Analık izni sonrası yarım çalışma başvurusunda 1 aylık süreye dikkat!
Analık izni sonrası yarım çalışma hakkından yararlanmak isteyen kadın işçinin iznin bitiminden itibaren 30 gün içinde yarım çalışma belgesi ile birlikte İŞKUR’a başvurması gerekiyor.
Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Ben yaklaşık 3 yıldır özel sektörde aynı işyerinde çalışıyorum. 6 Ocak 2020 tarihinde ilk çocuğumu doğurdum. Doğum iznimde 5 Nisan tarihinde bitti ve işyerim zorunlu olarak geçen yıldan kalan 12 günlük yıllık iznimi kullandırdı. İznim de 18 Nisan’da bitti. Ben 12 gün boyunca tam zamanlı çalışıyor görünüyorum resmiyette. Benim yarım gün çalışma başvurusu yapma şansım var mı acaba?  

Öncelikle okurumuzu tebrik edelim; okurumuzun çocuğuna uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür dileyelim.

Yanıtımıza geçmeden önce yarım çalışma hakkı ile ilgili temel bilgileri paylaşalım. İş Yasası’nın 74. maddesinde 2016 yılında yapılan değişikliğe göre kadın işçi 16 haftalık normal analık iznini kullandıktan sonra, birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün boyunca “yarım çalışma” hakkını kullanabilir.

Kadın işçi haftalık çalışma süresinin yarısı kadar (22,5 saat) çalışır ve bu sürenin ücretini işvereninden alır, işveren bu sürenin primini de öder. Geri kalan sürede işçi ücretsiz izinli sayılır ve bu süre için yarım çalışma ödeneği İş-Kur tarafından ödenir. Yarım çalışma ödeneği 2020 yılı için günlük net 97,4 TL’dir. İş-Kur ayrıca yarım çalışma ödeneği ödediği gün kadar sigorta primi öder.

Olağan koşullarda işveren işçiye 15 günlük ücretini öderken, İş-Kur’da geri kalan 15 gün için 1460,3 TL ödeme yapar.

Okurlarımıza yarım çalışma talebini analık izni bitmeden işverene bildirmeleri ve analık izninin hemen ardından yarım çalışmaya geçmelerini tavsiye ediyoruz.

Ancak okurumuza analık izni sonrasında yıllık izin kullandırılmış olması okurumuzun yarım çalışma hakkını kullanmasına engel teşkil etmiyor.

Okurumuz analık izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunduğu sürece yarım çalışma hakkından yararlanabilir.

Okurumuz ilk çocuğunu dünyaya getirdiği için okurumuzun yarım çalışmadan yararlanabileceği süre 60 gün.

Okurumuzun başvuru için yapması gerekenler ve başvuru formu bu yanıtımızda mevcut: TIKLAYIN

İlgili haberler
Kısa çalışma analık ödeneğine engel teşkil etmez

Kısa çalışma kapsamında olduğu için sigorta primi yatmayan hamile kadın işçiler de analık izni boyun...

Kadın işçi analık iznindeyken çocukların agi farkı...

Kadın işçi analık izninde ya da ücretsiz izindeyken, çocukların AGİ farkı babaya ödenebilir. Aynı ha...

İşçinin ücretsiz izinde olması analık iznine engel...

Hamile kadın işçinin koronavirüs nedeniyle ücretsiz izinde olması analık iznine engel değil. Ancak i...