Pınar Gültekin davasının dördüncü duruşması görüldü: Reddi hakim talebi yine reddedildi
Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın tutuklu, ona yardım eden kardeşi Mertcan Avcı’nın tutuksuz yargılandığı davanın 4’üncü duruşması görüldü, dava 12 Temmuz'a ertelendi.

27 yaşındaki Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın ve Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın devam duruşması bugün Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor, duruşmada tanıklar dinlendi. Kadınlar duruşma öncesi saat 13.00’de Muğla Adliyesi önünde toplandı. Duruşma öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, geçen celsede tahliyesine karar verilen sanık Mertcan Avcı için yapılan itirazların reddedildiğini söyledi.  Tanıkların ve sanıkların dinlendiği davanın dördüncü duruşması sonrası dava 12 Temmuz'a ertelendi.

Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Cemal Metin Avcı ve tutuksuz sanık Mertcan Avcı, SEGBİS ile katıldı. Pınar Gültekin'in annesi Şefika Gültekin, babası Sıddık Gültekin ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

'PINAR'I KORKUTMAM İÇİN 200 BİN LİRA TEKLİF ETTİLER'

DHA'dan Tolga Tahçı ve Cavit Akgün'ün haberine göre, duruşmada, ilk olarak tanık M.Y.Ö. dinlendi. Diyarbakır'dan SEGBİS ile duruşmaya bağlanan M.Y.Ö., Cemal Metin Avcı'nın Pınar'ı tehdit etmek için kendisine para teklif ettiğini söyledi. M.Y.Ö., "Cemal Metin Avcı ile Isparta'da bir arkadaş ortamında tanıştım. İki veya üç kez beni Muğla'da barda misafir ettiler. Sonrasında iletişimimiz kesildi. Instagram hesabımda yazışmalar vardı. Cemal Metin Avcı ve Selim Avcı Diyarbakır'a geldi. Cemal Metin Avcı, bana Pınar'ın kendisine şantaj yaptığını, Pınar'ın cezaevindeki ağabeyinin tehdit mesajları attığını söyledi. 'Sen de Pınar da doğulusunuz' diyerek onu korkutmamı istedi ve karşılığında 200 bin TL teklif etti. Teklifi kabul etmedim ve iletişimi de tamamen kestik. Pınar öldükten sonra bunları CİMER'e yazdım. Çünkü vicdan azabı çektim" dedi.

Gültekin ailesinin avukatının, cinayeti Cemal Metin Avcı'nın tek başına işleyip işlemediğine dair sorusuna ise M.Y.Ö., "Cemal Metin Avcı cahil adam. Bu işi tek başına yapamaz. Kimsenin günahına girmek istemem ama tahminimce Gökhan Orhan ve Selim Avcı ile fikir birliği yapmıştır" diye cevap verdi.

'İNSANLARIN SİZE GÜVENİ KALMADI, LÜTFEN DAVADAN ÇEKİLİN'

Tanığın dinlenmesinin ardından mahkeme başkanı, geçen celselerde de ABD'ye yazılan müzekkereyle ilgili olarak yetkili makamlarca ek bilgi talebinde bulunduğunu, talebe ilişkin cevabın yazılarak gönderildiğini söyledi.

Daha sonra Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, mahkeme heyetine "Çekilin" talebinde bulundu. Epözdemir, "İnsanların ve ailelerin sizlere güveni kalmadı. Bu saatten sonra bu yargıya katılacak bir şey yok. Bu ABD ısrarı mahkemenin haksız tahriki uygulamanın dışa vurumudur. Aile sizin adalet dağıtacağınıza inanmıyor. Lütfen bu davadan çekilin" dedi.

PINAR'IN BABASI: ADİL KARAR ÇIKACAĞINI SANMIYORUM

Duruşmada söz alan öldürülen Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin, ailesinin dağılmanın eşiğine geldiğini belirtip, "Pınar'ın ölümünden sonra ailem dağıldı. Ama ben onları kurtarmak için güçlü durmaya çalışıyorum. Adil karar çıkacağını sanmıyorum. Reddi hakim de istemiştim. Adalet istiyorum" diye konuştu.

PINARI'IN ANNESİ: KIZIMI SUÇLU ÇIKARIYORSUNUZ

Anne Şefika Gültekin ise mahkeme heyetine, "Size çok güvendik ama maalesef kızımı suçlu çıkarıyorsunuz. Lütfen çekilin. Benim evlatlarım mahkemeye gitmememi söylüyor. Bitlis'ten buraya gelip gidiyoruz. Ben size çok güvendim ama olmadı. Benim canım gitmiş artık başkalarının ki gitmesin" dedi.

