Pınar Gültekin cinayeti davasında sanık Mertcan Avcı tahliye edildi
Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı'nın yargılandığı davanın duruşmasında, sanık Cemal Metin Avcı'nın tutukluluğunun devamına, sanık Mertcan Avcı'nın tahliyesine karar verildi.

Muğla’da 27 yaşındaki Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı'nın yargılandığı davanın üçüncü devam duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Pınar Gültekin’i "canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek" suçundan Cemal Metin Avcı’nın ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı'nın "yardım ve yataklık" suçundan 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılandıkları davanın bugünkü duruşmasında dinlenmeyen tanıklar dinlendi. Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'nın tutukluluğunun devamına karar verilirken aynı davada sanık olan kardeşi Mertcan Avcı yurtdışı çıkış yasağı kararı ile tahliye edildi. Bir sonraki duruşma 26 Nisan'a ertelendi.

TANIKLAR DİNLENDİ

Muğla 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’ncü celsesine tutuklu sanık Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı SEGBİS ile katılırken, Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin, annesi Şefika Gültekin, avukatları Rezan Epözdemir ve sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı açan Mahkeme heyeti, Gültekin ailesinin geçen celse de yaptığı reddi hakim talebinin kabul edilmediğini belirtti.
DHA'dan Tolga Tahçı ve Aykut Kurt haberine göre Sanık Cemal Metin Avcı’nın eşi Eda Avcı tanık olarak dinlendiği mahkemede şunları anlattı:
“Olaydan sonra gittiğim bağ evinde farklılıklar olduğunu gördüm. Ancak konuyu herkes gibi öğrendim. Salı sabahı komutan, kayınpederimi aradı ve Cemal’in cinayet işlediğini öğrendik. Pazartesi günü Cemal’in Akyaka’da olduğunu öğrendim. Sonrasında da avukatı, bana ‘kızla ilişkisi’ olduğunu söyledi. Bunu duyunca şoke oldum. ‘Yaptıysa’ böyle bir şeyi yaylada yapabileceğini düşündüm. Çünkü oraya sık giderdi. Ben de oraya, giderek görmek istedim. Gittiğimde de büyük bir temizlik yapılmıştı ve halılar yerlerdeydi. Bıraktığım gibi değildi. O sırada Mertcan Avcı, iş yerindeydi. Olayı duyduktan sonra önce yaylaya, ardından kayınpederimin evine geçtik. Gece geç saatlerde Mertcan geldi ve ona böyle bir şeyin olup olamayacağını sordum. O da böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Olayla ilgili bildiklerim bunlar” dedi.

‘CEMAL’İN ÖLDÜRMÜŞ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM’

Gültekin ailesinin avukatı Epözdemir’in ‘Neden bağ evine gittiniz?’ sorusu üzerine Eda Avcı, “Her hafta sonumuzu pandemi sebebiyle bağ evinde geçiriyorduk. Sosyal medyadan rahmetli kızın, fotoğrafları sürekli paylaşılıyordu. Cemal’in de ilişkisi olduğunu öğrendiğimde kız kayıptı ve Cemal’in öldürmüş olabileceğini, bunu da yaptıysa bağ evinde yapmış olacağını düşündüm. O sebeple de oraya gittim. Aldatılan kişi, ben olduğum için görmek istedim. Cemal oraya sürekli gidiyordu. Cemal, normalde çok sakin bir insandı. Ancak daha da içine kapanmıştı. 4 gün boyunca yemek yemedi. ‘Neyi olduğunu’ sorduğumda ‘bir şey olmadığını’ söyledi. Ama hareketleri durgundu. Mertcan’ın da bağ evine gittiğinden haberim yoktu” dedi.
Eda Avcı’nın ardından tanık olarak  Mertcan Avcı’nın 5 yıllık kız arkadaşı Bensu Cantekin dinlendi. Cemal Metin Avcı’nın gözaltına alındığını Mertcan Avcı’dan öğrendiğini belirten Cantekin, “Olay hakkında hiçbir bilgim yok. Cemal’i de tanımam. Abisinin işyerine yardıma giderdi. Hareketlerinde de bir gariplik hissetmedim. Olay zamanında da görüşmedik. WhatsApp’tan bana ‘bira taşımaya’ gittiğini söylemişti. Sürekli trip attığım için genellikle bana, hemen geri dönmesini isterim. Olay günü telefonla görüştük; ama içeriğini hatırlamıyorum. Çünkü biz sürekli konuşuruz, mesajlaşırız. 21 Temmuz’da Mertcan bana abisinin gözaltına alındığını söyledi” dedi.

TANIĞIN İFADELERİNE ANNEDEN İTİRAZ

Mahkemede Cemal Metin Avcı’nın tanıkları arasında bulunan Arda Abuleyla’nın ifadesine Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin itiraz edince salonda gerginlik yaşandı. Tanık ifadesinde şunları anlattı: “Pınar’ın kaybolmasının ardından Cemal’i arayarak konuyla ilgili bilgisi olup olmadığını sordum. Suçla ilgili bilgim yok. Pınar’ın yakın arkadaşı Selver beni arayarak Pınar’ın kayıp olduğunu, Cemal’e sormamı istedi. Ben de arayıp Pınar’dan haberi olup olmadığını sordum. Cemal bana ‘Pınar’ı epeydir görmediğini’ söyledi. İlişkilerinin olup olmadığını sorduğumda ise, ‘Geçen yıl bir ilişkimiz oldu’ dedi. Akyaka’da, Pınar’ın kendisinden ‘araba ve 1 milyon lira’ istediğinin konuşulduğunu sorduğumda ise öyle bir şey olmadığını söyledi” dedi. Bu sırada Pınar’ın annesi Şefika Gültekin, sanık avukatına seslenince mahkeme başkanı dışarıya çıkarılmasını istedi. Avukat Epözdemir, Avcı’nın tanığının ifadelerine ise ‘Böyle bir nezaketsizlik olamaz’ diyerek çıkıştı. Bunun üzerine mahkeme 2'nci başkanı, "Bu kelimeyi kullanamazsın, böyle konuşamazsın" diyerek karşılık verdi.

