GÜNÜN DİKKATİ: LGBTİ+'ların sıklıkla karşılaştığı sorunlar...
LGBTİ+'lar karşılarındaki tüm engellere rağmen kimlik mücadelelerinden vazgeçmiyor! Peki o engeller sadece karşılarına mı çıkıyor, yoksa tüm yaşamlarını mı sarmalıyor?

LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığa dikkat çekmek; eşcinsel, biseksüel, trans ve intersekslerin ne yanlış ne de yalnız olmadıklarını göstermek ve sorunlarına daha güçlü çözümler üretmek amacıyla yola çıkan Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, LGBTİ’lerin sıklıkla yaşadığı sorunları 24 maddede derlemişti. İşte onlardan bazıları:

* LGBTİ’lerin varoluşları hastalık, sapkınlık, günah, ahlaksızlık gibi olumsuz sıfatlarla tanımlanıyor. Bu durum LGBTİ’leri kimliklerini gizlemeye, olmadıkları biri gibi davranmaya, depresyona ve intihar düşüncelerine itiyor. Oysa eşcinsellik tıp dünyasında bir hastalık değil, insan cinselliğinin olağan çeşitliliğinin bir görünümü olarak kabul ediliyor.

* Anayasa’nın eşitlik maddesinde yer almayan ve eşit yurttaşlar olarak tanınmayan LGBTİ’ler, “bütün yurttaşlara” tanınan sosyal ve ekonomik haklardan faydalanamıyor.

* Yaşama, çalışma, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel hakları yok sayılıyor.

* Mevcut hükümet ve hükümete yakın basın organları tarafından hasta ve sapkın olarak ilan edilip, hedef gösteriliyor.

* Aşağılanma, sözlü, fiziki taciz ya da şiddete maruz kalıyorlar.

* Özgür olmak, rahat yaşamak, aile ve çevre baskısından kurtulmak istedikleri için büyük şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Şehirlerin sadece belli bölgelerinde yaşayabiliyorlar.

* Dezavantajlı grup olarak gözetilmedikleri için ya iş bulamıyorlar ya da uzun süre işsiz kalabiliyorlar. Kimliklerini ya da yönelimlerini açıkladıklarındaysa işlerinden atılıyor, mobbing, taciz ve şantaja maruz kalıyorlar.

* Sağlık hizmetlerine erişimleri sınırlı olan LGBTİ bireyler, sağlık programlarının dışına itiliyorlar.

* Sosyal güvenceleri ve düzenli bir gelirleri olmayan LGBTİ’ler ayrımcılığa çok daha net biçimde hedef oluyorlar ve kendilerini korumakta zorlanıyorlar.

* Önyargılar sebebiyle toplu taşıma araçlarından gerektiği kadar faydalanamıyorlar.

* LGBTİ cinayetlerinin çoğu araştırılmıyor, dava açılsa bile sanıklara haksız tahrik indirimi uygulanıyor. Nefret cinayetleri ve intihar vakaları artıyor.

* Cinsel yönelimlerini veya cinsiyet kimliklerini açıklamakta zorlandıkça adalet sistemine erişmekte, sorunlarını hukuki sürece taşımakta da sıkıntı yaşıyorlar. Bir başka önemli sorun da hukuk sistemindeki karmaşa ve LGBTİ’lere yönelik yasaların net olmaması. Baroların bile bu konuya ilişkin bir komisyonu bulunmuyor.

* Eşcinsel ve trans erkekler ile lezbiyen, biseksüel ve trans kadınlar şiddete uğradıklarında sığınma evlerine alınmıyor, başvuracakları mekanizmalar bulunmuyor.

Not:
Çağrımızdır; LGBTİ+ bireyler yaşamları boyunca karşılaştıkları zorlukları, ayrımcılıkları, hak ihlalleri ekmekvegul.net’e eğer isterseniz mektup olarak yazabilirsiniz... Bu mektupları paylaşabilir ve sesinizin duyulması, çabanızın görünür olması için bir kürsü olarak görebilirsiniz...
İletişim için: [email protected]
0 533 209 01 78
İlgili haberler
LGBTİ bireyler için ayrı cezaevi: Tecrit içinde te...

LGBTİ bireylere dönük nefret ve şiddet politikaları göz önüne alındığında ayrı bir cezaevi uygulamas...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Kadın ve LGBTİ mahpusların ihti...

KADAV (Kadınlarla Dayanışma Vakfı) Kadın ve LGBTİ mahpuslarla mektuplaşarak ihtiyaç listesi çıkardı,...

GÜNÜN DİKKATİ: LGBT+ öğrenciler üniversitelerde ay...

Üniversitelerde LGBT+ öğrencilere yönelik gerçekleştirilen ayrımcılıklar raporu yayınlandı.