Bursa

Patronlar için işçinin sağlığı değil işe ne kadar yararlı olduğu önemli!

Bir lokma ekmek derdine hayatımızı hiçe sayarak koronaya rağmen o marketlerde çalışıyoruz. Siz insan sağlığı için temizlik ürünleri satan bir firma olarak çalışanlarınızın hayatını hiçe sayıyorsunuz.

Elif Aydın davasına çağrı: Elif Aydın için adalet istiyoruz!

Boşanma aşamasındaki erkek tarafından katledilen Elif Aydın için adalet isteyen Bursa Kadın Platformundan davaya çağrı: 'İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansaydı Elif Aydın aramızda olacaktı.'

Çocuğu istismara maruz bırakan avukatın yargılandığı dava görüldü

Bursa'da 16 yaşındaki Ü.K.’yi alıkoyan, darp ederek istismara maruz bırakan avukat Aslan Atilla Kurtbaş’ın yargılandığı dava görüldü. Kadınlar, Bursa Adliyesi önünde açıklama yaparak adalet istedi.

GÜNÜN KAZANIMI: Kirazlıyayla kadınları doğa talanına karşı mücadeleyi kazandı!

Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen maden projesi mahkeme kararıyla durduruldu. Daha önce kadınlar gözaltına alınmış, susturulmaya çalışılmış ama doğa talanına karşı mücadeleden vazgeçmemişlerdi.

Kirazlıyaylalı Hatice Güler: Asın beni, ama asacak ağaç bırakmadınız

Kirazlıyayla köyü kadınları: ‘Birkaç kişi bir araya geldik diye gözaltına alsalar, traktöre iki kişi bindi diye uyduruk para cezaları da kesseler, köyümüzü korumaktan vazgeçmeyeceğiz’

Cinsel saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi Derya’nın davası 12 Kasım’a ertelendi

Mudanya’da Harun Deniz isimli erkeğin cinsel saldırısına uğrayan Derya yaşadıklarını sosyal medyadan duyurmuştu. Derya’ya cinsel saldırıda bulunan sanığın yargılandığı dava görüldü.

GÜNÜN TEPKİSİ: Doğa talanına karşı kadınlar nöbette!

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde, kadınlar köyünde faaliyet gösteren maden şirketi Meyra Madencilik’in doğa talanına karşı tepkili.

Biz kadınlar fiziksel mesafeyle uzak olsak da bir aradayız!

Bursa Panayır Mahallesinden kadınlar kurdukları WhatsApp grubuyla mesafelere rağmen birlikte olmaya devam ediyor…

Üniversitelerden cinsel suçlara indirim düzenlemesine tepki

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu ve Uludağ Üniversitesi öğrencileri yayımladıkları açıklamalarla 3. Yargı paketinde yer alan cinsel suçlara indirim düzenlemesine tepki gösterdi.

Bursa’da fabrikalarda durum; önlem var ama kaygımız dinmiyor

Bursa’da çeşitli fabrikalardaki kadın işçiler salgının ardından durumu anlatıyor; bazı önlemler alınıyor ya da izne gönderiliyoruz. Virüsten korkuyoruz ama en çok da belirsizlik bizi endişelendiriyor.

Yasaların koruyamadığı Elif’in adaleti için mücadele edeceğiz

Elif şiddet gördüğü ve boşanmak istediği erkek tarafından öldürüldü. Geride 3 yaşında bir kız ve adalet arayan bir aile kaldı. Bizse ‘Asıl suçlu kim?’ diye sorup, adalet için mücadele edeceğiz.

Panayır Mahallesinde 8 Mart buluşması

Bursa Panayır Mahallesinde 8 Mart etkinliğinde bir araya gelen kadınlar, çalışma hayatında ve günlük hayatta karşılaştıkları eşitsizlikleri dile getirdi ve çözüm yollarını konuştular.

‘Böyle gitmez’ demek için 8 Mart’a geliyorum...

Bursa’da metal işçisi bir kadın anlatıyor: ‘Böyle gitmez’ demek için 8 Mart’a gelmek istiyorum. 1 Mayıs gibi 8 Mart’ta resmi tatil olsun en azından kadınlar için bir günümüzü hak görsünler

Ben, 15’inden beri tekstil işçisi…

‘Ülkenin birçok yerinde hakları için mücadele eden, direnen kadınlar var diyor kadınlar. Bu buluşmalarla ben de görüyorum. Umudum büyüyor. 8 Mart’a bu umutla katılacağım…’

Eşit ve mutlu olduğumuz bir ülke istiyoruz

Kadına yönelik şiddet, krizle derinleşen yoksulluk, eşitsizliği derinleştiren politikalar kadınları Bursa’da sokağa döktü. Bursalı kadınlar ‘Eşit ve mutlu olduğumuz bir ülke istiyoruz’ dedi.

Metal işçisi kadınlar: Hiçbir şeye paramız yetmiyor

Pazar günü Türk Metal Sendikasının Bursa’da gerçekleştirdiği mitinge katılan metal işçisi kadınlar, ‘Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar. Kararlıyız, sonuna kadar mücadelemizin arkasındayız’ dedi.

Bursalı kadınlar: Korkmadan yaşamak istiyoruz!

Bursa Kadın Platformu kriz, güvencesizlik, taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerine karşı basın açıklaması yaparak tüm kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

Kadınlar Türk-İş’e ve hükümete seslendi: Buyurun bu parayla siz yaşayın!

Milyonlarca işçi ve emekçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri sürerken işçi kadınlar yaşamlarını anlattı: ‘İki kişi çalışıyoruz, fazla mesaiye kalıyoruz, ek iş yapıyoruz yine de geçinemiyoruz!’

Yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Bursa Nilüfer’de Altınşehir Metro İstasyonu yakınlarında üniversite öğrencisi genç kadınların sürekli olarak yaşadığı taciz kadınların tepkisine neden oldu.

Kadın mücadelesi birleştirir ve güçlendirir

Bursa’nın Panayır Mahallesi’den Sevgi Başboğa, kadın dayanışmasının kendisine neler kattığını ve bu 25 Kasım’da mahallelerinde neler yaptıklarını anlattı.