günün bilgisi

GÜNÜN BİLGİSİ: İstanbul Sözleşmesi aslında ne?

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin doğru bilinen yanlışları daha önce madde madde sıralamıştık. Şimdi de bir video ile doğru bilinen yanlışları tekrar hatırlatalım.

GÜNÜN BİLGİSİ: İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili karalayıcı iddialar neden yanlış?

Eşitlik İzleme Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili doğruları anlatıyor...

GÜNÜN BİLGİSİ: Cebin cinsiyetçi tarihi…

Alt üstü ‘cep’ deyip geçmeyin. Onun bile cinsiyetçi politik bir tarihi varmış ya. Yazar Yaşar Çabuklu’nun araştırmasına göre, kadınlar ‘cep’ için bile mücadele vermiş…

GÜNÜN BİLGİSİ: Tek kullanımlık bebek bezini icat eden kadın

Kirli bebek bezlerini yıkamaktan bıkan bir kadın ne yaptı dersiniz? Elbette tek kullanımlık bebek bezini icat etti. İşte bebek bezinin mucidi Marion Donovan.

GÜNÜN BİLGİSİ: Güneş yanığı

Güneş yanığı uzun süre güneş ışığına maruz kalındığında ve korunulmadığında oluşur.

GÜNÜN BİLGİSİ: ABD kongresinin ilk kadın üyesi Jeannette Rankin kimdir?

Hayatı boyunca kadın hakları ve barış için mücadele eden ABD kongresinin ilk kadın üyesi Jeannette Rankin 11 Haziran 1880'de doğdu, 18 Mayıs 1973'de hayata veda etti.

GÜNÜN BİLGİSİ: Maskelere dair sorular ve cevaplar

Mevcut kanıtlara dayanarak, yüz maskelerinin halk tarafından daha yaygın olarak kullanılması mantıklı. Halka açık alanlarda maske takmak, mesafenizi koruyamadığınız durumlarda en faydalı seçenek.

GÜNÜN BİLGİSİ: Filtre kahve ömrü uzatıyor, Türk kahvesi kalp hastalığı riskini artırıyor

İsveç Gothenburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, filtre kahvenin yararlı olduğuna, ancak Türk kahvesi gibi kaynatılarak yapılanların kalp hastalığı riskini artırdığına işaret ediyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklar için Koronavirüs Rehberi: Virüs Nedir? Ne Yapmalıyız?

Biliyoruz evlerde zaman zaman canınız sıkılıyor. Büyükler sürekli ‘koronavirüs’ diye bir şeyden bahsediyor. Peki virüs nedir ve ne yapabiliriz öğrenmek ister misiniz?

GÜNÜN BİLGİSİ: Salgın nedeniyle ücretsiz izin için işçinin rızası gerekir

Krizle birlikte koronanın getirdiği krizin faturasının da işçi, emekçilere kesilmek istendiği bu zamanlarda işverenlerin salgını fırsata çevirmek istemesine karşı Haklarımız Var!

GÜNÜN BİLGİSİ: Çizimlerle Koronavirüs ve korunma yolları

Çin’den yayılan ve tüm dünyanın gündemine oturan koronavirüs nasıl bulaşır, koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir, Dr. Dilek Çolak, Dr. Tuğba Bozdemir ve Dr. Mustafa Parkan çizmlerle anlattı.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kız çocuklarının ‘kutsallıkları’ regl olduktan sonra bitiyor

Nepal'de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seçiliyor. 'Kutsallıkları' regl olduktan sonra bitiyor. Çocuklar mutsuz, yoksul ve yalnız kalıyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Magnezyum eksikliği uykusuzluğa sebep oluyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy magnezyum eksikliğinin uykusuzluğa sebep olduğunu belirterek magnezyum eksikliğine savaş açan besinlerin neler olduğunu paylaştı.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadın beyni aynı yaştaki erkek beyninden 4 yıl daha genç

Kadın beyninin, aynı yaştaki erkeklerden neredeyse dört yaş daha genç bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Peki neden kadın beyni daha genç?

GÜNÜN BİLGİSİ: Soğuk kış günlerinin kurtarıcısı bitki çayları nasıl tüketilmeli?

Boğazımız ağrıdığında, nezle ya da grip olduğumuzda, uyuyamadığımızda bile bitki çaylarının faydalarından yararlanıyoruz. Ancak dikkat etmemiz bir şey var ki o da bu çayları günlük kullanım dozumuz.

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlarda orgazm bozukluğunun nedenleri...

Geleneksel kadın cinsel rolünün dışına çıkamamak; edilgenlik, itaatkarlık, kontrollü olmak, cinselliğin partnere karşı sorumluluk olarak görülmesi gibi motivasyonlar, orgazm bozukluğuna yol açabilir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Çocuklukta yaşanan sözlü şiddetin kalıcı etkileri

Sözlü şiddet ve istismarın beynin çalışmasını etkileyip etkilemediği sorusunu sormamıza artık gerek bile yok: Biliyoruz ki sözlü istismar geriye belli bir miras bırakıyor!

GÜNÜN BİLGİSİ: Vücudumuz stresle nasıl başa çıkıyor?

Hepimiz zaman zaman strese gireriz. Tehlikeli bir görevi tamamlamak, bir rapor yetiştirmek, sevdiğimiz birini kaybetmek, eşimiz veya çocuğumuzla ilgili bir sorun bizi strese sokabilir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Yeni Dijital Tehlike; sexting

Sosyal medya ve diğer dijital medya uygulamaları üzerinden cinsel içerikli fotoğraf ve bilgi paylaşımı olan ‘sexting’ günümüzde çocuklar için büyük sorun haline gelmiş durumda.

GÜNÜN BİLGİSİ: Haenyo - Deniz kadını

Güney Kore’nin adalarından Jejudo’da dalgıç kadınlara Haenyo yani Deniz Kadını adı veriliyor.