LGBTİ+

Mısırlı Feminist Sarah Hegazi yaşamına son verdi

Mısır’da bir konser esnasında gökkuşağı bayrağı kaldırdığı için tutuklanan, işkence gören ve cinsel saldırıya maruz kalan LGBTİ aktivisti ve insan hakları savunucusu Sarah Hegazi, yaşamına son verdi.

Ayrımcılıkta son seviye: Polonya Cumhurbaşkanı ‘LGBTİ savunuculuğu komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji’ dedi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBTİ hakları savunuculuğunun ‘komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji olduğunu’ söyledi.

Diyanet, eşcinsellik, darbe, aile vd...

Yükselen kadın düşmanı, homofobik, ırkçı ve sermaye dostu hareket, ‘aileyi ve çocukları dinsizliğe, aile değerlerinin yok edilmesine, homoseksüelliğe karşı savunmak’ iddiasıyla bir ‘korkuya’ oynuyor.

GÜNÜN ANKETİ: Özel sektör ve kamu çalışanı LGBTİ+’lar 2020 araştırması başladı

LGBTİ+ çalışanların Türkiye’de özel sektör ve kamu istihdamındaki durumunu anlamak ve emek gücüne tam, eşit ve özgür katılımlarının sağlanma çabalarına katkı sunmak amacıyla 2020 araştırması başladı.

GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+’lar iş hayatlarında cinsel kimliklerini gizlemek zorunda kalıyor

‘Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu 2019 Araştırması’na göre, özel sektörde çalışan LGBTİ+’ların yüzde 17.36’sı, kamuda çalışanların yüzde 4.39’a cinsel kimliğini açıklıyor.

İstihdamda LGBTİ+’lar: Gizlenmeye zorlanıyorlar

Özel sektör ve kamuda LGBTİ’lerin durumu: Gizlenmeye zorlanıyorlar, ayrımcılık işe alımdan başlıyor ve özellikle kamuda işyerinde nefret söylemi yaygın.

Hayatına sahip çıkan Agrin hayallerinin peşinden gidiyor

Toplumsal baskılara kadın dayanışmasıyla karşı durmuş bir kadın Agrin. “Bu dayanışma olmasaydı ben belki de intihar eden trans kadınlardan biri olacaktım” diyor.

Hayatına sahip çıkan Agrin hayallerinin peşinden gidiyor

Din yoluyla değişebileceğime inandım, bu nedenle seçtim imam hatibi. ‘Yaşadığım bu duyguları benden al’ diye çok yakardım. Lise sonda kendimi kabul ettim. Okulda adım ’gay imam hatipli’ye çıktı.

Hormonlu dometesler sahiplerini buldu

Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül kazananlar arasında Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet, Mustafa Ceceli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi isimler bulunuyor.

GÜNÜN SERGİSİ: Mirasyedi Özlem

İstanbul Tarlabaşı’ndaki Dramaqueer Sanat Kolektifi, Onur Haftası’na özel düzenlediği sergi, performans ve atölyelere herkesi bekliyor.

İzmir Valiliği, LGBTİ etkinliklerini yasakladı

İzmir Valiliğince LGBTİ topluluğunun 17- 23 Haziran’da kentte düzenlemeyi planladığı etkinliklere izin verilmeyeceği duyuruldu. Gerekçe: ‘Milli güvenlik, kamu düzeni…’

GÜNÜN KİTABI: Gökkuşağından Hikayeler

Çocukları LGBTİ+ olan ebevenylerin gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı Gökkuşağından Hikayeler sadece LGBTİ+ ailelerine değil toplumun her kesimine sesleniyor.

Onur Haftası’nda bu yıl: Ekonomi ne ayol?

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 24-30 Haziran tarihleri arasında ‘Ekonomi ne ayol?’ temasıyla gerçekleşecek. LGBTİ+ bireyler krizin yaşamlarına etkisini ve çözümünü konuşacak.

Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerine yasak kalktı

Ankara Valiliği tarafından OHAL gerekçesiyle LGBTİ+ etkinliklere getirilen süresiz yasak kalktı!

GÜNÜN VİDEOSU: LGBT çiftler hikayelerini paylaşıyor

Aşk aşktır! Var olmanın ve var olduğunu göstermenin bile nefretle karşılandığı bir dünyada aşkı mümkün kıldılar...

GÜNÜN DİKKATİ: Kamuda LGBTİ’lere ayrımcılık yaratan kurallar neler?

Kamu Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu 2018 Yılı Araştırması’na katılanların yüzde 73’ü çalıştıkları kurumda ayrımcı unsurlar olduğunu söylüyor.

GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+'ların sıklıkla karşılaştığı sorunlar...

LGBTİ+'lar karşılarındaki tüm engellere rağmen kimlik mücadelelerinden vazgeçmiyor! Peki o engeller sadece karşılarına mı çıkıyor, yoksa tüm yaşamlarını mı sarmalıyor?

GÜNÜN DİKKATİ: LGBT+ öğrenciler üniversitelerde ayrımcılığa uğruyor

Üniversitelerde LGBT+ öğrencilere yönelik gerçekleştirilen ayrımcılıklar raporu yayınlandı.

GÜNÜN RAPORU: Medyada nefret söylemi yaygın, hak haberciliği sınırlı

Kaos GL Derneği tarafından LGBTİ+’ların medyada görünürlüğüne ilişkin yayımlanan 2018 Medya İzleme Raporu’na göre 2018’de haberlerin yarısı LGBTİ+’lara yönelik önyargıları besledi.

GÜNÜN DİKKATİ: Trans sığınağı tehlikede

İstanbul’da bulunan ve 18 trans kadına ev sahipliği yapan misafirhane kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.