelli kadınlar yaşamlarını nasıl sürdürüyor, toplumsal yaşamda ne gibi sorunlar yaşıyor, çocuklarıyla nasıl iletişim kuruyor? Kendisi de engelli olan Gülkız, engelli kadınların yaşamına dokunuyor.

Şiddetin içe kanayan yanını anlatıyorum, dinleyin...

Bir arkadaş ziyareti, sokakta el ele yürümenin cesareti, parkta konudan konuya bir muhabbetin gösterdikleri... Hepsinde içimizde kanayan bir şeyler açığa çıkıyor. Şiddet; hepsinin ortak adı oluyor.