kreş

Gebze Belediyesinden bakım evine yüzde 80 zam

Gebze Belediyesinin TÜİK enflasyon oranını da artan çocuk bakım evi merkezi zammına veliler tepki gösterdi.

Kadınların asırlık talebi: Ücretsiz kreş

İstanbul'un Küçükçekmece mahallesinde kadınlarla kreş talebini konuştuk: ‘Artık pek çok kadın çalışıyor. Ancak bu ihtiyaca rağmen seneler sonra yalnızca bir bakımevi açıldı mahallemize’

Kreş gerçekleri-2| Çözümsüzlük bir kadını eski eşin evine dönmeye mecbur bırakıyor

Ekonomik kriz, bakım yükünün kadınların sırtına yıkılmış olması, fahiş kreş ve kira ücretleri kendine yeni bir hayat kurmak isteyen kadınları yeniden şiddetin hedefi olmaya mahkum kılıyor.

Kreş gerçekleri-1 | Çocuk bakımı yine kadınlara kaldı, kreş hayal oldu

Bugün özel kreş ücretleri asgari ücrete yaklaşırken devlet ve belediye kreşleri yetersiz. Kadınlar çocuk bakımı nedeniyle ya çalışma yaşamından çekiliyor ya da çocuklar güvencesizliğe mahkum kalıyor.

Çareyi kızımı işe götürmekte buldum

Yaz döneminde çalışan anne olmak... Nasıl gelelim bu sorunun cevabına…

Güneşin alnında süpürgedeki annesinin yanında…

Temmuz ayı boyunca belediyenin İZELMAN kreşleri kapalı olduğundan küçük çocuğu olan ve bırakacak bir yeri olmayan kadınlar için daha zor bir ay olacak.

Yaz tatilinde çocuk bakımı: Çocuklar ya çocuğa ya tarikatlara emanet!

Yeterli kamusal hizmet bulunmaması nedeniyle kadınlar ya çocuklarını birbirine emanet ediyor ya tarikatlara bağlı sübyan mekteplerine mahkum oluyor.

Adliyelerde Kuran kursuna değil, bakım merkezlerine ihtiyaç var

Şaneşin, adliyelerde çocuğunu bırakacağı bir bakım merkezi olmadığı için her gününü bir koşturmacayla geçiren kadın avukatlardan biri...

Çalışan tüm annelere kreş imkanı tanınsın

Öteden beri zaten 150 kadın işçi çalıştıran işverenler kreş hizmeti vermek zorunda. E şimdi biz bu 150 sayısını değiştirmeyelim ama patrona destek verelim havasındalar.

Çalışan kadınları düşünmeyen ‘kreş’ düzeni: Bakım yükü zaten ağır, daha da ağırlaştırmayın!

‘Bakım yükünü bu kadar ağırlaştıran mekanizmalar yeniden düzenlenmeli. Kreşler artırılmalı, küçük çocuğu olan anneler yöneticilerin iki dudağının arasındaki günlük keyfi tutumlara bırakılmamalı.’

Kreş fiyatları uçuyor, çocukları kreşe göndermek hayal oluyor: Okul öncesi eğitim parası olana

Okul öncesi eğitim bir hak olarak var, ancak erişilebilir bir hizmet değil. Kamuya ait tam gün kreş bulmak ne kadar zorsa özel kreşler vakıflara, tarikatlara ait kreşler her yerde, ancak parası olana.

İşçi kadınların çocuk bakımına çare arayışı: Ya gece vardiyası ya işi bırakma ya da büyükanneye emanet!

Kreş sorunu emekçi aileler için büyük dert! Devletin çözmediği sorunu aileler çocuklarını il dışındaki babaannelere göndermek, gece vardiyasını tercih etmek gibi yöntemlerle çözmeye çalışıyor.

Eskişehir OSB’de kadın işçi sayısı artıyor: Sebep teşvikler, ‘uysal işçi’ arayışı, ‘gönüllü kölelik’ beklentisi

‘OSB’de kadın çalışan sayısı giderek artıyor, kadınının önemi çok ayrıdır’ diyen Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’ye Arçelik işçisi Ayşe ve Mefa işçisi Emine cevap verdi.

Savunmaya bakım hizmeti

Bu yazı çocuklarını emanet edecek yer bulamayan, bakım sorunu yaşayan kadın avukatların, kreşe, çocuk bakım evlerine ihtiyacı olduğundan haberdar olunması için yazılmış bir sitem yazısıdır.

Çiğli Hastanesi SES İşyeri Temsilciliği: Kamu kreşleri özel sektörün insafına bırakılamaz

SES Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi İşyeri Temsilciliği, hastane kreş fiyatlarına yapılan zamma tepki gösterdi: ‘Kamu kreşleri özel sektörün insafına bırakılamaz. Yapılan zammı kabul etmiyoruz.’

Çocuğuma bakabilecek birini bulsam neden çalışmayayım?

Türkiye’de sadece ev işleri ile uğraşmak zorunda kaldığı için çalışma hayatının dışında kalan 9 milyon 770 bin kadından biri olan İkitelli'den Leyla anlatıyor...

Diyanet 4-6 yaş için anaokulu açıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, tepki çeken “4-6 yaş grubu Kuran kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına” yönelik hedefini anaokulu açarak gerçekleştiriyor.

‘Talebimiz sağlıklı alana uygun kreş açılması’

Maltepe Belediyesi’nin 4 sene önce dere yatağına yaptığı ve bugün Büyükşehir Belediyesine devrettiği kreşe kayıtlar başladı. Gülensu Mahallesi sakinleri kreşin sağlıklı bir alana taşınmasını istiyor.

‘Çalışan bir anne olarak ücretsiz, nitelikli kreşler istiyorum’

Özel sektörde çalışan ve çocuğuna bakacak kimseyi bulamayan pek çok kadın işten ayrılmaya mecbur bırakılıyor. Çayan da bu kadınlardan biri. Talebi ise açık: Ücretsiz, nitelikli kreşler.

Kim bakacak bu çocuklara?

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hemşire Özge Dülüstan Şahin kreş talebini dile getiriyor: Çalışmasak geçim sıkıntısı, çalışsak çocuğa kim bakacak?