yerel seçim 2019

Sığınmaevlerindeki 30 binden fazla kadın oy kullanamadı

31 Mart seçimlerinde sığınmaevlerinde kalan yaklaşık 30 bin kadın, oy kullanacakları adreslerin internet sitesinden öğrenilebileceği endişesi ve güvenlik korkusuyla sandık başına gitmedi.

Krizin gölgesinde seçimler ve kadınların ‘seçimi’

Ekonomik kriz seçmenin tercihlerini etkiledi mi? Kadınlar ‘seçimlerini’ neye göre yaptı? ‘Reform Paketi’ kadın emekçiler için ne anlama geliyor? Doç. Dr. Nilgün Tunçcan Ongan ile konuşuyoruz.

Tek adam kaybediyor, kadınların kazanma zamanı!

Bu seçim iki Rabia arasında bir seçim olarak anılacak: Tek Adam’ın rabiası bir yanda, Giresun Eynesil’in Rabiası tam karşısında.

Bu ‘bir aşk hikayesi’ değildi(r)!

‘Bizimkisi bir aşk hikayesi’ diyorlar ya, İstanbul’u aşkımız, sevgilimiz ilan etmişlerdi ya, bu erkeklerin kadınları öldüren sevgilerinden hiç farksız değil. Öldüren sevgi istemiyoruz...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Mahallelerinin ilk kadın muhtarları...

Mahallelerinde erkek adaylara karşı mücadele ederek mahallelerinin ilk kadın muhtarı seçilen kadınlarla tanışın...

Batman’da ilk kez bir kadın muhtar oldu!

Batman’da Sağlık Mahallesi’nde 7 erkek adaya karşı yarışan Fatma Türkan, mahalle muhtarı seçildi. Türkan Batman’ın ilk kadın muhtarı oldu.

Belediye başkanın mobbingine uğrayan kadın aynı belediyenin başkanı oldu!

Bilecik’in Pazaryeri Belediyesinde görev yaparken belediye başkanının mobbingine maruz kalan Zekiye Tekin, Pazaryeri Belediye Başkanı oldu.

HDP’nin 8 eş başkanı dışında sadece 2 ilde kadın başkan seçildi

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı 8 il dışında sadece Aydın ve Antep’te kadın belediye başkanları seçildi.

Kenti dönüştürmek için kadın bakış açısı olan bir yerel yönetim istiyoruz

Adana’da kadınlar seçim öncesi taleplerini madde madde açıkladı: ‘Kadınları eve bağlayan değil, her alanda güçlendiren yerel yönetimler istiyoruz!’

Maltepe’de kadınlardan adaylara çağrı: Taleplerimize kulak verin

Maltepe’de Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Derneği üyesi kadınlar seçim öncesi taleplerini açıkladı ve adaylara seslendi: ‘Kadınların taleplerine kulak verin, birlikte söz söyleyelim.’

Bakırköy’de 3 kadın aday: Mahallemizin sakini değil sahibi olalım

Bakırköy’ün üç mahallesinde üç kadın muhtar adayı dayanışmayı, cesareti ve birlikte yapabilecekleri güzel işleri anlatıyor...

31 Mart sonun başlangıcı olsun

Değişmez hiçbir şey, sandıklarda oy çalarlar, bir şey yapamayız diye düşünmeyin. Önemli olan vereceğimiz karar. O karardan o kadar korkuyorlar ki korkularımıza oynayarak seçim propagandası yapıyorlar…

Kadınlar rantçı değil halkçı belediyecilik istiyor

İşçi nüfusunun yoğun olduğu Tekirdağ’da kadınlar da pek çok problemle başa çıkmanın yolunu arıyor. Bir dokunup bin ‘ah’ işittiğimiz kadınlar hem sorunları hem de taleplerini anlattı.

Şu köyün, bu memleketin değil; kadınların adayıyım

Adana Sucuzade Mahallesi Muhtar Adayı Bahriye Kelleci: Bu dönem seçilmesem bile bu taleplerin yerine getirilmesi için kadınlarla birlikte çalışacağız.

GÜNÜN TALEBİ: Çocuklardan seçim talepleri...

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, adaylara çocukların haklarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini iletti.

Aşkın seçimi

Mesela şehrimize aşık olanlar tanrı değil. Ne yazık ki aşklarından dolayı şehrimiz ağaca da dönüşmedi, betonlaştı.

Edremit’te kadınlar EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ile buluştu, seçimleri konuştu

Edremit’te yaşayan kadınlar yerel seçimlere giderken Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ile buluştu. Yapılan ev toplantısında kadınlar yerel seçimden ekonomik krize pek çok konuyu tartıştı.

Yerel seçim kadınlar için neden önemli?

Kriz kadınları nasıl etkiliyor, kadınlar yerel seçimlerde neler talep ediyor? Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan anlatıyor...

Nisan sabahına başka bir mahalle ile uyanmak için...

Akşemsettin Mahalllesi’nde mahallelinin derdi çok. Seçime sayılı günler kala mahallelinin derdini, sorununu ve taleplerini sizlerle paylaşmak istedik.

DİSK Ankara Kadın Komisyonu: Kadınlar için eşitlikçi belediyeler istiyoruz

DİSK Ankara Kadın Komisyonu, kadın işçilerin 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala eşitlikçi politikalar sözü veren belediye başkan adaylarından taleplerini açıkladı.