Bursa

Tanık ifade değiştirdi, Elif Aydın davası ertelendi

Elif Aydın’ı öldüren Hüseyin Ömer Aydın’ın yargılandığı davada olayın tek tanığı taksi şoförü ifade değiştirerek, Elif Aydın’ın sanık tarafından taksiden atıldığını söyledi.

Bursa'da tekstil fabrikasında 20 kadın işçi boyadan zehirlendi

Bursa, İnegöl Organize Sanayi bölgesindeki bir tekstil fabrikasında çalışan 20 kadın işçi boyadaki kimyasal gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Asgari ücret zammı derdimize derman değil

Asgari ücret zammı karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyleyen kadın işçi: ‘İşveren, devlet desteğiyle cebini doldurdu. Biz ise geçinebilmek için sürekli bir şeylerden kısma çabasındayız.’

Bursa’dan işçi kadınlar anlatıyor: Harcanan para artarken poşet sayısı azalıyor

Bursa’dan kadın işçiler hayatları boyunca geçim zorluğundan kurtulamadıklarını belirtiyor: “Patronlara ve hükümete güvenmiyoruz ama güvenmediklerimizin de kaderimizi belirlemesini bekliyoruz.”

‘Sendika patronun değil işçinin yanında olmalı’

Bursa'dan bir metal fabrikasından bir kadın işçi Bursa Valiliğinin koronavirüs tedbiri kararını değerlendiriyor.

Asgari ücret işçilerin geçimi için değil patronların kârı için belirleniyor

Bursa’da farklı fabrikalarda çalışan kadınların asgari ücret düzeyine dair fikri 3 bin 500 ile 5 bin TL arasında değişiyor. Gerekçeleri de çok açık: Geçinemiyoruz!

Bursa’da işçi kadın buluşması: Nefes alacak zaman bulamıyoruz!

Bursa’da Ekmek ve Gül grubundan kadınların buluşmasında bir araya gelen kadın işçiler, kovid-19 sürecinde yaşadıkları sorunları konuşarak birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Vakaların artmasından kadınları sorumlu tutan kaymakama tepki

Bursa’da Kaymakam Şükrü Görücü’nün ‘vakaları ‘hanımlarımız’ artırıyor’ sözlerine kadınlar tepki gösterdi: ‘Virüsün yayılma nedeni evine ekmek götürmek zorunda olan işçilerin çalıştığı fabrikalar!’

Üniversiteli Edanur’un emlakçı mağduriyeti

Uludağ Üniversitesi öğrencisi Edanur, emlakçıdan ev tuttu, eve yerleştikten 15 gün sonra ‘ev satıldı’ diyerek kiraya zam yapıldı. Evin satılmadığını gittikleri emlakçıdan tesadüfen öğrendi.

Patronlar için işçinin sağlığı değil işe ne kadar yararlı olduğu önemli!

Bir lokma ekmek derdine hayatımızı hiçe sayarak koronaya rağmen o marketlerde çalışıyoruz. Siz insan sağlığı için temizlik ürünleri satan bir firma olarak çalışanlarınızın hayatını hiçe sayıyorsunuz.

Elif Aydın davasına çağrı: Elif Aydın için adalet istiyoruz!

Boşanma aşamasındaki erkek tarafından katledilen Elif Aydın için adalet isteyen Bursa Kadın Platformundan davaya çağrı: 'İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansaydı Elif Aydın aramızda olacaktı.'

Çocuğu istismara maruz bırakan avukatın yargılandığı dava görüldü

Bursa'da 16 yaşındaki Ü.K.’yi alıkoyan, darp ederek istismara maruz bırakan avukat Aslan Atilla Kurtbaş’ın yargılandığı dava görüldü. Kadınlar, Bursa Adliyesi önünde açıklama yaparak adalet istedi.

GÜNÜN KAZANIMI: Kirazlıyayla kadınları doğa talanına karşı mücadeleyi kazandı!

Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen maden projesi mahkeme kararıyla durduruldu. Daha önce kadınlar gözaltına alınmış, susturulmaya çalışılmış ama doğa talanına karşı mücadeleden vazgeçmemişlerdi.

Kirazlıyaylalı Hatice Güler: Asın beni, ama asacak ağaç bırakmadınız

Kirazlıyayla köyü kadınları: ‘Birkaç kişi bir araya geldik diye gözaltına alsalar, traktöre iki kişi bindi diye uyduruk para cezaları da kesseler, köyümüzü korumaktan vazgeçmeyeceğiz’

Cinsel saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi Derya’nın davası 12 Kasım’a ertelendi

Mudanya’da Harun Deniz isimli erkeğin cinsel saldırısına uğrayan Derya yaşadıklarını sosyal medyadan duyurmuştu. Derya’ya cinsel saldırıda bulunan sanığın yargılandığı dava görüldü.

GÜNÜN TEPKİSİ: Doğa talanına karşı kadınlar nöbette!

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde, kadınlar köyünde faaliyet gösteren maden şirketi Meyra Madencilik’in doğa talanına karşı tepkili.

Biz kadınlar fiziksel mesafeyle uzak olsak da bir aradayız!

Bursa Panayır Mahallesinden kadınlar kurdukları WhatsApp grubuyla mesafelere rağmen birlikte olmaya devam ediyor…

Üniversitelerden cinsel suçlara indirim düzenlemesine tepki

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri yayımladıkları açıklamalarla 3. Yargı paketinde yer alan cinsel suçlara indirim düzenlemesine tepki gösterdi.

Bursa’da fabrikalarda durum; önlem var ama kaygımız dinmiyor

Bursa’da çeşitli fabrikalardaki kadın işçiler salgının ardından durumu anlatıyor; bazı önlemler alınıyor ya da izne gönderiliyoruz. Virüsten korkuyoruz ama en çok da belirsizlik bizi endişelendiriyor.

Yasaların koruyamadığı Elif’in adaleti için mücadele edeceğiz

Elif şiddet gördüğü ve boşanmak istediği erkek tarafından öldürüldü. Geride 3 yaşında bir kız ve adalet arayan bir aile kaldı. Bizse ‘Asıl suçlu kim?’ diye sorup, adalet için mücadele edeceğiz.