Bursa Coats Fabrikasında ‘vardiyalı’ kreşin hikayesi
Bursa’da DİSK / Tekstil’in örgütlü olduğu Coats Türkiye’de vardiyalı kreş açıldı. Kreşin açılış sürecini eskiden aynı fabrikada işçi olan DİSK / Tekstil Bursa Şube Başkanı İncigül Şentürk anlattı.

Bursa’da DİSK / Tekstil İşçileri Sendikasının uzun yıllardır örgütlü olduğu Coats Türkiye Fabrikasında kreş açıldı. Kadın işçilerin oranının yüzde’60 a yakın olduğu fabrikada 4 Nisan Perşembe günü kreşin açılışı gerçekleşmişti. DİSK / Tekstil Bursa şube başkanı olan ve daha önce kendisi de aynı fabrikada işçi olan İncigül Şentürk’le İhsaniye’deki şubelerinde buluşup, kreşin açılış sürecini konuşuyoruz.

Daha önce Coats Türkiye fabrikasında kreşin olduğunu ancak sonra kaldırıldığını hatırlatarak başlıyor konuşmasına Şentürk: “O zaman kreşin bulunduğu binanın sağlıklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldı. Bu nedenle de kreş kapatıldı. Böyle olunca da çocuğu olan işçiler de mağdur oldular ilk etapta.”


Peki kreşin kapatılması işçiler arasında nasıl yankı bulmuştu? Bu konuya şöyle yanıt veriyor: “Coats’daki kreş kapandığında ben temsilciydim. Çok büyük tepkiler aldı, işten ayrılmak durumunda kalan anneler oldu. Ama işveren kreşin kapalı olduğu dönem boyunca mağdur olan annelere kreş yardımında bulundu. Tamamı karşılanmasa da kimse mağdur bırakılmamaya çalışıldı. Bunun üzerinde biz de sendika olarak ‘Bizim de bir katkımız olsun. Yeni bir kreş yapalım’ dedik. 2016’da çalışmalara başladık, 2019’da açtık kreşimizi. Bina kötü durumdaydı, yeni bir binanın yapılması da epey uzun zaman alacaktı o yüzden var olan binaya bir bölüm yapıldı. İyi bir iş oldu, çalışanlar bu anlamda mutlu şimdi.’’

KREŞİN FABRİKADA OLMASI HEM ANNELER İÇİN HEM ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Fabrikada açılan kreş, çocuklarını bu kreşe bırakan işçilerin çalışma koşullarına uygun bir biçimde “vardiyalı” olarak çalışıyor. “Dışardaki özel kreşler sadece gündüzleri açık ama anneler geç saatte çıkınca çocuğu alamıyor kreşten. Şu an iki vardiya var; gece vardiyasında talep yok, eğer talep olursa o da açılacak. Ben bu fabrikada çalıştığım zamanlarda üç vardiyaydı, gece alıp çocuğumuzu getiriyorduk. Çocuklarımızı burada büyüttük. Yeni yapılan örnek bir kreş oldu. Belki de Bursa’da bu şekilde bir kreş ilktir. Önceki kreşten farklı olarak artık kreş müdürü bile psikolog, çalışanların hepsi tecrübeli eğitimciler. Eskiden ’teyze’ diye bir şey vardı kreşlerde, artık öğretmen var sadece.” diye anlatıyor kreşin çalışma sistemini. Fabrika içindeki kreşin gün içinde annelerin çocuklarını emzirmesine de olanak sağladığını; fabrikada sabah yarım saat, öğleden sonra yarım saat olmak üzere vardiya içerisinde günde bir saat emzirme molaları olduğunu aktarıyor. “Gün içerisinde yemek molasında yemeğe de gidecek olsa camdan çocuğunun parkta oynadığını görebiliyor. İşçiler çok memnun” diyor.

MALİYET YÜZÜNDEN İŞVEREN ÖNCE İSTEMEDİ, BİZ ISRAR ETTİK

Coats’ta kurulan bu kreş ücretsiz. Şentürk “İşverenler maliyeti büyük olduğu için çok istemediler kreşi, ama biz sonuna kadar gittik. Maddi manevi her türlü desteği sağlamaya çalışacağız yeter ki bu kreş tekrar faaliyete geçsin dedik. Bir de eve gelen bakıcı ile kreşteki eğitim de aynı değil. Üstelik bu şekilde sürekli anneyle iç içe oluyor çocuk. Evde bakıcı tarafından bakılan çocukla kreşte eğitim alan çocuk arasında çok fazla fark oluyor. İleride sosyalleşmesini bile etkiliyor” diyor.


