ALO 170 yanlış biliyor: Hamilelik işten atma gerekçesi olamaz
Alo 170 yanlış biliyor. Hamilelik işten çıkarma gerekçesi olamaz. Hamileliği nedeniyle işten çıkarılan işçi yasal haklarını arayabilir.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. 2 haftalık hamileyim. Büyük ihtimal işten çıkarılacağım. Alo 170’i aradım ve “işten çıkarma hakları var” denildi. Bu durum doğru mu? Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler.

Alo 170, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çağrı merkezi.

Alo 170’in okurumuza vermesi gereken yanıt şuydu:

“İş Yasası’nda hamile işçilerin işten çıkarılamayacağına ilişkin bir kural yok. Ancak İş Yasası’nın 18. maddesine göre hamilelik işveren için geçerli bir işten çıkarma nedeni oluşturmaz. İş Yasası’nın 5. maddesine göre hamilelik nedeniyle ayrımcılık yapılamaz. Eğer işvereniniz sizi hamile olduğunuzu bildirdikten sonra, hamile olduğunuz için işten çıkarırsa bu İş Yasası’na aykırı olur. İşveren, kâğıt üzerinde farklı bir gerekçe gösterse bile, bu durumu değiştirmez. İş güvencesi kapsamında iseniz işe iade talep edebilir; değilseniz ayrımcılık tazminatı ya da kötü niyet tazminatı isteyebilirsiniz. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ödenmeyen yıllık izin ücretleri gibi diğer haklarınızı her koşumda talep edebilirsiniz.”

Ancak anlaşılan o ki ALO 170’de çalışan ve kadro hakkından mahrum bırakılan taşeron işçi arkadaşımız, okurumuza eksik ve yanlış bilgi vermiş…

Altını bir kez daha çizelim. “Hamile işçi işten çıkarılamaz” diye bir kural ya da sınırlama yok. “Hamile işçi hamileliği nedeniyle işten çıkarılamaz” diye bir kural var. Arada esaslı bir fark mevcut. Örneğin hamile bir kadın işçi işyerinde hırsızlık yaparsa tazminatsız işten çıkarılabilir. Hamile olması ayrı bir yasal güvence sağlamaz. Ancak hamile bir kadın işçi sırf hamile olduğu için ya da doğum izni kullanacağı için işten çıkarılamaz.

Okurumuz 2 haftalık hamile. Çok büyük ihtimalle hamileliğini işverene bildirdiği için işten çıkarılma endişesi yaşıyor. İşverenin hamileliğin bildirilmesinin hemen ardından okurumuzu işten çıkarması (eğer yasaya uygun başka bir gerekçe yoksa) açık bir biçimde “hamilelik nedeniyle işten çıkarma” anlamına gelir.

BU YANITIMIZDA detayları ile ele aldığımız üzere, okurumuz işten çıkarıldığı takdirde yasal haklarını arayabilir.


İlgili haberler
Hamilelik nedeniyle çıkarılan işçi ‘ayrımcılık’ ta...

Hamilelik nedeniyle işten çıkarılan işçi, iş güvencesi kapsamında ise işe iade isteyebilir. Kapsamda...

Hamilelikte rapor tek başına fesih nedeni olamaz

Hamilelik sırasında ya da sonrasında analık izni dışında rapor verilebilir. Raporlu süre “ihbar süre...

Mobbinge uğrayan hamile işçi haklı fesih yapabilir

Hamilelikte mobbinge uğrayan kadın işçi haklı fesih yapabilir. İşçi, işten çıkarmaya karşı önlem de...