24 Nisan 1889| Hanna (Johanna) Kirchner doğdu
Faşizme karşı direnen, işçi ve kadın hakları savunucusu Hanna Kirchner (Stuntz), 24 Nisan 1889’da Frankfurt am Main’de doğdu, 9 Haziran 1944’te Berlin-Plötzensee’de idam edildi.

Hanna (Johanna) Kirchner Alman direnişçi, kadın hakları savunucusu bir sosyal demokrattı. Köklü bir sosyal demokrat ailede büyüyen Johanna (Hanna) Stuntz, on dört yaşında sosyalist işçi gençliğine katıldı; 18 yaşında SPD’ye üye oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve daha sonraki yıllarda, o sırada evli ve iki çocuk annesi olan Kirchner önce sosyal politikaya dahil oldu: 1919’da Marie Juchacs’la beraber kurduğu AWO (İşçi Refahı) örgütünde, daha sonra kadın politikasında aktif çalıştı. Hanna Kirchner, Nazilere en başından beri aktif olarak direndi. 1933’te gözaltına alınan bir Nazi karşıtının, ifadesi üzerine tutuklama emri çıkarıldığı için ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Gestapo’dan kaçış, Almanya’daki faşist direnişi desteklediği Saarbrücken, Forbach, Metz üzerinden Paris’e götürdü. Çocuklarından ayrılmanın ağır yükü altındaydı. Saar Mülteci Komitesinin liderliğini devraldı, SPD Sürgün Kurulu için raporlar ve planlar hazırladı, yasa dışı parti malzemeleri ve broşürlerinin üretimine ve dağıtımına katıldı; antifaşist İspanyol savaşçılara bakıp kaçmalarına yardım etti. Johanna Kirchner SPD üyesi olmasına rağmen Saar bölgesinde Almanya Komünist Partisi (KPD) üyesi arkadaşı Lore Wolf ile işçi hareketinin güçlenmesi, muhaliflerin Almanya’dan kaçırılması ve Rote Hilfe (Kızıl Yardım) örgütünde beraber çalıştı. Mücadele tarihinde faşistlere karşı emek hareketinin birliği açısından örnek oldular. 

Hanna Kirchner 1942’de Fransa’da tutuklandı. Vichy hükümeti tarafından Gestapo’ya teslim edildi. Kızı da gözaltına alındı. Hanna’ya vatana ihanet ve halkı ihanete teşvikten on yıl hapis cezası verildi. 1944’ün başında tekrar yargılanmaya başladı. Liselotte Herrmann, Liane Berkowitz ve 2913 diğer kadın ve erkek gibi Johanna Kirchner de 1933-1945 yılları arasında Naziler tarafından Berlin-Plötzensee’de öldürüldü.

İlgili haberler
Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...

Nazilere direnen doktor Margarete Blank

Bir meslektaşının ihbarı sonucu Naziler tarafından 8 şubat 1945'te idam edilen Dr. Margarete Blank’i...