BİLİRKİŞİ RAPORU MÜHENDİSLERCE YAZILMALI

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, bilirkişi raporunun fizik veya kimya mühendislerince değil, polis memuru tarafından düzenlenmesine tepki göstererek yeniden bir keşif yapılmasını ve bilirkişi raporunun mühendislerce yazılmasını talep etti. Geçtiğimiz celselerde ABD’ye yazılan müzekkerenin davaya bir şey katmayacağını yineleyen Epözdemir, Mertcan Avcı’nın da cinayetle bağlantılı olduğunu söyledi.

MERTCAN AVCI SERBEST BIRAKILDI

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, kardeşi Mertcan Avcı’nın ise imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkış yasağıyla birlikte tahliyesine karar verdi.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ
Davanın ikinci duruşmasında Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir mahkemenin en başından beri yanlı olduğunu düşündüklerini ve tanıkları hakimin yönlendirdiğini düşündüklerini ifade etmiş, mahkeme heyetinin reddi talebinde bulunmuştu. DHA'ya göre Avukat Rezan Epözdemir’in geçen celse istediği "reddi hakim" talebinin mahkemece kabul edilmediği öğrenildi. İtiraz üzerine Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen talep reddedilirken, Av. Epözdemir’in itirazı ardından reddi hakim talebi bu kez 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi de talebi kabul etmedi. Bu gelişmenin ardından davanın, 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edileceği öğrenildi.
'MAHKEME CİNAYET İŞLEYENLERİ DEĞİL PINAR GÜLTEKİN'İ YARGILAMAYA ÇALIŞIYOR'

Davanın başlamasına kısa bir süre kala Pınar Gültekin’in ailesi ve avukat Rezan Epözdemir, Muğla Adalet Sarayı'na geldi. Duruşmadan önce reddi hakim taleplerinin kabul edilmemesine dair konuşan Epözdemir, "Mahkemenin dağıttığı adaletten şüphelerimiz vardı ve reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Ancak bu talebimiz, kabul edilmedi. Diri diri yakılmış, sonrasında beton dökülmüş, deliller karartılmış organize bir cinayet var. Fakat mahkeme heyeti vahşice cinayet işleyenleri değil de Pınar Gültekin'i yargılamaya çalışıyor. Sanki bu cinayeti, meşrulaştırma çabaları var. Bu mahkeme, bize göre değil, adil de görünmüyor. Haksız tahrik indirimi uygulamak için üst düzeyde bir çaba görüyoruz. Bundan sonra da adalet beklemiyoruz. ABD'ye müzekkere yazıp Pınar'ın telefonundaki bilgileri istemenin ne anlamı var? Cemal Metin Avcı'nın ifadeleri hep birbiriyle çelişti. Haksız tahrik indirimi için her şey ezberletilmiş. Bugün Cemal Metin Avcı'nın eşi ile Mertcan Avcı'nın sevgilisi dinlenecek. Soruşturmada ortada olmayan, bir anda ortaya çıkan tanıklar var. Pınar Gültekin'in cesedi yandığı için Adli Tıp'tan gelen raporda kesin ölüm sebebi bilinemediği belirtiliyor. Buna rağmen mahkeme üst kuruldan rapor istedi. Biz bunun da olumlu geleceğini düşünmüyoruz. ABD'ye yazılan müzekkere de bu davayı sürüncemede bırakacaktır. Zaten cevap da verilmez. Bunun geri alınmasını, bu celsede talep edeceğiz. Yoksa biz buraya daha çok gelir gideriz" dedi.

KADINLARDAN DESTEK: 'SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, AŞAĞI BAKMIYORUZ'

Duruşma öncesi Adliye önünde toplanan kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Menteşe Kadın Platformunun yaptığı açıklamada "Mahkemenin kadın örgütlerinin müdahillik talebini reddetmesi, kolluktan yargıya kadar sürdürülen soruşturma tarzı, hakimin ve sanık avukatlarının tanıkları soruları ile  yönlendirerek Pınar’ı itibarsızlaştırma çabaları erkek şiddetinin devletin kurumları eliyle meşrulaştırılmasının açık göstergesidir. Kadına şiddet uygulayanların, kadın katillerinin mahkemelerden ödül gibi cezalarla çıkmamalarını, ahlak bahanesiyle, kravat takıp mağdur maskelerini taktıklarında 6284’ü ve İstanbul sözleşmesi hükümlerini yüzlerine çarpıp katillere en ağır cezanın verilmesini istiyoruz" dendi ve şiddet gören, tacize uğrayan, yaşamlarını savunan ama hukuk önünde hakları yok sayılan tüm kadınlar için sokaklarda olmaktan vazgeçmeyecekleri vurgulandı.


Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Pınar Gültekin davası| Aile reddi hakim talebinde...

Pınar Gültekin'in cinayeti davasının ikinci duruşması bugün görüldü. Ailenin avukatı mahkeme heyetin...

Pınar Gültekin cinayetinin ardından: Hayatımızı ve...

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırıları ve artan kadın cinayetlerini, Pınar Gültekin’in vahşice katl...

Pınar Gültekin’in katledilmesine kadınlardan tepki...

Kadınlar #PınarGültekin'in vahşice katledilmesine ve kadın katliamlarına karşı her yerde sokağa çıkt...