eşit işe eşit ücret

'Mor çubuk' hep daha kısa, eşit işe eşit ücret yok

TÜİK’in Kazanç Yapısı İstatistikleri, “eşit işe eşit ücret” talebinin kadınlar açısından hâlâ ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

Eşitlik bahanesiyle ücretlerin düşürülmesini değil insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz

Bakırköy Belediyesinde yüksek ücret alan işçilerin ücreti ‘Eşit işe eşit ücret’ denilerek düşürüldü. İşçiler ise ücretlerin düşürülmesini değil insanca yaşayacak bir düzeyde eşitlenmesini istiyor.

Avrupa sendikalarından kampanya: Eşit ücret için 101 yıl beklemeyeceğiz!

Avrupa Komisyonu, ücretlerde cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırması beklenen yönetmeliği erteledi. Avrupa Sendikalar Birliği (ETUC) kampanya başlattı.

Türkiye'de ücret ve gelirlerde cinsiyet eşitsizliği büyüyor

DİSK-AR raporuna göre Türkiye’de ücretli kadın ve erkekler arasındaki gelir eşitsizliği büyüyor. Rapora göre işçi kadın ve erkekler arasında ücret farkı yüzde 20,7’ye yükseldi.

14 Haziran İsviçre Kadın Grevi: Eşit işe eşit ücret için mücadeleye devam!

1991 yılında kadınların eşit haklar talebiyle İsviçre’de gerçekleştirdiği grevin yıl dönümünde on binlerce kadın yine sokaklara çıktı, taleplerini haykırdı.

Salgını fırsata çevirenlere karşı kadınlar mücadeleden vazgeçmiyor

Dünyanın dört bir yanında koronavirüs salgınını fırsat bilen patronlar ve hükümetler kadınların haklarının gerilemesi konusunda sessiz. Görünen o ki, kadınların eşitlik hakları tehlike altında!

Tarım işçisi kadınlar: Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az

Siirt’te fıstık hasadında çalışan kadınlara 75, erkeklere 120 TL veriliyor. Kadınlar ücret eşitsizliğine tepkili: ‘Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az!’

İsviçre’de kadınlar genel greve çıkıyor

İsviçre’de cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına şiddete karşı ve eşit işe eşit ücret talebiyle kadınlar genel greve çıkıyor.

İL İL 1 MAYIS 2019: Kadınlar krize, şiddete, eşitsizliğe karşı alanlarda!

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında krize, sömürüye ve eşitsizliğe karşı alanlara çıkıyor. Kadınlar da 1 Mayıs alanlarında kendi talepleriyle alanda yerlerini alıyor.

GÜNÜN TEPKİSİ: Kadın futbolculardan ‘eşit ücret’ davası

ABD Milli Kadın Futbol takımı erkeklerden daha az ücret kazandıkları sebebiyle ABD Futbol Federasyonu'na dava açtı.

GÜNÜN RAKAMI: Kadınla erkek 202 yıl sonra ekonomik eşitliğe kavuşacak(mış)!

Ama elbette bizim o kadar beklemeye niyetimiz yok! İşte; 8 Mart'ta hep birlikte ses yükseltmek için bir neden daha...

İskoçya’da grev yapan belediye işçisi kadınlar kazandı

12 yıllık eşit işe eşit ücret savaşlarını kazanan kadınlar, 500 milyon Sterlinin üzerinde olan geriye dönük haklarını alacak. Kadınlar bu sonuca mücadele ve grev silahıyla geldiklerini vurguluyor.

KESK Kadın Emeği Çalıştayının ardından

Kadın işçiler, ‘eşit ücret’ talebinin öncüleri olmuşlar, olmaya devam ediyorlar. Bu talep ırk, ulus, kast vb ayrımlarla ezilenleri, esnek, güvencesiz çalışanları da kapsayan kurtuluş yolunu sunuyor.

İzlanda’da kadınlar, eşit ücret ve güvenli işyerleri için işi bıraktı

İzlanda’da aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alabilmek için kadınlar grevdeydi. 14.55’te iş bırakan kadınların eyleminde cinsel tacizlerin önlenmesi talebi de etkisini gösterdi.

Glasgowlu kadın işçiler: Eşit ücret hediye değil haktır

‘Bu kavga sadece cinsiyet ile ilgili değil. Sınıf ile ilgili. İşçi sınıfı saldırılara karşılık veriyor!’

İskoçya’da ‘eşit işe eşit ücret’ talepleri gerçekleşmeyen kadınlar greve çıkıyor

İskoçya’daki Glasgow şehrinde çalışan 8 bin belediye işçisi kadın bugün ve yarın greve çıkıyor. ‘Artık Yeter’ diyen kadınların talebi ‘eşit işe eşit ücret’.

Binali Yıldırım ‘yeni sosyal devlet’ tanımını yaptı!

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, kadınlara yapılan sosyal yardımlara dikkat çekerek ‘Sosyal devletin ayarını yerinde tutmak gerek’ dedi.

İşviçreli kadınlar ‘Aynı işi yapıyorsak aynı ücreti almalıyız’ diyerek sokağa çıktı

İsviçre’de on binlerce kadın, 24 ve 25 Eylül tarihlerinde Federal Parlamentoda ücretlerde kadınlara yönelik ayrımcılığın ele alınacağı görüşmeler öncesi ‘Eşit işe eşit ücret istiyoruz’ dedi.

GÜNÜN SORUSU: Erkekler ne kadar maaş alıyor?

Aynı iş yerinde çalışan kadın ve erkekler arasındaki maaş farkını önlemek için Almanya’da çıkan ‘erkekler ne kadar maaş alıyor’ yasasını çok az sayıda kadının kullandığı ortaya çıktı.

Avustralya’da binlerce kreş öğretmeni greve çıktı

Avustralya’da kreş öğretmenlerinin yüzde 90’ı kadın ve ücretleri ülkedeki ortalama ücretin neredeyse yarısı. Bu sebeple 6 bin 500 kreş öğretmeni eşit ücret için greve çıktı.