Hormonlu dometesler sahiplerini buldu
Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül kazananlar arasında Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet, Mustafa Ceceli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi isimler bulunuyor.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında her yıl geleneksel olarak LGBTİ+fobik kişi ve kurumlara verilen Hormonlu Domates Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 15. Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri Töreni, “Tanzim” temasıyla Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde dün geniş bir katılımla yapıldı.


KURUM ÖDÜLÜ: TİHEK VE DİYANET
Gecenin ilk ödülü kurum kategorisinde verildi. Bu sene bu kategoride iki kuruma ödül verildi. Hormonlu domatesler “Cinsel kimlik ayrımcılık temelleri arasında sayılamaz” diyen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile kendisine LGBTİ+’lara dönük ayrımcılıkla ilgili yöneltilen sorulara nefret söylemiyle yanıt veren, “Normal değil, patolojik, haddi aşıyor, helak edici büyük günah, yapısal bozukluk, hak değil batıl davası!” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na gitti.

SİVİL TOPLUM: PEDAGOJİ DERNEĞİ
Sivil toplum kategorisinde ödülün sahibi trans çocukların birtakım yöntemlerle “kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia eden Pedagoji Derneği oldu.

TELEVİZYON: TV5
CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın katıldığı programda “LGBTİ’ler” demesi üzerine programı yayından kaldıran ve sunucunun işine son veren TV5, Televizyon hormonlusunu aldı.

SİYASET: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ
Siyaset kategorisindeki hormonlu domates ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a gitti. Aktaş, seçim sürecinde katıldığı bir televizyon programında Nilüfer Belediyesi’ni hedef alarak, “Belediye marifetiyle cinsiyetsiz tuvalet algısının yayıldığı, mahallelerde LGBT kontenjanı tanınarak onların normalmiş gibi kamuoyunda gösterilmeye çalışıldığı” şeklinde açıklama yapmıştı.

VALİLİK: ANKARA VALİLİĞİ!
Yasaklardan dolayı açılan Valilik kategorisindeki ödülün sahibi ise Ankara Valiliği oldu. Hem OHAL döneminde hem de OHAL sonrasında şehirdeki bütün LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan Ankara Valiliği, hormonlu domatese layık görüldü.

ÖZEL ÖDÜL: İSTANBUL VALİLİĞİ
Bu kategoride İstanbul Valiliği’ne de özel ödül verildi. İstanbul Valiliği, belirledikleri gösteri yürüyüşü alanları arasında yer alan Bakırköy’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyeceğini açıklamıştı. Valilik, Onur Haftası Komitesi ile görüşmede de LGBTİ+’lar için “toplumsal tereddütlü grup” demişti.

MEDYA: YENİ AKİT
Medya kategorisindeki hormonlu domates ise sistematik olarak LGBTİ+’ları hedef gösteren Yeni Akit gazetesine gitti.

EĞİTİM: ODTÜ REKTÖRÜ VERŞAN KÖK
ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yasaklayan ve kampüse polisin girmesini sağlayarak birçok öğrencinin gözaltına alınmasına yol açan ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e eğitim hormonlusu verildi.

EĞLENCE: MUSTAFA CECELİ
Özel hayatın gizliliğini ihlal ederek elde ettiği görüntüler üzerinden İntizar ve Sinem Gedik’i hedef gösteren Mustafa Ceceli, eğlence kategorisinde hormonlu domatesin sahibi oldu.

MEKAN: SENSUS ŞARAP EVİ
Mekan kategorisindeki hormonlu domates, lezbiyen bir çifte “müşteriler rahatsız oluyor” diyen ve mekandan ayrılmaya zorlayan Galata’daki Sensus Şarap Evi’ne gitti.

BEYNELMİLEL: DONALD TRUMP
Trans karşıtı bildirisi nedeniyle beynelmilel hormonlu domates ödülü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a verildi.

ÖZEL Bİ+FOBİ ÖDÜLÜ: SÖYLEMEZSEM OLMAZ
Özel bi+fobi ödülü ise biseksüel kelimesini sansürleyen “Söylemezsem Olmaz” magazin programına gitti.

ÖMÜR BOYU HORMONLU: SÜLEYMAN SOYLU
LGBTİ+’ları çeşitli açıklamalarla hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise ömür boyu hormonlu domates ödülü verildi.

Kaynak: KaosGL

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+'ların sıklıkla karşılaştığı...

LGBTİ+'lar karşılarındaki tüm engellere rağmen kimlik mücadelelerinden vazgeçmiyor! Peki o engeller...

GÜNÜN VİDEOSU: LGBT çiftler hikayelerini paylaşıyo...

Aşk aşktır! Var olmanın ve var olduğunu göstermenin bile nefretle karşılandığı bir dünyada aşkı mümk...

İzmir Valiliği, LGBTİ etkinliklerini yasakladı

İzmir Valiliğince LGBTİ topluluğunun 17- 23 Haziran’da kentte düzenlemeyi planladığı etkinliklere iz...