GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadın beyni aynı yaştaki erkek beyninden 4 yıl daha genç
Kadın beyninin, aynı yaştaki erkeklerden neredeyse dört yaş daha genç bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Peki neden kadın beyni daha genç?

Kadın beyninin, aynı yaştaki erkeklerden neredeyse dört yaş daha genç bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Bilim insanlarına göre bu durum kadınların zihinsel keskinliğini neden daha uzun süre koruduğunu açıklıyor. Peki neden kadın beyni daha genç?

ABD’deki Washington Üniversitesinde yardımcı profesör olan Manu Goyal, “Cinsiyetle ilgili çeşitli faktörlerin beyin yaşlanma doğrultusunu nasıl etkileyebileceğini ve beynin nörodejeneratif hastalıklara karşı kırılganlığını nasıl etkileyebileceğini anlamaya başladık” diyor.

“Beyin metabolizması, erkekler ile kadınlar arasında yaşlandıkça gördüğümüz bazı farklılıkları anlamamıza yardımcı olabilir” diyen Goyal beynin şekerle çalıştığını ancak beynin şekeri nasıl kullandığına bağlı olarak insanların büyüdükçe ve yaşlandıkça durumun farklılık yarattığını belirtiyor.

YAPAY ZEKA ALGORTİMASI İLE ORTAYA ÇIKARILDI

Ulusal Bilimler Akademisine ait Journal of Proceedings’de yayımlanan çalışmada, araştırmacılar beyinlerinin nasıl şeker kullandığını bulmak için 205 kişi ile deney yaptı.

Çalışmaya 20 ila 82 yaş arasında değişen 121 kadın ve 84 erkek katıldı ve beyinlerinde oksijen ve glikoz akışını ölçmek için PET taraması yapıldı.

Her kişi için araştırmacılar, beynin çeşitli bölgelerinde aerobik glikolize (beynin gelişmesini ve olgunlaşmasını sağlayan) şeker oranını belirlediler.

Yaşla beyin metabolizması arasındaki ilişkiyi bulmak için erkeklerin yaşları ile beyin metabolizması verilerini kendi kendine öğrenen bir yapay zeka algoritmasına girdiler.

Araştırmacılar, kadınların beyin metabolizması verilerini de algoritmaya girip daha sonra yapay zekanın tüm kadınların yaşını beyin metabolizmasından yola çıkarak hesaplamasını istedi.

Algoritma kadın beyin yaşının bedensel yaşlarından ortalama 3.8 yıl daha genç olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar analizi tersine de gerçekleştirdi: Kadınların verilerini algoritmayı geliştirdi ve erkeklere uyguladılar.

ERKEK BEYNİ GERÇEK YAŞTAN 2.4 YIL DAHA YAŞLI

Bu sefer, algoritma, erkek beyinlerinin gerçek yaşlarından 2.4 yaş büyük olduğunu bildirdi.

Goyal, ortaya çıkan farkın birçok cinsiyet farkından daha güçlü olduğunu ancak örneğin ‘boy uzunluğu’ gibi bazı cinsiyet farkları kadar büyük olmadığını belirityor.

Kadın beyinlerinin göreceli gençliği, 20’li yaşlarda olan en genç katılımcılar arasında bile tespit edildi.

Goyal bunun sebebinin ne olduğunu henüz çözemediklerini kaydediyor.

Kaynak: euronews Türkçe

İlgili haberler
GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadınlar iş hayatında erkek gib...

British Council’ın 255 sanatçıyla gerçekleştirdiği araştırmada kadınların yüzde 40’ı sektörde kadın...

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Şiddet deyince akla ‘erkek’ gel...

Eğitim Sen Ankara 3 No’lu Şube tarafından yapılan anket çalışmasında kadın ve erkek eğitimciler ‘şid...

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: 5 kadından 4’ü endişeler nedeni...

İngiltere’de kadınların yüzde 82’si bir işe başvurduğunda daha fazla maaş isteme konusunda hiç pazar...