soyadı

CHP'den kadınların kendi soyadını kullanabilmesi için kanun teklifi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç kadınların evlendikten sonra soyadlarını tek başına kullanabilmeleri ve kütük kayıtlarını değiştirmemeleri üzerine Meclise kanun teklifi verdi.

AYM kararı yürürlükte: Evli kadınlar eşinin soyadını kullanmak zorunda değil

Artık kadınların sadece kendi soyadlarını kullanabilmeleri için evlendirme memuruna talepte bulunmaları veya daha sonra nüfus idaresine yapacakları yazılı başvuru yeterli olacak.

DEM Parti'den, kadınların kendi soyadlarını kullanabilmesi için kanun teklifi

Dem Parti Muş Milletvekili Sümeyye Boz, AYM'nin soyadı kararını hatırlatarak Meclise, kadınların kendi soyadlarını kullanabilmesini öngören bir kanun teklifi verdi.

Kadının soyadı mı aileyi yıkacak?

'Aman ne var bunda' deyip geçmemek gerek. Henüz taslak halindeki yargı paketine sıkıştırılmış soyadı değişikliği, ifade ettiğinden daha büyük bir saldırıyı işaret ediyor.

AYM ‘kadının soyadı’ hükmünü iptal etti: Eşitliğe aykırı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Medeni Kanunu’nda yer alan ve kadının tek evlenmeden önceki soyadını kullanmasını engelleyen Türk Medeni Kanunu hükmünü iptal etti.

Kadının soyadı yok!

‘Sadece yaşamak değil; insanca, adımızla, varlığımızla, her alanda eşit haklarımızla yaşamak hakkımız. Var olanı korumanın yanında; daha da fazlasını talep etmek söke söke almak da görevimiz.’

Avukatınız cevaplıyor; Boşandıktan sonra eşimin soyadını kullanabilir miyim?

Kadınlar soruyor Avukat Devrim Avcı yanıtlıyor...