GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Başrolü kadın olan filmler daha başarılı
San Diego Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, kadınların başrolde oynadığı filmler gişede daha başarılı oluyor. Ancak buna rağmen kadınların başrolde olduğu film sayısı erkeklerin gerisinde.

San Diego Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, kadınların başrolde olduğu yapımlar daha çok kazandırıyor. 2014’ten 2017’ye kadar vizyona giren 350 filmin hasılatlarının incelenmesini kapsayan araştırmanın sonucunda elde edilen veriler merkeze alındı; kadınların başrolde olduğu filmlerin hepsindeki ortalama gelir, erkeklerinkinden fazla çıktı.

Bu filmlerden 105’inde kadınlar, 245’inde de erkekler başrolde. ‘Trolls,’ ‘Teenage Mutant Ninja Turtles,’ ‘Inside Out’ ve ‘Wonder Woman’ bu filmlerden bazıları olarak sıralandı.

Verilerin kadın başrolün etkili olduğunu göstermesine rağmen, kadınlara başrol vermenin hâlâ yaygın bir eğilim olmadığının da altı çiziliyor. 2017’deki her dört filmden yalnızca birinin kahramanının kadın olduğu belirtilirken araştırmacılara göre bu durumun değişmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerekiyor.

Kaynak: New York Times

İlgili haberler
GÜNÜN FİLMİ: The Magdalene Sisters

Magdelena Manastırı’ndaki üç kadının hikayesini konu alan The Magdalene Sisters, kadınların hapishan...

GÜNÜN FİLMİ: Pina

Dansın bir sahneye hapsedilmeden varlık gösterdiği bir film…