edebiyat

Yazar Adalet Ağaoğlu yaşamını yitirdi

Edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti.

Irkçılığın engellerini ırkçılığa karşı yazarak aştı: Elisabeth Langgässser

Yahudi olduğu için eserlerini basmasına izin verilmeyen Elisabeth Langgässser bu duvarı ırkçılığa karşı yazdığı romanla aştı. Başarılı yazın hayatında ‘annelik’ ikilemini de derinden yaşadı.

Melisa Kesmez’in Hikayeleri

Aramızdan, şimdiki zamandan kentli bir kadın. Hepimizin yaşadığı telaşları, iç sıkıntılarını, hayal kırıklıklarını, küçük mutlulukları, yenilgileri anlatırken adeta biz olup konuşuyor öykülerinde.

GÜNÜN KİTABI: Vejetaryen Külkedisi

Bilinen Külkedisi masalını ters yüz eden bu kitapta yakışıklı bir beyaz atlı prens yok, kötü kalpli cadılar yok, dar ayakkabılar ve içinde rahat edilmeyen gösterişli elbiseler de yok!

Notabene Yayınevi Öykü Tasarım Atölyesi başlıyor

Notabene Yayınevi yeni yazarlara kapılarını açıyor, ‘Öykü Tasarım Atölyesi’ başlıyor...

GÜNÜN PORTRESİ: ‘Hayalden hakikate’ Fatma Aliye Hanım

Gizlice öğrendi okumayı ve yıllarca babasından, kocasından gizlice, ‘Bir kadın’ imzasıyla eserler vermek zorunda kaldı. Doğumun 156. yılında ilk Türk kadın romancı Fatma Aliye Topuz ile tanışalım.

Tıpla edebiyatın mutlu birlikteliği

Jane Austen’dan Susan Sontag’a, Veremden Kansere... Tarih boyunca edebiyatın değişmez öğelerinden hastalık ve doktor temalarını kaleme alan kadınlar...

Ayşegül Tözeren: Yaşamda da, edebiyatta da pervasız olalım

‘Her kitap eleştirilebilir, eleştirelim. Edebiyat okuru içinde önemli bir paya sahip olan kadınlar, olanı biteni izlemekte olan cemaat olarak kalmayalım. Biz eleştirirsek, nehirler tersten akabilir.’

GÜNÜN KADINI: Şiiri ilmek ilmek işleyen şair Sennur Sezer

Sennur Sezer’in 75. doğum günü bugün. Ölümüne kadar şiire, edebiyata ve hayata soluk katmış kadın şairlerden biri. Emeğin, alınterinin, kadınlığın şairi....

Erk’ten arındırılmış bir bakış neye benzer?

Biz okur ve yazar kadınlar hâlâ birbirimize erkeğin baktığı yerden ve onun gibi bakıyor olabilir miyiz? Birbirimize ve kendimize erkeğin gözleriyle baktığımızda neler görüyoruz?

Kadınların yazıdan dışlanışının tarihi ve gerekçeleri

Neden ‘iyi’ eğitim almış kadınlar ‘iyi’ edebiyat eserleri sunabilmişken, bazı kadınların yazma şansları bile olmadı?

İsveç-Türkiye edebiyat buluşması kADIN YAZIsı

Türkiye’nin ilk Kadın Yazısı Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yaşamın özü çocuklarda saklıdır

Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Kestel Çocuk Yazını Atölyesi katılımcıları ile atölyenin kendilerine neler kattığını konuştuk.

‘Yazınca kadınlar değişiyor çünkü, hayat vermek kadına eş’

14 Şubat sadece sevgililer için değil, edebiyatseverler, özellikle de öykü tutkunları için özel bir gün. Dünya Öykü Günü. E bu özel günde kadın öykücülerle edebiyatı konuşmasak olmazdı!

13. Kadın Kadına Öykü Yarışması başvuruları devam ediyor

Kaos GL tarafından on üçüncüsü düzenlenen ‘Kadınlardan kadınlara, kadınlardan kadınlar için öyküler’in bu seneki teması ‘Süper Gücünü Hatırla’.

GÜNÜN KİTABI: Açık Sırlar

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Kanadalı Yazar Alice Munro’nun kitabı Açık Sırlar, taşra hayatı ile modern yaşam arasında sıkışmış, ailelerinden baskı gören dimdik ama ayakta duran kadınları anlatıyor.

GÜNÜN PROJESİ: Kadınlar hayata, kitaplar kadınlara yakın

Bursa Nilüfer Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala ile kadınları kitaplarla buluşturdukları projelerini konuştuk. Kendisi de ödüllü bir yazar olan Pala, edebiyatın kadınlar için önemini anlattı.

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri 2018

Edebiyatın yorulmaz iğnesi Sennur Sezer anısına Manos Kitap ve Gıda-İş Sendikasının düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması için başvurular başladı.

GÜNÜN YAZARI: Leyla Erbil

Edebiyatın en üretken kadın yazarlarındandır Leyla Erbil. Arkasında birçok birikim bırakan bu cesur kadının eserleri güçlü bir anlatımla örülüdür.

GÜNÜN KİTABI: Sevgi Korkuyu Yendi

Frances Trollope’un 1840’ta yazdığı çocuk işçileri konu alan romanı Sevgi Korkuyu Yendi’yi biliyor musunuz?