kadına şiddet

Zeliha Atlar'ın ağır yaralandığı saldırının davasının ilk duruşması görüldü

Balıkesir Edremit ilçesinde geçtiğimiz Ekim ayında Serdal Gülser tarafından ayrılmak istediği için silahla ağır yaralanan Zeliha Atlar'ın davasının ilk duruşması yapıldı.

Maruz kaldığı şiddeti ve tacizi anlatan Zeliha: ‘Mücadele edeceğim’

Zeliha, 4 aylık ilişkisi olduğu ve daha sonra maruz kaldığı şiddete dayanamayıp ayrıldığı eski erkek arkadaşı tarafından darp edildiğini ve hakaretlere uğradığını söyleyerek yaşadıklarını anlattı.

İzmir’de 20 yaşındaki bir kadın katledilmek istendi

İzmir’de 20 yaşındaki Aslı E. erkek arkadaşı tarafından katledilmek istendi. Çok sayıda darbe alan kadının ameliyat edildiği ve durumunun stabil olduğu öğrenildi.

Antalya’da tecavüz failine 16 yıl 9 ay hapis cezası

Ç.Y. iş çıkışı taksi durağına gitmek için Murat Kaya'nın aracına bindi. Alıkonulan, tecavüze maruz kalan Ç. intihar etti, engelli kaldı. Murat Kaya'ya 16 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Evli olduğu kadının üzerine benzin döküp yakan Ekrem A. tutuklandı

Tekirdağ'da evli olduğu Ekrem A. tarafından zorla ormana götürülüp benzin dökülerek yakılan Ayşe A. ağır yaralandı, Ekrem A. tutuklandı.

Samsun'da E.M'yi sokak ortasında darbeden İbrahim Zarap tutuklandı

Samsun'da İbrahim Zarap adlı erkek eski eşi E.M'yi sokak ortasında çocuğununun gözü önünde dakikalarca darbetti. E.M'ye daha önce de şiddet uyguladığı belirtilen İbrahim Zarap tutuklandı.

Boşanmak istediği için ölüm tehdidi alan kadınları devlet ne zaman koruyacak?

Boşanmak istediği için koruma ve uzaklaştırma kararına rağmen kadınlar şiddete, saldırıya, ölümle tehdide maruz kalmaya devam ediyor. Kadınların ‘yaşamak istiyorum’ çığlıkları büyüyor.

HDP’li vekiller kadına yönelik şiddet verileri için 162 soru önergesi verdi

HDP Parlamento Kadın Grubu, Türkiye’nin 81 ilinde kadına yönelik şiddet verilerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Adalet Bakanına 162 soru önergesi verdi.

Uzaklaştırma kararına rağmen eve zorla girip eşini bıçaklayan erkek serbest bırakıldı

Antalya'da hakkında uzaklaştırma kararı olan G.S. adlı erkek, boşanma aşamasında olduğu E.S'nin evine zorla girdi, bıçakla yaraladı ancak yine de serbest bırakıldı.

CHP’li Yüceer’den AKP döneminde ‘Kadının Adı’ çalışması: Kadının adı maktul!

Candan Yüceer’in AKP dönemine ilişkin ‘Kadının Adı’ çalışmasına göre; 18 yılda 7 bin 500 kadın öldürüldü, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı, 200 bin cinsel taciz dosyası oldu.

Metroda polis şiddetine maruz kalan Müzisyen Gülşah Erol hukuk mücadelesini kazandı

Kadıköy metro istasyonunda polisler tarafından darbedilip enstrümanı kırılan Müzisyen Gülşah Erol, hukuk mücadelesini kazandı.

Kadınlar koruma kararına rağmen ölümle burun buruna!

İstanbul ve Konya’da koruma taleplerine, şikayetlerine rağmen iki kadının ölümle burun buruna yaşayışı memleketteki kadınların göz göre göre öldürüldüğünü tekrar hatırlatıyor!

Tahliyelerden sonra kadına şiddet arttı

Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Avukat Aslı Arıhan, infaz düzenlemesiyle başlayan tahliyelerin ardından kadına yönelik şiddet başvurularında artış yaşandığını söyledi.

Ayşe Tuba Arslan’ın adı halk merkezine verildi

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir’de boşandığı erkek tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın adını Yenidoğan Mahallesi’nde yapım çalışmaları süren Halk Merkezine verdi.

Cezaevinden bile tehditler savurdu!

Eski sevgilisi tarafından silahlı saldırıya uğrayarak tek gözünü kaybeden Y.O’nun davası, istinaf mahkemesinin bozma kararının ardından Ankara Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Ne gururmuş ama!

Savaşın yarattığı olağanüstü ortamda daha da haşmetli hale getirilen ‘erkeklik gururu’nun memleketin ‘olağan’ hallerinde de devlet korumasında beslenip büyütüldüğünü gösteren pek çok başka örnek var.

Yalnız olmadığımı bilmek güçlü kıldı beni

Duygu, Leyla, Mizgin, Hilal ve diğerleri... her birinde biraz kendimi buldum. Siz onların sesi olmasaydınız ben onları bilmeyecektim ve bugün daha çok çıkmayacaktı sesim.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Ölüm tehditleri alıyorum, sesimi duyun!

Bitlis’te öğretmenlik yapan bir kadın sosyal medyadan yaşadıklarını anlatarak ‘sesimi duyun’ çağrısı yaptı.

GÜNÜN KİTABI: Şşşşt!

Her gün haberlerde birkaç cümleyi aşmayan gerçekleri bir roman haline getiriyor Leyla Serpil ‘Şşşşt’ ile... Ensest, şiddet, sığınmaevi hikayelerindeki sessizliği bir çığlığa dönüştürüyor.

Kadınlar dönüşüyor, erkekler kabullenemiyor

Anneyi cezalandırmak için çocuklarını öldüren babalar, vahşileşerek artan şiddet... Bu tablo nasıl oluştu? Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aslıhan Burcu Öztürk anlattı