GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Erkek şiddeti kadınların akıl sağlığını bozuyor
İngiltere’de yapılan bir araştırmada ‘aile içi şiddete’ maruz bırakılan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu tespit edildi.

İngiltere’de Birmingham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, aile içi şiddete maruz kalan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları British Journal of Psychiaty dergisinde yayımlanan araştırma, İngiltere’de aile içi şiddete maruz kalan ve yaşadıklarını doktorlarına anlatan 18 bin 547 kadın üzerinde yapıldı.

Bu kadınlar yıllarca izlendi ve verileri aile içi şiddete maruz kalmayan benzer yaşlarda 74 bin kadınla karşılaştırıldı.

Birmingham Üniversitesi'nden, araştırma raporunu yazan heyetin başındaki Dr. Joht Singh Chandan “Aile içi şiddetin ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek bu ikisinin (akıl sağlığı) birbirine bağlı olduğunu anlamamız ve bundan etkilenen kadınların hayatlarını iyileştirmeye çalışmamız önemli” dedi.

1995-2017 dönemini inceleyen araştırmada doktoruna aile içi şiddet şikayetiyle gittiğinde kadınların neredeyse yarısının halihazırda ruhsal sorunlar yaşadığı aktarıldı.

Çalışma, aile içi şiddete maruz kalan kadınların kaygı bozuklukları yaşama risklerinin iki katına; depresyon, şizofreni ve bipolar bozukluklara yakalanma risklerinin ise üç katına çıktığını gösterdi.

Kaynak: BBC Türkçe


İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Ataerkil bir toplumun oluşturduğu farkındalıksız ş...

“Biz kızlar azimli olmalıyız ama fazla değil, başarılı olmalıyız fakat çok değil, yoksa bu erkeği te...

Vahşileşen şiddetin arkasında ne var, önüne nasıl...

Ülkede kadınlar için ölümün “olağan” biçimi neredeyse lüks. Giderek vahşileşirken bir yandan da sıra...