Chloé Zhao ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan ilk Asyalı kadın oldu
93. Oscar Ödüllerinde en iyi film ödülünü ‘Nomadland’ kazandı. Filmin yönetmeni Chloé Zhao, Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Asyalı kadın ve ikinci kadın yönetmen oldu.

93. Oscar ödül töreninde Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. “Nomadland” en iyi film seçilirken, yönetmeni Chloé Zhao en iyi yönetmen ödülünü aldı. Ayrıca “Nomadland” filmi ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Frances McDormand kazandı.

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle bu yıl 93’üncüsü verilen Akademi Ödüllerinde en iyi film ödülünü “Nomadland” kazandı.

Asya kökenli Chloé Zhao’nun yönetmenliğini yaptığı film 60’lı yaşlarda bir kadının ekonomik krizden sonra Nevada’daki bütün malvarlığını kaybedip bir karavan alarak ABD’nin batı eyaletlerini dolaşmasını konu alıyor.

En iyi film dalında “Mank,” “Promising Young Woman,” “Nomadland,” “Judas and the Black Messiah,” “Sound of Metal,” “Minari,” “The Father” ve “The Trial of the Chicago 7” filmleri aday gösterilmişti.

Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz’i konu alan Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, en fazla kategoride aday gösterilen yapıt olmuştu.

CHLOÉ ZHAO EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜNÜ ALAN İKİNCİ KADIN OLDU

En iyi yönetmen ödülünü ise “Nomadland” filminin yönetmeni Chloé Zhao aldı. Çin kökenli Chloé Zhao, 93 yıllık Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu.Daha önce 2010’da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow bu konudaki ilk isim olmuştu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, “Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum.” dedi.

Bu yıl Oscar’da Chloé’nin yanı sıra “Promising Young Woman” filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride gösterilen ikinci kadın yönetmen olmuştu.

ANTHONY HOPKİNS, FATHER FİLMİNDEKİ ROLÜYLE EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Öte yandan “Nomadland” filmi ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Frances McDormand kazanırken, “Father” filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü “Minari” filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn kazandı. Yuh-Jung Youn bu alanda ödülü alan ilk Güney Koreli oyuncu oldu.

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü “Judas and the Black Messiah” filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya elde etti. Kaluuya, konuşmasında ‘ilişkiye girerek kendisini dünyaya getirdikleri için’ ebeveynlerine teşekkür etti.

VİDEO OYUN ENDÜSTRİSİ COLETTE İLE İLK OSCAR ÖDÜLÜNÜ ALDI

En iyi kısa belgesel ödülünü alan Colette, video oyun endüstrisinin ilk Oscar alan yapımı olmakla dikkat çekti. Colette, Oculus VR şirketinin oyunu olan Medal of Honor: Above and Beyond dahilinde hazırlanan bir kısa belgesel.

TÜM ÖDÜLLER

■ Oscar’da ödüllere layık görülenler tamamı şöyle:

■ En İyi Film: Nomadland

■ En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Nomadland)

■ En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins (The Father)

■ En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

■ En İyi Uyarlama Senaryo: The Father

■ En İyi Özgün Senaryo: Promising Young Woman filmiyle Emerald Fennell kazandı.

■ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

■ En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)

■ En İyi Özgün Şarkı: ‘Fight For You’ ile Judas and the Black Messiah

■ En İyi Özgün Müzik: Soul

■ En İyi Yapım Tasarımı: Mank

■ En İyi Film Kurgusu: Sound of Metal

■ En İyi Sinematografi: Mank

■ En İyi Belgesel: My Octopus Teacher

■ En İyi Kısa Film: Two Distant Strangers

■ En İyi Uluslararası Film: Another Round

■ En İyi Kısa Belgesel: Colette

■ En İyi Görsel Efekt: Tenet

■ En İyi Animasyon: Soul

■ En İyi Ses Kurgusu: Sound of Metal

■ En İyi Kostüm Tasarımı: Ann Roth

■ En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal ve Jamika Wilson

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Hayatın içinden göç yolunda bir film: Nomadland

Hem işsiz hem de evsiz bırakılan insanların yaşamlarından, hayata bakış sunuyor Nomadland.

GÜNÜN DİKKATİ: Oscar’da beyaz ve erkek egemenliği

Yıllarca çeşit çeşit eleştirilerle gündeme gelen, sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kab...

Oscar ödüllü en yaşlı oyuncu Olivia de Havilland y...

Oscar ödüllü oyuncu Olivia de Havilland, 104 yaşında Paris’te yaşamını yitirdi.