müftülere nikah yetkisi

Anayasa Mahkemesi müftülere ne diyecek?

Müftülere nikah yetkisi veren yasayı CHP, Anayasa Mahkemesine taşıdı. CHP’li Şenal Sarıhan kadınların taleplerini AYM’ye taşıdıklarını, AYM’nin de hukuka uygun karar vermesini beklediklerini söyledi.

Bu müftüler nikah kıyacak: Kız çocukları ergenlik çağında evlendirilmeli

Kadınların ‘Çocuk evliliklerinin önü açılacak’ demesi boşuna değildi. Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, kız çocuklarının babaları tarafından ergenlik çağında evlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

Müftüler bugünden itibaren nikah kıyacak

Kadınların tüm tepkilerine rağmen Erdoğan'ın 'isteseniz de istemeseniz de geçecek' dediği yasa resmi gazetede yayımlandı. Bugünden itibaren müftüler resmi nikah kıyabilecekler.

Ayrılıkları bir yana bırakıp yan yana durmalıyız

Aynı apartmanda yaşayan birbirinden habersiz ne çok hikayesi, ne çok anlatacakları var kadınların. Dili farklı, ama yaşadıkları şiddet de, yaşam savaşı da aynı.

6284 sayılı Şiddetle Mücadele Yasası neden hedefte?

6284 sayılı Yasa bir süredir hedefte. Yasa’yı değerlendiren Mor Çatı avukatlarından Deniz Bayram saldırının kadınların şiddete karşı mücadele etmesinin haklılığına karşı bir saldırı olduğu görüşünde.

Müftülere nikah yetkisi verilmesini protesto OHAL suçuymuş

Eskişehir’de müftülere nikah yetkisi verilmesine karşı kadınların yaptığı eyleme OHAL Yasasından soruşturma açıldı. 912.5 lira para cezasına çarptırılan 44 kadın cezayı ödemeyecek.

Nedir biz kadınların bu düzenden çektiği!

Kadınların mücadele ile elde ettikleri haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığı bugünlerde kutuplaşmaya/kutuplaştırılmaya karşı en büyük silahımız dayanışma.

Birlikte her şeyi başarırız

Müftülere resmi nikah yetkisi verilmesine karşı Batıkent Kardelen Mahallesi'nde imza kampanyası yürüten kadınlar bir araya geldikleri kadınlarla yaptıkları tartışmaları yazdı.

Şiddeti Önleme Yasası sadece ucube Akit’in hedefinde değil!

Akit gazetesi bugünkü manşetinde Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Karşı Kanun’u hedef aldı. Ancak yasa sadece Akit’in değil Hükümetin de hedefinde.

Kadın ve çocukların aleyhine bir adım: Arabuluculuk

Adalet Bakanlığının açıklamasıyla tekrar gündeme gelen ‘boşanmalarda arabulucuk’ düzenlemesinin kadınlar için nasıl sonuçlar doğuracağını Av. Selin Nakıpoğlu anlattı.

Eşitsizliği derinleştiren yasalar sendikaların gündemine girmeli

Müftülere nikah yetkisi verilmesi işçi kadınların gündeminde peki işçi sendikalarının neden gündeminde değil?

Tek seçenek birlikte mücadele

Meclis binasının da yer aldığı Dikmen’de müftülük yasasına dair kadınlar neler tartışıyor?

Birlikte bir çay bile içemeyecek miyiz!

Az önce hep birlikte güle oynaya sofrayı kuran, hem bir şeyler yiyip hem de sohbet eden, her konuda birbirlerine hak veren kadınlar, birden ‘koyun-hain’ diyerek kavga etmeye başladı.

Kadınların gelişmesinden korkuyorlar

Küçükçekmece’den kadınlarla müftülere resmi nikah yetkisi verilmesini konuştuk. Nazlı ‘Kadını tamamen yok etmeye çalışıyorlar’ derken Aysel ‘Ayrışmaya izin vermeyelim’ diyor.

Erdoğan istedi müftülere nikah yetkisi verildi!

Kadınların tepki gösterip geri çekilmesini istediği müftülere nikah yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri Kanunu’nu Erdoğan onayladı. Tasarı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Arabuluculuk uygulamasına karşı da mücadelemiz sürecek

Müftülere resmi nikah yetkisinden sonra, boşanma davalarında uygulanacak ara bulucuk sistemine karşı kadınlar endişeli. Bir açıklama yapan Emek Partili kadınlar “Tek yok mücadele ve dayanışma” dedi.

Kadınların nikah ile imtihanı söyleşisi

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Kadın Meclisi ve SES Şişli Şube Kadın Meclisi ‘Kadınların Nikah İle İmtihanı: Günümüz Türkiye’sinde Kadın ve Hukuk’ başlıklı konferans düzenliyor.

Boşanmalarda ‘ara bulucu’ dönemi: HADİ, EŞİTMİŞ GİBİ UZLAŞIN BAKİİİMM

“İsteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek” diyenler “İsteseniz de istemeseniz de bu evlilik devam edecek” noktasına hızla vardı. Daha neler olacağını tahmin etmek de ne yazık ki zor değil!

‘Müftülere nikah yetkisi hükümsüzdür’

İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar Alsancak’ta eylem yaparak müftülere resmi nikah yetkisi veren yasayı protesto etti. Kadınlar ‘Yasanız hükümsüzdür’ dedi.

Üniversiteli gençler tartışıyor: Müftülere nikah yetkisi ne getiriyor?

Kocaeli Üniversitesi Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi müftülüklere nikah yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanununu tartıştı.