İzlanda’da kadınlar, eşit ücret ve güvenli işyerleri için işi bıraktı
İzlanda’da aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alabilmek için kadınlar grevdeydi. 14.55’te iş bırakan kadınların eyleminde cinsel tacizlerin önlenmesi talebi de etkisini gösterdi.

Başta başkent Reykjavik olmak üzere İzlanda’nın bir çok kentinde çarşamba günü saat 14.55’te iş bırakan kadınlar, eşit işe eşit ücret ve cinsel tacizlerin önlenmesi talepleriyle meydanlara çıktı.

Her yılın 24 Ekim’inde eşit işe eşit ücret talebiyle düzenlenen eylemlerde bu yıl #Metoo kampanyasının da etkisi görüldü.

Aralarında Öğretmenler Fedarasyonu, Hemşireler Derneği, Kadın Müzesi ve Kadın Hakları Derneğinin de yer aldığı 40 civarında kurum ve kitle örgütünün yaptığı çağrıda “Son aylarda kadınlara işyerlerinde uygulanan şiddet ve cinsel taciz anlatımları sosyal medyada #Metoo etiketleriyle yayımlandı. Bu anlatımlar bizlere işyerlerinde eşitlik için verdiğimiz mücadelenin sadece eşit ücretten ibaret olmadığını, aynı zamanda iş yerlerinde güvende olmamız gerektiğini de gösteriyor” denildi.


TACİZ VE ŞİDDETE TOLERANS GÖSTEREMEYİZ
Açıklamanın devamında “Artık taciz, şiddet ve adaletsizliklere tolerans gösteremeyiz. Kadınlar işyerleri ve evde güvende olmalı” denildikten sonra işverenlerden kadınlara yönelik cinsel taciz ve şiddeti engelleyecek önlemler almaları istendi.

Devletin yayınladığı istatistiklerin kadınların ortalama ücretlerinin erkeklerin aldıklarının yüzde 74’ü olduğunu gösterdiğine dikkat çeken örgütler, “Kadınlara erkeklerden yüzde 26 oranında daha az ücret ödeniyor. 5 saat 55 dakika çalışan kadınlar aylık ücretlerini hak etmiş oluyorlar” dedi.

Bu nedenle de kadınların saat 14.55’de işi bırakıp ücret eşitliği talebiyle gösteriler yapacakları belirtildi.

Başkent Reykjavik’te düzenlenen ve binlerce kadının katıldığı eylemde ücret taleplerinin yanı sıra cinsel tacizlerin engellenmesini talep eden pankart ve dövizler taşındı.

Akureyri, İsafjördur, ve Egilssatir kentlerinde de saat 14.55’de işi bırakan kadınlar, meydanlarda gösteriler yaptı.

Keflavik'te bu yıl yapılan eylem

KADINLARIN YÜZDE 90’I GREVE GİTMİŞTİ
İzlanda’da ilk kez 24 Ekim 1975 günü kadınların yüzde 90’ı ücret adaletsizliğine karşı ‘Yeter artık’ diyerek işi bırakmıştı. Başkent Reykjavik’te meydanlara çıkan 30 bin kadın, hükümetten ücrette eşitliğin sağlanması için önlem almasını istedi.

Grev ve gösteriler kısa süre içinde etkisini gösterdi. Hükümet, kadın-erkek ücretleri arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için bir komite kurulmasını kararlaştırdı.

Daha sonra kadınlar, 4 kez daha işi bırakarak meydanlara çıktı. Son yılların en kitlesel iş bırakma eylemleri ve gösterileri geçtiğimiz yıl yapıldı.

Geçtiğimiz yıl İzlanda’nın pek çok yerleşim biriminde saat 14.38’de onbinlerce kadın, işi bıraktı. Meydanlara akın eden kadınlar, kitlesel protesto gösterileri gerçekleştirdi.

Keflavik'te 1975'te yapılan eylem

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET YASASI PARLAMENTODAN GEÇTİ
Kadınların yıllardır sürdürdüğü mücadelenin sonucu olarak İzlanda Parlamentosu, Mart ayında kadın ve erkeklere eşit ücret ödenmesini öngören yasayı kabul etti.

2020 yılında yürürlüğe girecek yasa işverenlere cinsiyet, etnik köken ve cinsel eğilimlerinden bağımsız olarak tüm çalışanlara aynı ücreti ödeme yükümlülüğü getiriyor.

İlgili haberler
İzlanda'da eşit ücret zorunluluğu geliyor

42 yıldır her 24 Ekim'de eşit ücret için sokaklara dökülen kadınlar sonunda kazandı. İzlandalı kız k...

Kadınlara erkeklerden daha az ücret verilmesi yasa...

İzlanda ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için önemli bir karara imza attı. 1 Ocak’tan itibaren...

GÜNÜN BELLEĞİ: 24 Ekim 1975 - İzlanda’da ‘Bitmeyen...

Size ülkedeki kadınların neredeyse tamamının bir günlük de olsa greve çıkacağını söylesek ne gelir a...