kadına şiddet

HDP’li vekiller kadına yönelik şiddet verileri için 162 soru önergesi verdi

HDP Parlamento Kadın Grubu, Türkiye’nin 81 ilinde kadına yönelik şiddet verilerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Adalet Bakanına 162 soru önergesi verdi.

Uzaklaştırma kararına rağmen eve zorla girip eşini bıçaklayan erkek serbest bırakıldı

Antalya'da hakkında uzaklaştırma kararı olan G.S. adlı erkek, boşanma aşamasında olduğu E.S'nin evine zorla girdi, bıçakla yaraladı ancak yine de serbest bırakıldı.

CHP’li Yüceer’den AKP döneminde ‘Kadının Adı’ çalışması: Kadının adı maktul!

Candan Yüceer’in AKP dönemine ilişkin ‘Kadının Adı’ çalışmasına göre; 18 yılda 7 bin 500 kadın öldürüldü, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı, 200 bin cinsel taciz dosyası oldu.

Metroda polis şiddetine maruz kalan Müzisyen Gülşah Erol hukuk mücadelesini kazandı

Kadıköy metro istasyonunda polisler tarafından darbedilip enstrümanı kırılan Müzisyen Gülşah Erol, hukuk mücadelesini kazandı.

Kadınlar koruma kararına rağmen ölümle burun buruna!

İstanbul ve Konya’da koruma taleplerine, şikayetlerine rağmen iki kadının ölümle burun buruna yaşayışı memleketteki kadınların göz göre göre öldürüldüğünü tekrar hatırlatıyor!

Tahliyelerden sonra kadına şiddet arttı

Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Avukat Aslı Arıhan, infaz düzenlemesiyle başlayan tahliyelerin ardından kadına yönelik şiddet başvurularında artış yaşandığını söyledi.

Ayşe Tuba Arslan’ın adı halk merkezine verildi

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir’de boşandığı erkek tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın adını Yenidoğan Mahallesi’nde yapım çalışmaları süren Halk Merkezine verdi.

Cezaevinden bile tehditler savurdu!

Eski sevgilisi tarafından silahlı saldırıya uğrayarak tek gözünü kaybeden Y.O’nun davası, istinaf mahkemesinin bozma kararının ardından Ankara Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Ne gururmuş ama!

Savaşın yarattığı olağanüstü ortamda daha da haşmetli hale getirilen ‘erkeklik gururu’nun memleketin ‘olağan’ hallerinde de devlet korumasında beslenip büyütüldüğünü gösteren pek çok başka örnek var.

Yalnız olmadığımı bilmek güçlü kıldı beni

Duygu, Leyla, Mizgin, Hilal ve diğerleri... her birinde biraz kendimi buldum. Siz onların sesi olmasaydınız ben onları bilmeyecektim ve bugün daha çok çıkmayacaktı sesim.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Ölüm tehditleri alıyorum, sesimi duyun!

Bitlis’te öğretmenlik yapan bir kadın sosyal medyadan yaşadıklarını anlatarak ‘sesimi duyun’ çağrısı yaptı.

GÜNÜN KİTABI: Şşşşt!

Her gün haberlerde birkaç cümleyi aşmayan gerçekleri bir roman haline getiriyor Leyla Serpil ‘Şşşşt’ ile... Ensest, şiddet, sığınmaevi hikayelerindeki sessizliği bir çığlığa dönüştürüyor.

Kadınlar dönüşüyor, erkekler kabullenemiyor

Anneyi cezalandırmak için çocuklarını öldüren babalar, vahşileşerek artan şiddet... Bu tablo nasıl oluştu? Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aslıhan Burcu Öztürk anlattı

Çocukları öldürülen Dilek Çakır’dan kadınlara çağrı: Korkmayın!

İki çocuğu, boşanmak üzere olduğu kocası tarafından öldürülen Dilek Çakır, “Kadınlar korkmasın, susmasın. Başka Elifler, Hiralar ölmesin diye mücadele edeceğim” diyor

Erkek şiddeti sadece kadınları mı hedef alır?

Önce ölmemek hayatta kalmak sonra özgürleşmek için, kadınlar ve çocuklar için neler yapılabilir? Babaları tarafından öldürülen çocukların ardından Psikolog Banu Bülbül yazdı…

Melisa Sağlam’ın davası yarın

Şort giydiği için minibüste Ercan Kızılateş’in saldırısına maruz kalan Melisa Sağlam’ın davası yarın devam edecek.

Polis şiddeti: Müzisyen kadının enstrümanı bomba kendisi teröristmiş!

İstanbul'da polis, Kadıköy metro girişinde kadın müzisyeni enstrümanına bomba kendisine de terörist diyerek keyfi bir şekilde odaya kapatıp darp etti.

GÜNÜN RAKAMI: Acil Yardım Hattı’nı, 10 yılda 48 bin 558 kişi aradı

Aile içi şiddet için başvuran kişi sayısı ise 25 bin 957. Hattı saldırganlar da aramaktan geri durmadı. 474 fail şiddetten kaçan kadınlara ulaşmaya çalıştı.

Burcu için adalet çağrısı!

Kocası tarafından öldürülen Burcu Okumuş’un Zonguldak Ereğli’de oturan ailesi basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerini protesto etti.