MAHKEME TÜM TALEPLERİ REDDETTİ

Epözdemir reddi hakim taleplerini yinelerken, tutuksuz sanık Mertcan Avcı'nın duruşma salonuna katılmasını ve ABD'ye yazılan müzekkere cevabından vazgeçilmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, tüm bu talepleri reddetti.

AVUKATLAR ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Sanık Avcı, tanık M.Y.Ö'yü hiç tanımadığını söyledi. Avcı, "O kişiyi hiç tanımıyorum. Isparta'ya da Diyarbakır'a da hiç gitmedim. Karşı tarafın avukatı benim kendimi savunma hakkımı elimden alamaz. Asıl senaryoyu o uyduruyor" dedi. Avcı'nın konuşması sırasında ayağa kalkan Epözdemir, "Burada yargılanan ben değilim. Sanki kızı ben katlettim" dedikten sonra avukatlar arasında tartışma çıktı. Sanık tarafından kendisine "yalancı" dendiğini belirten Epözdemir, Avcı için "cani" ifadesini kullandı. Bunun üzerine Avcı'nın avukatları Epözdemir'e tepki gösterdi. Seslerin iyice yükselmesi üzerine mahkeme başkanı, araya girip tartışmayı sonlandırdı.

Tartışmanın ardından konuşmaya devam eden Avcı, "Özür dilerim. Ben cani biri veya kadın düşmanı değilim. En başından sonuna kadar doğruyu anlattım. Beni kitlesel linçle değil adaletle yargılayın. Basında sürekli sevgilim olarak geçiyor. O benim sevgilim değil. Benimle zorla birlikte olan bir eskorttu" dedi. Anne Şefika Gültekin'in sanığın kızı hakkındaki bu sözlerine tepki göstermesinin ardından duruşmaya ara verildi.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada, verilen aranın ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelecek olan rapor ve ABD’ye yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.Duruşma sonrası adliye çıkışında kadınlar sloganlarla Pınar için adalet talep etti.


'PINAR'IN ÖZEL HAYATI YARGILANIYOR'

Epözdemir, "En başından beri bu cinayetin tek başına işlenmediğini savunuyoruz. Geçen celse Mertcan Avcı'nın tahliye edilmesine hem biz itiraz etmiş hem de Başsavcılık itirazda bulunmuştu. Ancak yapılan itirazlar reddedildi. Bugünkü celsede Diyarbakır'dan bir tanık dinlenecek. Bu tanık, cinayetin tek başına işlenmediğine dair CİMER'e başvuruda bulunmuş. Mahkeme onu dinleyecek. Bunun yanı sıra mahkeme, Pınar'ın kesin ölüm sebebini ve saatinin belirlenmesi için Adli Tıp 1'inci İhtisas Dairesi'nden rapor istemişti. Onun da okunmasın bekliyoruz. Önceki raporlarda tüm dokular yandığı için kesin ölüm nedeni belirlenememişti. Pınar'ın telefonuna erişebilmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne müzekkere yazılmıştı. Bu, Pınar'ın özel hayatını tartışılır ve sorgulanır hale getirmektir. Burada tabiri caizse Pınar'ın özel hayatı yargılanıyor. Bu müzekkere dava hiçbir şey katmayacaktır. Yargı reformu buradan, Muğla Adliyesi'nden başlamalıdır. Gelin Amerika'ya yazılan bu utanç vesikası müzekkereyi bitirin” dedi.

Davanın tutuklu yargılanan sanığı Cemal Metin Avcı ile eşi Eda Avcı'nın boşandıkları ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Rezan Epözdemir, "Cemal Metin Avcı ve eşi, anlaşmalı olarak boşanma davası açmışlardı. O dava sonuçlanmış ve taraflar boşanmış. Anlaşma gereği sanık Avcı, boşandığı eşine 5 milyon TL ödeyecek. Ödememesi durumunda şirket hisseleri, araçlar ve gayrimenkullerin tamamının devredileceği belirtilmiş. Kanaatimizce bu danışıklı bir boşanma. Kararın kesinleşmesinden sonra itiraz haklarımızı kullanacağız. Tarafların gerçekte boşanma iradesinin olmadığını düşünüyoruz. Bunun bir benzerini Cem Garipoğlu sürecinde de yaşamıştık. Onlar da mallarını devretmişti. Kadını hunharca katletmekle kalmayıp, üstüne üstlük 'Tazminat hakları sürüncemede kalsın' diye danışıklı mal varlığı devirleri oluyor. Bunu da böyle okumak lazım" dedi.

KADINLAR ADLİYE ÖNÜNDE

Pandemi yasakları nedeniyle adliye içine alınmayan kadınlar, adliye önünde bekleyişe geçti. Pandemi gerekçe gösterilerek adliye önünde bekleyen kadınlara polis GBT yapmak isteyince kadınlar keyfi uygulamaya tepki gösterdi.

'PINAR İÇİN ADALET İSTEYEN KADINLARA ŞÜPHELİ GİBİ YAKLAŞILIYOR'

Muğla Valiliği’nin 14 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs’a kadar pandemi gerekçesiyle geniş katılımlı etkinlikler için devam eden yasaklarına da tepki gösterdiler. Ekmek ve Gül'e konuşan bir kadın Valilik yasağına ve kadınlardan GBT sorgusu istenmesine dair "Zeynep'in (Şenpınar) davasından önce çıkartıldı bu karar. Şimdi de Pınar'ın davası için buradayız. Artık kadınların adliye önündeki varlığından da rahatsız olunuyor. Az önce GBT sorgulama yapılmak istendi. 'Burada Kovid-19 bahane edilerek GBT sorgusu yapılamaz, HES kodumuzu sorgulayabilirsiniz' dedik. Önce HES koduyla gelindi sonra GBT'ye döndü iş. Şüpheli bizmişiz gibi davranılıyor. Görevlerini kadın katillerini durdurmak için yürütmesi gereken görevliler bizleri şüpheli olarak görüyorlar. 'Aranızda belki bombacı var' şeklinde ifadelerde bulunabiliyorlar. Bizler öldürülen kadın arkadaşımızın hakkının korunması için burada bulunuyoruz. Erkek adaletin değil, gerçek adaletin işlemesi için buradayız ama suçlu muamelesi görüyoruz. İnatla burada durmaya devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı.  Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı cinayeti itiraf etti.
-Avcı, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Soruşturma kapsamında Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı, telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine gözaltına alındı. Jandarmada çelişkili ifadeler veren ve suçlamaları kabul etmeyen Avcı, “delil karartmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Pınar Güktekin | Fotoğraf: DHA

-İddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, tutuklu sanıklar Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”den 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
-Davanın ikinci duruşmasında Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir mahkemenin en başından beri yanlı olduğunu düşündüklerini ve tanıkları hakimin yönlendirdiğini düşündüklerini ifade etmiş, mahkeme heyetinin reddi talebinde bulunmuştu. Avukat Rezan Epözdemir’in "reddi hakim" talebinin mahkemece kabul edilmediği öğrenilmişti.
-Davanın üçüncü duruşması da 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti.
-Reddi hakim talebinin kabul edilmemesine dair üçüncü duruşma öncesi basın açıklaması yapan Avukat Epözdemir "Mahkemenin dağıttığı adaletten şüphelerimiz vardı ve reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Ancak bu talebimiz, kabul edilmedi. Diri diri yakılmış, sonrasında beton dökülmüş, deliller karartılmış organize bir cinayet var. Fakat mahkeme heyeti vahşice cinayet işleyenleri değil de Pınar Gültekin'i yargılamaya çalışıyor. Sanki bu cinayeti, meşrulaştırma çabaları var. Bu mahkeme, bize göre değil, adil de görünmüyor. Haksız tahrik indirimi uygulamak için üst düzeyde bir çaba görüyoruz" demişti.
-Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'nın tutukluluğunun devamına karar verilirken aynı davada sanık olan kardeşi Mertcan Avcı yurtdışı çıkış yasağı kararı ile tahliye edildi.

-Sanık Mertcan Avcı'nın yurt dışı yasağı konularak tahliye kararı verilmesinin ardından Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz dilekçesi gönderdi: "Mertcan Avcı'nın kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunması nedeniyle verilen tahliye kararının tutuklamadan beklenen yararı sağlamayacağı, bu nedenle usul ve yasalara aykırı olduğu, verilen tahliye kararının itirazen kaldırılması ve sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması, itirazın yerinde görülmediği takdirde itirazımızın itirazı incelemeye yetkili ve görevli Muğla 1. Ağır Mahkemesine gönderilmesi kamu adına talep olunur." Aile adına tahliye kararına itirazda bulunan Avukat Rezan Epözdemir ise dilekçesinde HTS kayıtları, tanık beyanları, sanığın çelişkili ifadeleri dikkate alındığında sanığın olay gün ve saatinde cinayet mahallinde bulunduğunun dosya kapsamında sabit olduğunu bildirdi.

Fotoğraf: Pınar Gültekin cinayeti davası için Muğla Adliyesi önünde bekleyen kadınlar/Ekmek ve Gül


İlgili haberler
Kadınlar aldıkları cezalardan sergi yaptı: Rekora...

Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar yaptıkları eylemler nedeniyle 100 bin liraya varan para cezası...

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı: Katil zanlısı...

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir: Katil zanlısı Cemal Metin Avcı soruşturmanın ba...

Pınar Gültekin davasındaki sanık Mertcan Avcı'nın...

Pınar Gültekin davasında tutuklu sanıklardan Mertcan Avcı'nın tahliyesine itiraz edildi.