GÜNÜN BİLGİSİ: ABD kongresinin ilk kadın üyesi Jeannette Rankin kimdir?
Hayatı boyunca kadın hakları ve barış için mücadele eden ABD kongresinin ilk kadın üyesi Jeannette Rankin 11 Haziran 1880'de doğdu, 18 Mayıs 1973'de hayata veda etti.

Bir kadın hakları aktivisti ve pasifist olarak tanındı, yaşamı boyunca toplumsal konularda ve seçim yasalarında çeşitli reformların yapılması için mücadele etti. 

Çeşitli dallarda yükseköğrenim gördükten sonra, 1919'da Washington eyaletinin Seattle kentinde sosyal hizmet görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde kadınlara oy hakkı mücadelesine katıldı ve Amerika Kadınlara Oy Hakkı Ulusal Derneği'nin yönetiminde görev aldı.

1916'da ABD Temsilciler Meclisi'ne Montana temsilcisi olarak seçilerek ABD Kongresi'nin ilk kadın üyesi oldu. Kararlı bir pasifist olarak ABD'nin dünya politikası dışında kalmasını savundu ve 1917'de Almanya'ya savaş açılmasına karşı oy veren 49 Kongre üyesi arasında yer aldı.

1940'ta, savaş karşıtı bir programla bir kez daha Temsilciler Meclisi'ne seçildi. Pearl Harbor Baskını'ndan (7 Aralık 1941) sonra Japonya'ya savaş açılmasına karşı oy kullanan tek meclis üyesi olarak büyük tepki gördü. Bu olayın yarattığı çalkantılar nedeniyle bir daha Kongre seçimlerine katılmayan Rankin, kadın hareketi içindeki çalışmalarını 1960'ların sonlarına değin sürdürdü ve Georgia'da kadınlar için bir kooperatif çiftlik kurdu. Barış hareketinin etkin bir üyesi olarak kadınlara ABD'nin Vietnam'a müdahalesine karşı çıkmaları için çağrıda bulundu.

15 Ocak 1968'de, 87 yaşındayken, kendilerine Jeannette Rankin Tugayı adını veren 5 bin kadının başında Capitol Hill eteklerine yürüdü ve Vietnam Savaşı'nı yeren bir gösteri yaptı.  

İlgili haberler
GÜNÜN KAHRAMANI: Manchester patlamasında 50 çocuğu...

Paula Robinson, 22 kişinin hayatını kaybettiği 59 kişinin yaralandığı Manchester patlamasında ailele...

GÜNÜN BELLEĞİ: Kurtarılmaya değmeyen Elisabeth Kas...

24 Mayıs 1977’da yani 40 yıl önce Arjantin’de askeri cunta tarafından öldürülen Elisabeth Kasemann’ı...

24 Nisan 1889| Hanna (Johanna) Kirchner doğdu

Faşizme karşı direnen, işçi ve kadın hakları savunucusu Hanna Kirchner (Stuntz), 24 Nisan 1889’da Fr...