Bursa

Destek Otomotiv işçileri polis şiddetini anlattı: İşçiye verilen değeri gördük

Destek Otomotiv fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe başlayan 100’e yakın işçiye polis şiddet uygulamış, 7 işçi hastaneye kaldırılmıştı. Kadın işçiler yaşadıklarını anlattı.

Bursa'da kadınlar buluştu: İstanbul Sözleşmesi uygulansın

Bursa'da Fomara Meydanı’nda 12 Haziran Cumartesi 18.00’de bir araya gelen Bursa Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Yaktığımız meşale diğer fabrikaları da aydınlatacak’

Bursa’daki Atılım Tekstilde daha iyi koşullarda çalışmak için sendikalaşan 27 işçi işten atıldı. Direnişteki işçilerden Serap, ‘Yaktığımız meşale diğer fabrikaları da aydınlatacak’ diyor.

Bursalı kadınlar 'şiddeti tolere etmiyoruz' diyor

Bursa'lı kadınlar Çarşamba günü "Kadına yönelik her türlü şiddeti tolere etmiyoruz" diyerek Fomara Meydanı'nda buluşuyor!

Bizim ilmek ilmek dokuduğumuz hayatı onlar çalıyor!

Bursa'dan dokuma işçisi bir kadın fabrikalarındaki İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını aktarıyor ve sesleniyor tüm kadınlara: İstanbul Sözleşmesi hem bizim hem çocuklarımızın güvencesidir!

Pandemide mobbing arttı: Tuvalete gitmek bile azar işitmek demek!

Bursa’dan hizmet sektöründe çalışan Ayşe ve Ferda pandemiyle birlikte artan iş yüküyle beraber mobbingin ve baskının nasıl daha da arttığını anlattı.

Tanık ifade değiştirdi, Elif Aydın davası ertelendi

Elif Aydın’ı öldüren Hüseyin Ömer Aydın’ın yargılandığı davada olayın tek tanığı taksi şoförü ifade değiştirerek, Elif Aydın’ın sanık tarafından taksiden atıldığını söyledi.

Bursa'da tekstil fabrikasında 20 kadın işçi boyadan zehirlendi

Bursa, İnegöl Organize Sanayi bölgesindeki bir tekstil fabrikasında çalışan 20 kadın işçi boyadaki kimyasal gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Asgari ücret zammı derdimize derman değil

Asgari ücret zammı karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyleyen kadın işçi: ‘İşveren, devlet desteğiyle cebini doldurdu. Biz ise geçinebilmek için sürekli bir şeylerden kısma çabasındayız.’

Bursa’dan işçi kadınlar anlatıyor: Harcanan para artarken poşet sayısı azalıyor

Bursa’dan kadın işçiler hayatları boyunca geçim zorluğundan kurtulamadıklarını belirtiyor: “Patronlara ve hükümete güvenmiyoruz ama güvenmediklerimizin de kaderimizi belirlemesini bekliyoruz.”

‘Sendika patronun değil işçinin yanında olmalı’

Bursa'dan bir metal fabrikasından bir kadın işçi Bursa Valiliğinin koronavirüs tedbiri kararını değerlendiriyor.

Asgari ücret işçilerin geçimi için değil patronların kârı için belirleniyor

Bursa’da farklı fabrikalarda çalışan kadınların asgari ücret düzeyine dair fikri 3 bin 500 ile 5 bin TL arasında değişiyor. Gerekçeleri de çok açık: Geçinemiyoruz!

Bursa’da işçi kadın buluşması: Nefes alacak zaman bulamıyoruz!

Bursa’da Ekmek ve Gül grubundan kadınların buluşmasında bir araya gelen kadın işçiler, kovid-19 sürecinde yaşadıkları sorunları konuşarak birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Vakaların artmasından kadınları sorumlu tutan kaymakama tepki

Bursa’da Kaymakam Şükrü Görücü’nün ‘vakaları ‘hanımlarımız’ artırıyor’ sözlerine kadınlar tepki gösterdi: ‘Virüsün yayılma nedeni evine ekmek götürmek zorunda olan işçilerin çalıştığı fabrikalar!’

Üniversiteli Edanur’un emlakçı mağduriyeti

Uludağ Üniversitesi öğrencisi Edanur, emlakçıdan ev tuttu, eve yerleştikten 15 gün sonra ‘ev satıldı’ diyerek kiraya zam yapıldı. Evin satılmadığını gittikleri emlakçıdan tesadüfen öğrendi.

Patronlar için işçinin sağlığı değil işe ne kadar yararlı olduğu önemli!

Bir lokma ekmek derdine hayatımızı hiçe sayarak koronaya rağmen o marketlerde çalışıyoruz. Siz insan sağlığı için temizlik ürünleri satan bir firma olarak çalışanlarınızın hayatını hiçe sayıyorsunuz.

Elif Aydın davasına çağrı: Elif Aydın için adalet istiyoruz!

Boşanma aşamasındaki erkek tarafından katledilen Elif Aydın için adalet isteyen Bursa Kadın Platformundan davaya çağrı: 'İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansaydı Elif Aydın aramızda olacaktı.'

Çocuğu istismara maruz bırakan avukatın yargılandığı dava görüldü

Bursa'da 16 yaşındaki Ü.K.’yi alıkoyan, darp ederek istismara maruz bırakan avukat Aslan Atilla Kurtbaş’ın yargılandığı dava görüldü. Kadınlar, Bursa Adliyesi önünde açıklama yaparak adalet istedi.

GÜNÜN KAZANIMI: Kirazlıyayla kadınları doğa talanına karşı mücadeleyi kazandı!

Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen maden projesi mahkeme kararıyla durduruldu. Daha önce kadınlar gözaltına alınmış, susturulmaya çalışılmış ama doğa talanına karşı mücadeleden vazgeçmemişlerdi.

Kirazlıyaylalı Hatice Güler: Asın beni, ama asacak ağaç bırakmadınız

Kirazlıyayla köyü kadınları: ‘Birkaç kişi bir araya geldik diye gözaltına alsalar, traktöre iki kişi bindi diye uyduruk para cezaları da kesseler, köyümüzü korumaktan vazgeçmeyeceğiz’