yerel seçim 2019

‘2019’u kadınlar sırtlayacak’ öngörüsü doğru çıktı!

2019’da kendini gösteren toplumsal itirazı kadınlar sırtlandı! Ama Erdoğan’ın beklentisi yerine gelmedi; AKP’nin hiçbir hamlesi kadınların uzaklaşmasını önleyemedi.

Güzeltepe’de kadınlar sokaklardaydı: Kardeşlik olsun, birlik olsun, herkes için iyi olsun

Eyüp Güzeltepe’de sokağa çıkan kadınlar kardeşliğin, iyiliğin kazandığını söyledi. Adalet isteyen, sokaklarda özgürce dolaşabilmek isteyen kadınlar, ‘İşsizlik son bulsun’ dedi.

Siyasetin kutuplaştırcı dili kadınları da kutuplaştırıyor

Gaziosmanpaşa’ya bağlı Küçükköy semti salı pazarında kadınlarla seçimi konuştuk. Siyasetin kutuplaştırıcı dili pazara gelen kadınlara da fazlasıyla yansırken, kadınlar seçimden bıkmış durumda.

Sandığa giderken 17 yılı unutmayalım

17 yıldır kadınlar yokmuş gibi davranan, şimdi bin bir dolapla seçim kazanma derdinde olan iktidara sormak gerekiyor ‘17 yıldır ne yaptınız!’

AKP’nin mahallelerdeki seçim çalışmaları: İftira, yalan, din istismarı

Pendik’ten kadınlar, belediyeden aldıkları sosyal yardımların 31 Mart sonrasında kesildiğini, yetkililerden “İmamoğlu belediye başkanı olduğu için yardımlar kesildi” cevabını aldıklarını anlatıyor.

AKP’ye oy veren işçi de ‘Burada haksızlık olduğunu biliyoruz’ diyor

Tekstil işçisi Gülsüm ve evde parça başı iş yapan Aysel. İki emekçi kadın. İkisi de 31 Mart seçimlerinde CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu’ya oy vermiş. Seçimlerin yenilenmesine ise tepkililer.

‘Marketteki meyve resim gibi geliyor, tadını unuttuk’

Mamak’ta kadınlarla Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde bir araya gelip hem seçimi hem de geçim derdini konuştuk. Kadınların en büyük derdi geçim ve işsizlik.

Yeniden yapabiliriz

Kendi çıkarları için istediği hukuksuzluğu yapanlarla yolumuz aynı değil. Onlar kendi yolunda devam ederken, biz dayanışmanın, barışın yolunu çizebiliriz. 31 Mart’ta yaptık, niye yeniden yapmayalım!

Seçimler bitti, şimdi kadınları neler bekliyor?

Malatya’dan bir okurumuz seçim dönemine ilişkin gözlemlerini ve seçim sonrası için beklentilerini anlatıyor: ‘Bir kurtarıcı gelmeyecek. O kurtarıcı biz kendimiziz.’

Sığınmaevlerindeki 30 binden fazla kadın oy kullanamadı

31 Mart seçimlerinde sığınmaevlerinde kalan yaklaşık 30 bin kadın, oy kullanacakları adreslerin internet sitesinden öğrenilebileceği endişesi ve güvenlik korkusuyla sandık başına gitmedi.

Krizin gölgesinde seçimler ve kadınların ‘seçimi’

Ekonomik kriz seçmenin tercihlerini etkiledi mi? Kadınlar ‘seçimlerini’ neye göre yaptı? ‘Reform Paketi’ kadın emekçiler için ne anlama geliyor? Doç. Dr. Nilgün Tunçcan Ongan ile konuşuyoruz.

Tek adam kaybediyor, kadınların kazanma zamanı!

Bu seçim iki Rabia arasında bir seçim olarak anılacak: Tek Adam’ın rabiası bir yanda, Giresun Eynesil’in Rabiası tam karşısında.

Bu ‘bir aşk hikayesi’ değildi(r)!

‘Bizimkisi bir aşk hikayesi’ diyorlar ya, İstanbul’u aşkımız, sevgilimiz ilan etmişlerdi ya, bu erkeklerin kadınları öldüren sevgilerinden hiç farksız değil. Öldüren sevgi istemiyoruz...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Mahallelerinin ilk kadın muhtarları...

Mahallelerinde erkek adaylara karşı mücadele ederek mahallelerinin ilk kadın muhtarı seçilen kadınlarla tanışın...

Batman’da ilk kez bir kadın muhtar oldu!

Batman’da Sağlık Mahallesi’nde 7 erkek adaya karşı yarışan Fatma Türkan, mahalle muhtarı seçildi. Türkan Batman’ın ilk kadın muhtarı oldu.

Belediye başkanın mobbingine uğrayan kadın aynı belediyenin başkanı oldu!

Bilecik’in Pazaryeri Belediyesinde görev yaparken belediye başkanının mobbingine maruz kalan Zekiye Tekin, Pazaryeri Belediye Başkanı oldu.

HDP’nin 8 eş başkanı dışında sadece 2 ilde kadın başkan seçildi

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı 8 il dışında sadece Aydın ve Antep’te kadın belediye başkanları seçildi.

Kenti dönüştürmek için kadın bakış açısı olan bir yerel yönetim istiyoruz

Adana’da kadınlar seçim öncesi taleplerini madde madde açıkladı: ‘Kadınları eve bağlayan değil, her alanda güçlendiren yerel yönetimler istiyoruz!’

Maltepe’de kadınlardan adaylara çağrı: Taleplerimize kulak verin

Maltepe’de Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Derneği üyesi kadınlar seçim öncesi taleplerini açıkladı ve adaylara seslendi: ‘Kadınların taleplerine kulak verin, birlikte söz söyleyelim.’

Bakırköy’de 3 kadın aday: Mahallemizin sakini değil sahibi olalım

Bakırköy’ün üç mahallesinde üç kadın muhtar adayı dayanışmayı, cesareti ve birlikte yapabilecekleri güzel işleri anlatıyor...