Nazi avcısı Beate Klarsfeld
Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutuklanmaları için mücadele eden Beate Klarsfeld ‘Nazi Avcısı’ olarak kazındı hafızalara.

“Nazi Avcısı” adıyla tanınan Beate Klarsfeld 13 Şubat 1939’da Beate Auguste Künzel adıyla doğdu. Eşi Serge Klarsfeld’le birlikte Kurt Lischka, Alois Brunner, Klaus Barbie, Ernst Ehlers, Kurt Asche gibi Nazi katillerin izini sürdü, belgeseller hazırladı ve bulunup tutuklanmalarını sağladı.

1960 yılında Beate Künzel bir yıllığına çocuk bakımı yapmak, Fransızcasını geliştirmek ve ülkeyi yakından tanımak için Paris’e gitti. Kendi ifadesine göre, “siyaset ve tarih o zaman onun için tamamen yabancıydı.” Ama soykırım sonuçlarıyla Paris’te karşı karşıya kaldı. 1963’te babası Yahudi olduğu için zulme maruz kalan ve Auschwitz’de öldürülen Fransız avukat ve tarihçi Serge Klarsfeld ile evlendi. Beate Klarsfeld’e göre, eşi “vicdanlı ve bilinçli bir Alman” olmasına yardımcı oldu.

Beate Klarsfeld, üst üste iki kez dönem Almanya Başbakanı olan Kurt Georg Kiesinger’e yönelik sözlü ve fiziki saldırılarıyla tanındı. Almanya, Beate Klarsfeld adını ilk kez, 1968 yılında duydu. Hitler’in partisi NSDAP’ye üye olduğu gerekçesiyle Almanya Başbakanı Kiesinger’i her fırsatta eleştiren Klarsfeld, Bonn’daki Federal Meclis binasında başbakana, “Nazi, istifa et” diye bağırdı. Gözaltına alınan Klarsfeld, serbest kaldıktan sonra ise, kendisine Almanya çapında ün kazandıran eylemini gerçekleştirdi. 7 Kasım 1968’de CDU’nun genel kongresinde kürsüye çıkan Klarsfeld, Başbakan Kiesinger’e tokat atarak, “Nazi, Nazi, Nazi” diye bağırdı. Aynı gün mahkeme önüne çıkartılan Klarsfeld, bir yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak sonra cezası 4 ay tecilli hapis cezasına dönüştürüldü.

Fransa’da 76 bin kişinin toplama kamplarına gönderilmesinden sorumlu tutulan Kurt Lischka’yı eşiyle birlikte kaçırıp Fransız adaletine teslim etmek istedi. Ancak eylem başarısız olunca, 1974 yılında iki ay hapis cezasına mahkum edildi. Ceza, uluslararası alanda çok tepki görmesi üzerine, tecilli hapse çevrildi.


İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

GÜNÜN KADINI: Nazilere karşı bir direnişçi, Freddi...

Ablası Truss ile daha 14 yaşındayken Nazi işgalcilerine karşı suikastlar ve sabotajlar düzenleyen Fr...

GÜNÜN KADINI: Çocuk yaşta Nazilere direnmenin adı...

Makedon bir komünist direnişçi olan Fana Koçovska, Yugoslavya'nın ulusal kahramanları arasında en ge...