LGBTİ+

Eşitlik Topluluğu'nun Onur Haftası pikniğine gerici saldırı, 26 öğrenciye ters kelepçeyle gözaltı!

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu'nun Onur pikniği toplanan gerici grupların linç tehdidi nedeniyle iptal edildi. Okulda bekleyen 26 öğrenci ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Niye bu yasalar hep Fatma’lara işliyor?

Kadın mücadelesine çizilen ‘sınır hatları’nı giderek geriye çekmeye azmetmiş bir iktidarın çektiği çıtayı kabul etmeyen kadınların büyüyen öfkesi iktidar için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Kadıköy’de 8 Mart eyleminde gözaltına alınan 9 kişinin tutuklanma talebi reddedildi

Kadıköy’de 8 Mart mitingi sonrası gözaltına alınan 9 kişi hakkındaki tutuklama talebi reddedildi. 9 kişi hakkında yurt dışı yasağı, 2 kişi hakkında bir aylığına ev hapsi kararı verildi.

LGBTİ ve kadınlara dönük özel saldırıların gösterdiği: Boğaziçi direnişi hepimizin direnişi

Kadınların ve LGBTİ'lerin eşitsizliğe uğramadığı, karar süreçlerinde söz sahibi olduğu, şiddete karşı oluşturdukları mekanizmalarla kampüs hayatını güvenli hale çevirebildikleri bir üniversite için...

Kitle Örgütlerini İmha Kanun Teklifi

Sevda Karaca, Kitle Örgütlerini İmha Kanun Teklifi üzerine yazdı: ‘Bu yasa, zaten kısıtlı olanaklar ve büyük zorluklarla ayakta durmaya çalışan az sayıdaki hak örgütünü de tehdit demek.’

LGBTİ+’lar işyerlerinde ayrımcılığa karşı haklarının korunacağına dair inançsızlar

'Türkiye'de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+'ların Durumu Araştırması' 2020 yılı sonuçları açıklandı.

LGBTİ+ aileleri: Çocuklarımızı hedef göstermekten vazgeçin!

LGBTİ+ aileleri Ticaret Bakanlığının ‘LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satışa sunulması’ kararına tepki gösterdi. Açıklama yayımlayan aileler, ‘Çocuklarımızı hedef göstermeyin’ dedi.

LGBTİ+ ve gökkuşağı renklerine +18 uyarısı şartı: Renklerden bile korkuyorlar

Ticaret Bakanlığı, LGBTİ+ ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresi olmaksızın satışının yasaya aykırı olduğunu savunurken, yaşanan durum iktidarın renklerden bile korktuğu yorumunu akıllara getirdi.

Mısırlı Feminist Sarah Hegazi yaşamına son verdi

Mısır’da bir konser esnasında gökkuşağı bayrağı kaldırdığı için tutuklanan, işkence gören ve cinsel saldırıya maruz kalan LGBTİ aktivisti ve insan hakları savunucusu Sarah Hegazi, yaşamına son verdi.

Ayrımcılıkta son seviye: Polonya Cumhurbaşkanı ‘LGBTİ savunuculuğu komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji’ dedi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBTİ hakları savunuculuğunun ‘komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji olduğunu’ söyledi.

Diyanet, eşcinsellik, darbe, aile vd...

Yükselen kadın düşmanı, homofobik, ırkçı ve sermaye dostu hareket, ‘aileyi ve çocukları dinsizliğe, aile değerlerinin yok edilmesine, homoseksüelliğe karşı savunmak’ iddiasıyla bir ‘korkuya’ oynuyor.

GÜNÜN ANKETİ: Özel sektör ve kamu çalışanı LGBTİ+’lar 2020 araştırması başladı

LGBTİ+ çalışanların Türkiye’de özel sektör ve kamu istihdamındaki durumunu anlamak ve emek gücüne tam, eşit ve özgür katılımlarının sağlanma çabalarına katkı sunmak amacıyla 2020 araştırması başladı.

GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+’lar iş hayatlarında cinsel kimliklerini gizlemek zorunda kalıyor

‘Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu 2019 Araştırması’na göre, özel sektörde çalışan LGBTİ+’ların yüzde 17.36’sı, kamuda çalışanların yüzde 4.39’a cinsel kimliğini açıklıyor.

İstihdamda LGBTİ+’lar: Gizlenmeye zorlanıyorlar

Özel sektör ve kamuda LGBTİ’lerin durumu: Gizlenmeye zorlanıyorlar, ayrımcılık işe alımdan başlıyor ve özellikle kamuda işyerinde nefret söylemi yaygın.

Hormonlu dometesler sahiplerini buldu

Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül kazananlar arasında Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet, Mustafa Ceceli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi isimler bulunuyor.

GÜNÜN SERGİSİ: Mirasyedi Özlem

İstanbul Tarlabaşı’ndaki Dramaqueer Sanat Kolektifi, Onur Haftası’na özel düzenlediği sergi, performans ve atölyelere herkesi bekliyor.

İzmir Valiliği, LGBTİ etkinliklerini yasakladı

İzmir Valiliğince LGBTİ topluluğunun 17- 23 Haziran’da kentte düzenlemeyi planladığı etkinliklere izin verilmeyeceği duyuruldu. Gerekçe: ‘Milli güvenlik, kamu düzeni…’

GÜNÜN KİTABI: Gökkuşağından Hikayeler

Çocukları LGBTİ+ olan ebevenylerin gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı Gökkuşağından Hikayeler sadece LGBTİ+ ailelerine değil toplumun her kesimine sesleniyor.

Onur Haftası’nda bu yıl: Ekonomi ne ayol?

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 24-30 Haziran tarihleri arasında ‘Ekonomi ne ayol?’ temasıyla gerçekleşecek. LGBTİ+ bireyler krizin yaşamlarına etkisini ve çözümünü konuşacak.

Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerine yasak kalktı

Ankara Valiliği tarafından OHAL gerekçesiyle LGBTİ+ etkinliklere getirilen süresiz yasak kalktı!