İşçinin ücretsiz izinde olması analık iznine engel değil
Hamile kadın işçinin koronavirüs nedeniyle ücretsiz izinde olması analık iznine engel değil. Ancak işçinin son 3 haftaya kadar çalışıp, doğum sonrası izni uzatması mümkün değil.
Okurumuzun Sorusu: Çalıştığım firma ücretsiz izne çıkardı bizi. Ben hamileliğimin 29. haftasına girdim. Hamilelik öncesi ve sonrası toplam 4 ayımız var. Ama ben 38. haftaya kadar çalışacaktım ki doğum sonrası daha uzun izin kullanabileyim. Ama ücretsiz izindeyim. Nasıl halledeceğim bu durumu?

Koronavirüs nedeniyle işyerinin faaliyetinin durdurulmuş olması, işçinin ücretli ya da ücretsiz izinde olması, analık iznini etkilemez.

Hamile kadın işçiler İş Yasası’nın 74. maddesi uyarınca doğumdan önceki 8 hafta, doğumdan sonraki 8 hafta boyunca izinli sayılırlar. Son 1 yılda 90 gün prim koşulunu sağlayan ve analık iznine ayrıldığında (prim yatsın ya da yatmasın) sigortalı olan kadın işçiler SGK’dan analık ödeneği alabilir.

Ancak işyerinin faaliyeti durdurulmuşsa ve/veya işçi ücretsiz izindeyse; kadın işçinin doktor raporuyla doğumdan önceki son 3 haftaya kadar çalışıp, doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık süreyi doğum sonrası iznine aktarması ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü işçinin son 3 haftaya kadar çalışması olanaklı değildir.

Sonuç olarak okurumuz ücretsiz izindeyken 8 artı 8 hafta analık iznini kullanabilir. Ancak okurumuzun son 3 haftaya kadar çalışarak, doğum sonrası izin süresini uzatması söz konusu değildir. 

İlgili haberler
Analık halinde kadın işçinin parasal hakları

Doğum yapan sigortalı kadın işçi, SGK’dan analık ödeneği ve emzirme ödeneği, devletten ise doğum yar...

Analık izni sonrası rapor alan işçi yarım çalışmad...

Analık izni sonunda rapor alan işçi, raporu bittikten sonra, raporu ve yarım çalışma belgesi ile bir...

Belirli süreli sözleşme analık iznine engel değil

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin de analık izni ve analık izninde analık ödeneği a...