Avrupa sendikalarından kampanya: Eşit ücret için 101 yıl beklemeyeceğiz!
Avrupa Komisyonu, ücretlerde cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırması beklenen yönetmeliği erteledi. Avrupa Sendikalar Birliği (ETUC) kampanya başlattı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından 2020’de yürürlüğe sokulacağı vaat edilen AB Ücret Şeffaflığı Yönetmeliği bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Bunun üzerine Avrupa Sendikalar Birliği (ETUC) von der Leyen’e yazdığı bir mektupla “Eşit işe eşit ücret” kampanyasını ilan etti ve bir basın bildirisi yayınladı. 

ETUC bu konuda herhangi bir önlem alınmadığı takdirde AB genelindeki cinsiyetler arası ücret farkının 2104’ten önce kapanmayacağına dikkat çekti. Eurostat verileri, AB genelindeki ücret açığının son sekiz yılda yalnızca yüzde 1 azaldığını gösteriyor. Eğilim aynı kalırsa, bu, kadınların aynı ücreti almaları için ortalama 84 yıl beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

ALMANYA İÇİN 101, FRANSA İÇİN 1000 YILDAN FAZLA

ETUC’a göre, bu eğilimi olabildiğince çabuk değiştirecek eşit ücret önlemleri olmadan 9 üye ülkede ücret açığı artmaya devam edecek. Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki kadınlar eşit ücret için 2121’e kadar beklemek zorunda kalacak. Fransa’daki boşluk o kadar yavaş ilerliyor ki orada ücret eşitliğinin sağlanması bin yıldan fazla sürecek.

Bu arka plana karşı ETUC, Avrupa Komisyonu’nun vadedilen tarife yönetmeliğinin yayınlanmasını Avrupa çapında “Eşit İşe Eşit Ücret Günü” olan 4 Kasım’dan 15 Aralık 2020’ye ertelenmesinden büyük endişe duyuyor. Endişe duyulmasının nedeni bir aylık erteleme değil, yönetmeliğin rafa kaldırılması ihtimali.

Buna ek olarak, Ursula von der Leyen’in 16 Eylül 2020’de yaptığı “AB’nin durumu” konuşmasında, AB Komisyonu başkanı seçildiğinde başkanlığının ilk 100 gününde bu konuyu ele alacağına söz vermiş olmasına rağmen, bağlayıcı ücret şeffaflığından tek kelime ile bile söz etmemiş olmadı da dikkat çekti.

ETUC, Ursula von der Leyen’e yazdığı mektupta yönetmeliğin ertelenmesinin nedenlerini sordu ve çok yakında uygulamaya konacağına dair güvence istedi.

KAMPANYAYA NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

Komisyon üzerindeki siyasi baskıyı artırmak için ETUC, sosyal medyada (özellikle Twitter’da) bir kampanya başlattı.

Açıklamada; “Eşit ücret için 101 yıl beklemeyeceğiz” mesajıyla kendinizin ve meslektaşlarınızın fotoğraflarını / selfielerini çekerek bunları sosyal medyada / özellikle önce Twitter’da yayınlayın. Lütfen #PayTransparency hashtag’ini kullanın ve tweetlerinize @vonderleyen ve @helenadalli ekleyin." bilgisi yer aldı.


İlgili haberler
İzlanda'da eşit ücret zorunluluğu geliyor

42 yıldır her 24 Ekim'de eşit ücret için sokaklara dökülen kadınlar sonunda kazandı. İzlandalı kız k...

İstanbul Sözleşmesi eşit ücret talebimizin de daya...

Kadın erkek eşitliğinin ve hayatın her alanında yaşanan ayrımcılığın engellenmesi sözleşmenin temeli...

14 Haziran İsviçre Kadın Grevi: Eşit işe eşit ücre...

1991 yılında kadınların eşit haklar talebiyle İsviçre’de gerçekleştirdiği grevin yıl dönümünde on bi...