İzlanda'da eşit ücret zorunluluğu geliyor
42 yıldır her 24 Ekim'de eşit ücret için sokaklara dökülen kadınlar sonunda kazandı. İzlandalı kız kardeşlerimizi kutluyoruz. Darısı başımıza!

2017 8 Martını önemli kılan olaylardan biri İzlanda hükümetinin kadın erkek ücret eşitsizliğini 2022’ye kadar bitireceğine dair söz vermesi oldu. Bu sözünü tutabilirse, İzlanda, kadınların uğruna yıllardır büyük mücadeleler verdiği eşit ücret ilkesinin geçerli olduğu dünyadaki az sayıdaki ülkelerden biri olacak. Hükümetin çıkardığı yeni yasayla birlikte artık 25 ve üzeri işçi çalıştıran şirketler, ücret eşitliğini sağladıklarına dair bir sertifika bulundurmak zorunda. Şirketlerden cinsiyet, cinsel eğilim, etnisite, ırk farkı gözetmeksizin tüm çalışanlarına eşit ücret verdiğini kanıtlamaları istenecek.
İzlanda’daki kadınlar 1975 yılından beri her 24 Ekim’de erkeklerden daha düşük ücret aldıkları için greve çıkıyorlar. Bu sene 24 Ekim günü öğleden sonra saat 14:38’de greve çıktılar, çünkü sendikalara ve kadın örgütlerine göre, her 8 saatlik iş gününde bu saatten sonra ücretsiz çalışıyorlar. 2005’te bu saat 14:08’di, 2008’de ise 14:25. Yıllar içerisinde ücretli çalıştıkları dakikalar artsa da tam bir eşitlik sağlanamamıştı. Hükümet söz verdi vermesine ancak, iş yine de sendikalar ve kadın örgütlerinin bu sözün takipçisi olmalarına bakıyor. Biz de İzlandalı kadınların 42 yıllık mücadelesini ve dakika dakika kazandıkları ücret eşitliğini kutluyor ve darısı başımıza diyoruz.


Bu da İzlandalı kadınların 24 Ekim 2017'deki protestolarından kısacık bir video... Şevk veriyor, değil mi?

İlgili haberler
İtalya'da işçi kadınlara 3 gün regl izni

Orada da kadınlar bu iznin kağıt üzerinde kalmasından endişeli... Türkiye'de de bir dönem regl izni...

Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da an...

"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakac...