Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da annelik hakları
"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakacak hiç umursamayanlara duyurulur. Başka türlü bir doğum teşviki mümkün. Buyrun Küba'ya...

Geçtiğimiz ay Küba’da çalışan kadınların doğum ve annelik haklarıyla ile ilgili yasal bir düzenleme yapıldı. Nüfusun yaşlanmasını önlemek ve kadınları doğum yapmaya teşvik etmek için yapılan düzenlemeye göre, kadınları doğuma teşvik ederken, işyeri ile bağı koparılmayacak. Kadın doğum öncesi ve sonrası iznini kullandıktan sonra ve çocuğu bir yaşına gelmeden işe dönerse, hem normal ücretini hem de doğum yardımını alabilecek. Ayrıca, daha önce sadece babalara verilen bakım izni ve ücretin yüzde 60’ı kadar sosyal güvenlik yardımı, çalışan büyükanneler ya da büyükbabalara da verilecek. Bu doğum yardımları ülkedeki asgari ücretten az olamayacak. Eğer anne farklı işlerden iki ayrı ücret alıyorsa, verilen yardım her bir işyerindeki saatleri oranında olacak.
Yapılan düzenleme ayrıca çocuk bakım merkezleri ve yarı zamanlı okullarına iki ya da daha fazla çocuğunu kaydeden anneler için yeni bir ödeme sistemi sağlıyor:
- İki çocuklu anneler için yarı yarıya ödeme yapacak, eğer iki çocuktan fazla ise üçüncü ve diğer çocuklar için hiçbir ödeme yapmayacak.
- İkiz ya da tek seferde daha fazla çocuk dünyaya getirmiş anneler ise ödemeden tamamen muaf tutulacak.
- Kamuda değil de kendi işinde çalışan ve 17 yaşından küçük iki ya da daha fazla çocukları olan kadınlar yüzde 50 oranında vergi indiriminden faydalanacak.
- Aynı zamanda, ‘çocuk bakım asistanlığı’ ve ‘hasta, yaşlı ve engelli bakıcılığı’ yapan kişilere vergi indirimi sağlanacak.