KADIN BAŞKANIN EN SIK DUYDUĞU SÖZ: KADINLAR BU İŞİ YAPAMAZ!
Bursa, tekstil sektöründe önde gelen illerden biri. Tekstil iş kolu da kadınların ağırlıkla çalıştığı bir sektör. Ancak bu işkolunda örgütlü sendikalarda tıpkı diğer işkollarında olduğu gibi az sayıda kadın yönetici var. Bir kadın olarak sendika şube başkanı olmanın zorluklarını ise şöyle anlatıyor Şentürk: "adın olmak zor, çok fazla sıkıntı yaşıyoruz. Kadınların her alanda olmasını zaten hazmedemiyorlar. Sürekli ‘Bu kadın bu işi yapamaz’ diyorlar. Halbuki kadın her şeyi yapabiliyor. Ben yıllardır iş yerinde temsilcilik yaptım, buraya basamak basamak geldim. İlk temsilci olduğum zamanlarda herkes ‘Ne işin olur, ne bulaşıyorsun ki gibi’ şeyler söyledi. Bizi uzaklaştırmaya çalıştıkları her alanda aramıza diğer kadınları da almaya çalışıyoruz. Ne kadar etkili olduğunu önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.”
İlgili haberler
Kreş hakkı ve Anayasa değişikliği

Patronların kreş açma zorunluluğu kağıt üstünde. Gözümüzün arkada kalmayacağı kreşler ateş pahası.

GÜNÜN BİLGİSİ: Bu coğrafyanın ilk kreşi

Bu, Darülaceze Irzahanesi’nin (emzirme evi, nam-ı diğer kreş) hikayesidir. Savaşın yetim bıraktığı s...

24 saat açık, ücretsiz kreş haktır!

Sağlık emekçisi kadınlar 24 saat açık, ücretsiz kreş talep ediyor. Saatlerce nöbet tutan ve çocuklar...

Sağlık emekçisi kadınların talebi: 24 saat açık kr...

Sağlık emekçileri Türkiye’de ağır koşullarda çalışıyor dersek yanılmış olmayız. Sağlık emekçilerin ç...

Nerede ücretsiz, nitelikli kamu kreşleri?

Aslında kreş bir haktır. Devlet açmalıdır, denetlemelidir, niteliğini artırmalıdır. Hem bunu yapmıyo...

GÜNÜN RAKAMI: Kazancımızın yüzde 37.1’i kreşe gidi...

Özel kreş ve anaokulu ücretleri can yakıyor. Kadınların kazançlarının büyük kısmı kreşe gidiyor. Kad...

Bakanlık hedeflerine; yoksul çocuklar kreşe ulaşam...

MEB önüne koyduğu planları gerçekleştiremezken, sosyo-ekonomik durumları iyi olmayan çocuklar okul ö...

GÜNÜN KAMPANYASI: Her işyerine ‘KREŞ’

Kamusal kreşler giderek azalırken, kreş fiyatları yükseliyor. KESK kamu işyerlerinde ücretsiz, 24 sa...

GÜNÜN TEPKİSİ: Akıllı fabrikaya kreş yapmak akıl e...

Üretimden ısıtmasına kadar her şeyiyle son teknolojiyle donatılan ve “akıllı” olmasıyla övünülen Arç...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sovyetler Birliğinde kreş...

Hayal bu ya dedik, dedik ama çok da eski değil, daha dün kadar yakın bir zamanda insanlar el ele ver...

Esenyalı’da kadınlar kahvaltıda buluştu: En önceli...

Esenyalı’da işçi, emekçi, muhtar adayı kadınlar Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin düzenlediği kahv...

TÜSİAD’ın ve kadınların ‘kreş talebi’ uzlaşabilir...

TÜSİAD’ın 8 Mart öncesinde açıkladığı rapor ‘kreş hakkı’nı bir kez daha gündeme getirdi. Ama ‘patron...