günün bilgisi

GÜNÜN BİLGİSİ: Maskelere dair sorular ve cevaplar

Mevcut kanıtlara dayanarak, yüz maskelerinin halk tarafından daha yaygın olarak kullanılması mantıklı. Halka açık alanlarda maske takmak, mesafenizi koruyamadığınız durumlarda en faydalı seçenek.

GÜNÜN BİLGİSİ: Filtre kahve ömrü uzatıyor, Türk kahvesi kalp hastalığı riskini artırıyor

İsveç Gothenburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, filtre kahvenin yararlı olduğuna, ancak Türk kahvesi gibi kaynatılarak yapılanların kalp hastalığı riskini artırdığına işaret ediyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklar için Koronavirüs Rehberi: Virüs Nedir? Ne Yapmalıyız?

Biliyoruz evlerde zaman zaman canınız sıkılıyor. Büyükler sürekli ‘koronavirüs’ diye bir şeyden bahsediyor. Peki virüs nedir ve ne yapabiliriz öğrenmek ister misiniz?

GÜNÜN BİLGİSİ: Salgın nedeniyle ücretsiz izin için işçinin rızası gerekir

Krizle birlikte koronanın getirdiği krizin faturasının da işçi, emekçilere kesilmek istendiği bu zamanlarda işverenlerin salgını fırsata çevirmek istemesine karşı Haklarımız Var!

GÜNÜN BİLGİSİ: Çizimlerle Koronavirüs ve korunma yolları

Çin’den yayılan ve tüm dünyanın gündemine oturan koronavirüs nasıl bulaşır, koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir, Dr. Dilek Çolak, Dr. Tuğba Bozdemir ve Dr. Mustafa Parkan çizmlerle anlattı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kız çocuklarının ‘kutsallıkları’ regl olduktan sonra bitiyor

Nepal'de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seçiliyor. 'Kutsallıkları' regl olduktan sonra bitiyor. Çocuklar mutsuz, yoksul ve yalnız kalıyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Magnezyum eksikliği uykusuzluğa sebep oluyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy magnezyum eksikliğinin uykusuzluğa sebep olduğunu belirterek magnezyum eksikliğine savaş açan besinlerin neler olduğunu paylaştı.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadın beyni aynı yaştaki erkek beyninden 4 yıl daha genç

Kadın beyninin, aynı yaştaki erkeklerden neredeyse dört yaş daha genç bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Peki neden kadın beyni daha genç?

GÜNÜN BİLGİSİ: Soğuk kış günlerinin kurtarıcısı bitki çayları nasıl tüketilmeli?

Boğazımız ağrıdığında, nezle ya da grip olduğumuzda, uyuyamadığımızda bile bitki çaylarının faydalarından yararlanıyoruz. Ancak dikkat etmemiz bir şey var ki o da bu çayları günlük kullanım dozumuz.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlarda orgazm bozukluğunun nedenleri...

Geleneksel kadın cinsel rolünün dışına çıkamamak; edilgenlik, itaatkarlık, kontrollü olmak, cinselliğin partnere karşı sorumluluk olarak görülmesi gibi motivasyonlar, orgazm bozukluğuna yol açabilir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklukta yaşanan sözlü şiddetin kalıcı etkileri

Sözlü şiddet ve istismarın beynin çalışmasını etkileyip etkilemediği sorusunu sormamıza artık gerek bile yok: Biliyoruz ki sözlü istismar geriye belli bir miras bırakıyor!

GÜNÜN BİLGİSİ: Vücudumuz stresle nasıl başa çıkıyor?

Hepimiz zaman zaman strese gireriz. Tehlikeli bir görevi tamamlamak, bir rapor yetiştirmek, sevdiğimiz birini kaybetmek, eşimiz veya çocuğumuzla ilgili bir sorun bizi strese sokabilir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Yeni Dijital Tehlike; sexting

Sosyal medya ve diğer dijital medya uygulamaları üzerinden cinsel içerikli fotoğraf ve bilgi paylaşımı olan ‘sexting’ günümüzde çocuklar için büyük sorun haline gelmiş durumda.

GÜNÜN BİLGİSİ: Haenyo - Deniz kadını

Güney Kore’nin adalarından Jejudo’da dalgıç kadınlara Haenyo yani Deniz Kadını adı veriliyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Hamile kadınlar için seyahat rehberi

Hangi tür seyahati seçerseniz seçin, aşağıdaki kural ve önerileri göz önünde bulundurursanız daha rahat yolculuk yapabilirsiniz.

GÜNÜN BİLGİSİ: Probiyotikler kadın sağlığını koruyor

Vücudumuz çeşitli sinyaller veriyor olabilir, onlara kulak verin. Uygun zamanda uygun probiyotikler de size yardımcı olur.

GÜNÜN BİLGİSİ: Evde çamaşır kurutmak, akciğer hastalığı nedeni

Havalar soğuyup bir de yağmur başlayınca ne olacak o çamaşırlar? Siz de kış gelince çamaşırları evde mi kurutuyorsunuz? Peki, evde çamaşır kuruttuğunuzda nefesinizde sorunlar hissediyor musunuz?

GÜNÜN BİLGİSİ: Anne sütü nasıl saklanmalı?

Anne sütünü hangi koşullarda, ne türden malzemeler kullanarak, nerede saklamak sağlıklı? Yanıtlar burada!

GÜNÜN BİLGİSİ: Erktolia’dan ‘Erkek şiddetine karşı 6284 yanımızda!’ broşürü

Erktolia 25 Kasım kampanyası kapsamında 6284 sayılı yasanın içeriğine dair bir broşür yayımladı.

GÜNÜN ÖNERİSİ: 15 maddede gıda zehirlenmeleri nasıl önlenir?

Sık sık gündeme gelen gıda zehirlenmeleri nasıl ortaya çıkar ve nasıl önlemler alabiliriz? Madde madde öneriler: