engelli kadınlar

Hasta alt bezi yardımı azaldı: ‘Bezleri bölerek kullanıyorum’

Hasta alt bezi kullanması gereken hastalar günde ortalama 4 bez kullanıyor. Devletin raporlu hastalara destek sunduğu bez yardımı ihtiyacı karşılıyor mu? Hasta bezi kullanan Zeynep yanıtlıyor.

Maluliyet aylığı ve yetim aylığı ancak bir koşulda birlikte alınır

Maluliyet aylığı alan kadının vefat eden anne ya da babasından yetim aylığı alabilmesi için, kadının SSK ya da Bağ-Kur’lu, anne ya da babanın ise Emekli Sandığı mensubu olması gerekir.

Engelli kadınlar sağlığa erişemiyor

Türkiye’de 1 milyon 109 bin 566 kadın engelli. Pandemi ile birlikte var olan sorunları daha da katmerleşen engelli kadınların durumunu HDP milletvekili Nuran İmir Meclis gündemine taşıdı.

Özel gereksinimli bireyler için eşit ve bağımsız bir yaşam

Toplu alanlarda vakit geçiremiyor, eğitimden yoksun bırakılıyorlar, istihdam olanağı neredeyse yok, kamusal politikalar eksik. Özel gereksinimli bireylere toplumun bakışı sorunları kat kat artırıyor.

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit engelli kadınları Meclis gündemine taşıdı

HDP’li milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, engelli kadınların maruz kaldıkları ayrımcılığa dair verdiği önergede Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, engelli kadınlara yönelik çalışmaları sordu.

Pandeminin engelli kadınlara faturası: İşsizlik, şiddet, hak ihlali…

‘COVID-19 Pandemisinde Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri’ raporu, engelli kadınların salgın sürecinde yaşadığı sorunlara, şiddet ve işsizliğe dair çarpıcı veriler sunuyor.

GÜNÜN ANKETİ: Kovid-19 pandemisinde engelli kadınların sorunları

Türkiye Körler Federasyonu, tüm engelli gruplardaki kadınların sorunlarını belirlemek için ‘Kovid-19 pandemisinde engelli kadınların sorunları’ isimli bir anket çalışması başlattı.

Engelli kadına polis tacizi!

Antep’te bir polis işitme ve konuşma engelli bir kadını taciz etti. Kadın polisten şikayetçi oldu.

Ezgi Polen’in heyecanını paylaşmaya var mısınız?

Antalya’da yaşayan MPS hastası Ezgi Polen Çelik’in, Mühür isimli kitabı raflarda yerini aldı. Ezgi, 29 Şubat’ta düzenlenecek etkinlikle kitabını okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara ilişkin haber yaparken medya diline dikkat!

Engelli bireyleri güçsüzleştiren değil güçlendiren haberler yapmak kadar engelliliği bir sorun olarak görmeyen haber diline dikkat etmekte de yarar var.

Biz engelli kadınlar şiddet ve istismar tehdidiyle karşı karşıyayız

Antalya’da 25 Kasım öncesi bir araya gelen görme engelli kadınlar sorunlarını dile getirdi: Şiddet ve istismara, mobbinge ve aile baskısına daha fazla maruz kalıyoruz. Bizi güçlendirecek kurumlar yok.

Değişen bir şey yok, yine engellenenleriz!

Zannediliyor ki bizlerin sadece hastane ve ev arasında gidip gelmekten başka bir şey yapmamıza gerek yok. İşte bu algı birçok engelden en korkunç olanı ve ne yazık ki bu aşılması en güç unsur.

ENGELLİ KADINLAR: Eksik değil, farklıyız!

10-16 Mayıs Engelliler Haftası... Yaşadıkları sorunları ve taleplerini anlatan engelli kadınlar ayrımcılıkla mücadele ederken devlet ise üzerine düşen görevi yapmıyor...

Yüzde 92 engelli Meryem Nazlı: ‘Eve gireni hesap ediyorlar da evden çıkanı hesap etmiyorlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Engelli maaşlarını artırdık’ derken gerçekte olanın Erdoğan’ın söylediği gibi olmadığını yüzde 92 engeli Meryem Nazlı anlatıyor.

Kendine ‘engel’ olamayan kadın: Toplumda erişebildiğimiz kadar varız!

Elif Gamze Bozo, 3 Aralık Dünya Engelliler gününde kentlerin engellilere göre tasarlanmaması nedeniyle erişilebilirlik sorununa dikkat çekti.

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara katmerli ayrımcılık ve şiddet

Engelli kadın ve kız çocuklarının her türlü ayrımcılıktan, sömürüden uzak, eşit ve özgür bir yaşama sahip olması mümkün!

GÜNÜN KISASI: Görme engelli kadınlar her yerde!

Engelli kadınların toplumda görülmemesi, yer edinememesi en büyük sorunlardan biri…”Engelli kadınlar vardır ve her yerdeler” diyen bu kısa film de görme engelli kadınların yaşamlarına dikkat çekiyor.

Engelli işçinin kadroya geçişinin koşulları var

Taşerondan belediye şirketine geçirilmiş engelli bir işçinin belediye kadrosuna geçebilmesi genel kurallara tabi. Şirkete geçirilmiş olmak yeni bir hak yaratmıyor.

GÜNÜN AZMİ: Engellere karşı ilham yaratan bir kadın

Tek kollu bir hemşire olan Manami Ito-san, aynı zamanda paralimpik yüzücü. Sağ kolunu küçük yaşlarda kaybeden azimli kadın özel olarak tasarlanan enstrümanı ile mükemmel bir performans sergiliyor.

GÜNÜN ENGEL TANIMAYANI: Engelsiz Kadın Haber Ağı yayında

Engelli kadınların kendi haberlerini kendilerinin yaptığı haber ağı EKHA, yayımladığı içeriklerle engelli kadınların dünyasını anlatıyor, dünyaya da engelli kadın olmayı...