günün araştırması

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Siyah bilim kadınları ders kitaplarında anlatılmıyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, ders kitaplarında siyah bilim kadınlarına yer verilmediğini ve kitaplarda genellikle beyaz bilim adamlarının anlatıldığını ortaya koydu.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadın beyni aynı yaştaki erkek beyninden 4 yıl daha genç

Kadın beyninin, aynı yaştaki erkeklerden neredeyse dört yaş daha genç bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Peki neden kadın beyni daha genç?

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: 5 kadından 4’ü endişeler nedeniyle maaşını tartışamıyor

İngiltere’de kadınların yüzde 82’si bir işe başvurduğunda daha fazla maaş isteme konusunda hiç pazarlık yapmıyor. Kadınların yüzde 27’si erkeklerin kendilerinden daha fazla ücret aldığını keşfediyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadınlar iş hayatında erkek gibi davranmak zorunda kalıyor

British Council’ın 255 sanatçıyla gerçekleştirdiği araştırmada kadınların yüzde 40’ı sektörde kadın olmanın zorluğuna dikkat çekti, yüzde 25’i de ‘erkek gibi davranmak’ zorunda kaldığını belirtti.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: 2018’de eylemlere katılan işçilerin yüzde 26’sı kadındı

2018 yılında eylem, grev, direnişlere katılan toplam 83 bin işçi ve emekçinin yüzde 26’sını kadınlar oluşturdu.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Erkek şiddeti kadınların akıl sağlığını bozuyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada ‘aile içi şiddete’ maruz bırakılan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu tespit edildi.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Batı’da diplomalı ev kadınlarının sayısı artıyor

Avrupa ülkelerinde, iyi eğitim görmüş kadınların işlerini bırakıp ev işlerine, çocuk bakımına ağırlık verdikleri belirtiliyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadınlar ABD’den göç etmek istiyor

Araştırma şirketi Gallup’un yaptığı anket sonuçlarına göre, ABD’de kadınların yüzde 40’ı göç etmek istiyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Başrolü kadın olan filmler daha başarılı

San Diego Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, kadınların başrolde oynadığı filmler gişede daha başarılı oluyor. Ancak buna rağmen kadınların başrolde olduğu film sayısı erkeklerin gerisinde.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Çocuklukta cinsel taciz, DNA’yı da değiştiriyor

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırma, çocuklarda cinsel istismarın etkisinin psikolojik travmayla sınırlı kalmadığını, DNA’larında da önemli değişikliklere neden olduğunu işaret ediyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadınlar zarar vermeye daha az yatkın

Cinayet, hırsızlık, yalan, hayvan deneyleri gibi etik olup olmadığı üzerine bolca tartışma yürütülen konulara kadın ve erkekleri verdikleri yanıtlar ortaya çarpıcı bir sonuç çıkardı.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kız kardeşi olanlar daha mutlu

İngiltere’de bulunan De Montfont Üniversitesi ve Ulster Üniversitesinden yapılan bir araştırma, kız kardeşi olan insanların daha iyimser ve daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadınlar seminerlerde daha az soru soruyor

Toplumsal cinsiyet hayatın her alanında olduğu gibi akademik toplantılarda da etkili. Neyse ki bu sorunu azaltacak basit bir yol var gibi görünüyor.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Üniversitelerde flört şiddeti

Araştırmalar, üniversitelerde flört şiddetinin yaygınlığını gözler önüne seriyor. Gençlerin yarısından fazlası flört ilişkide şiddete maruz kaldığını ifade ediyor.