GÜNÜN KİTABI: Gökkuşağından Hikayeler
Çocukları LGBTİ+ olan ebevenylerin gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığı Gökkuşağından Hikayeler sadece LGBTİ+ ailelerine değil toplumun her kesimine sesleniyor.

Çocukları LGBTİ+ olan bir grup ebeveynin 2008’de kurduğu Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Aileleri ve Yakınları Grubu (LİSTAG) tarafından hazırlanan kitap Hollanda Büyükelçiliği’nin ‘İnsan Hakları Fonu’ desteğiyle yayımlandı. ‘Hikaye Anlatıcılığı’ eğitimleri düzenleyen LİSTAG, Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan, çocukları ve yakınları LGBTİ+ olan gerçek yaşam öykülerini bu kitapta topladı.

Gökkuşağından Hikayeler kitabında LİSTAG, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu, Denizli LGBTİ+ Aile Grubu ve İzmir LGBTİ+ Bireyleri Aile Grubu’ndan yaklaşık 30 anne babanın gerçek yaşam öyküleri yer alıyor.

Kitabın ön sözünü ise ‘Hikaye Anlatıcılığı’ eğitimlerini de veren Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şeyda Taluk yazdı.

Kitabın derleyicilerinden Yasemin Zeynep Başaran, 2018 yılı sonunda düzenlenen kitabın tanıtım toplantısında şöyle konuşmuştu: “Gökkuşağından Hikayeler, çocuklarını gerçekten sevmenin onları anlamaktan geçtiğini bilen, anlamak için gereken uzun ve yorucu yolu kat edebilme cesaretine sahip, başta kendi önyargıları olmak üzere karşılaştıkları birçok zorluğu geride bırakmaya çalışırken öğrenmeyi sürdüren ebeveynlerin yolculuğunu gözler önüne seriyor.”

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Ucunda ölüm var

Şehir şehir gezen ağıtçı kadının ağıtları, gözyaşları sadece sevdiğinin ardından değildi. Hiçbirimiz...

GÜNÜN KİTABI: Tabular, Korkular ve Kadınlar

Zehra İpşiroğlu yaşam ile iç içe, kendisini rahatsız eden tabuları, korkuları, kendisini etkileyen k...

GÜNÜN KİTABI: Ailenin karanlık yüzü: Ensest

Alanur Çavlin, Filiz Kardam, Hanife Aliefendioğlu’nun hazırladığı ‘Ailenin karanlık yüzü: Ensest’ ra...