Ayrımcılıkta son seviye: Polonya Cumhurbaşkanı ‘LGBTİ savunuculuğu komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji’ dedi
Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBTİ hakları savunuculuğunun ‘komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji olduğunu’ söyledi.

Polonya’da 28 Haziran’da yapılacak seçimler öncesi düzenlediği seçim kampanyasında konuşan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ailesinin kuşağının 40 yıl boyunca komünist ideolojiyle boğuştuğunu belirtip, “Onlar bu mücadeleyi, çok daha yıkıcı olan yeni bir ideoloji ortaya çıksın diye yürütmedi” sözleriyle LGBTİ+’lar hakkında nefret söyleminde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Duda, iktidardaki milliyetçi PiS Partisi’nin müttefiki. Muhalifler partinin eşcinsel karşıtı bir gündemi olduğunu söylüyor.

LGBTİ hakları savunucusu ILGA-Europe’nin geçen hafta yayımladığı endekste Polonya’nın Avrupa Birliği ülkeleri arasında LGBTİ hakları açısından en kötü ülke konumunda olduğunu ifade etti.

PiS partisi, muhafazakar-milliyetçi siyasetiyle ve Katolik değerleri öne çıkaran gündemiyle başta geleneksel yapıya sahip aileler ve eşcinsel evliliklere karşı çıkan kesimler sayesinde mecliste çoğunluğu elde etti.

Cumhurbaşkanı Duda, Polonya’nın güneybatısındaki Brzeg’de yaptığı seçim konuşmasında “Çocukların cinsel eğitiminden aileler sorumludur, ailelerin çocuklarını nasıl yetiştireceklerine hiçbir kurum karışamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Duda, 10 Haziran’da eşcinsel çiftlerin evlenmesini, evlat edinmelerini ve okullarda LGBTİ konuları hakkında eğitim verilmesini engelleyen seçim vaatleri paketini imzalamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe


İlgili haberler
GÜNÜN ANKETİ: Özel sektör ve kamu çalışanı LGBTİ+’...

LGBTİ+ çalışanların Türkiye’de özel sektör ve kamu istihdamındaki durumunu anlamak ve emek gücüne ta...

GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+’lar iş hayatlarında cinsel k...

‘Türkiye’de Özel Sektör ve Kamu Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu 2019 Araştırması’na göre, özel sektörde...

İstihdamda LGBTİ+’lar: Gizlenmeye zorlanıyorlar

Özel sektör ve kamuda LGBTİ’lerin durumu: Gizlenmeye zorlanıyorlar, ayrımcılık işe alımdan başlıyor...