Dersim

Yıllardır ürettiklerini satarak 6 çocuğuna ve eşine bakıyor

Altmış yaşındaki Behice Çoğur, yıllardır 6 çocuğuna ve eşine kendi ürettiği ürünleri satarak bakıyor. Çoğur’un kadınlara bir de mesajı var: Kimseye mecbur olmak zorunda değilsiniz.

Dersim’de 3 aydır maaş alamayan işçiler:İş bıraktık ertesi gün bir maaş yattı

Zara, LCW, Defacto gibi büyük firmalara üretim yapan Önsa Tekstilde 3 aydır maaşlarını alamayan işçiler iş bırakırken maaşını alamadıkları için ustabaşıları da dâhil birçok işçi işten ayrılmış durumda

‘Dev başarı’ öyküsünden devasa sömürüye!

Dersim’de Valiliğin desteğiyle açılan ve ‘başarı öyküsü’ denilerek haberleri yapılan Yıldız Tekstil’de 3 aydır ücretleri ödenmeyen çoğu kadın olan işçiler iş bıraktı.

İşçilerin bir araya gelişinden tedirgin oluyorlar

Dersim’de devlet teşvikiyle açılan tekstil firmasında çalışan işçi anlatıyor: Yerel seçimlere kadar servis ve yemeği vali karşılıyordu. Vali aynı zamanda kayyım, yani masraflar belediye bütçesinden.

‘Böyle gelmiş ama böyle gitmemeli’yi örgütleyelim

Yerel seçimlerde Dersim Ovacık Belediyesi Devrimci Güç Birliği Eş Başkan Adayı olan Serpil Argın, seçim dönemine ilişkin deneyimlerini paylaştı.

Serpil Argın: ‘Eşitliği savunmaya yaşadığımız yerden başlayalım’

Dersim’de Devrimci Güç Birliği’nin Ovacık Belediyesi Başkan Adaylarından Serpil Argın, ‘Yapacağımız ilk şey kadını mahkûm edildiği evden kamusal alana çıkarmak olacak’ diyor.

Onlar zenginleşiyor biz zammı hak etmeyenler oluyoruz

Dersim’den bir kadın işçi sesleniyor: Onlar zenginleşirken biz hakkımız olan zammı dahi hak etmeyen oluyoruz. Ne kadar baskı kurarlarsa kursunlar emeğimiz için bir arada olmamız gerektiğini biliyoruz.

DERSİM YENİGÜN KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ: Kadınlar bir araya gelmeli

8 yıl önce kurulan Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği kadınlara dayanışma ve birliktelik çağrısı yaptı.

GÜNÜN İNADI: Yaksalar da yeşerteceğiz

Dersim’in değişik bölgelerinden haftalardır başlayan on binlerce hektarlık alanı küle dönüştüren yangına müdahale eden gönüllü kadınlar, ellerinden geldiğince doğanın yaralarını sarıyor.

Kardelen çiçekleri cesaret ve umut veriyor

Dersim’in dağlarında karların erimesi ve havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan kardelen çiçeklerinin görüntüleri büyülüyor.

Dersim'de kadınlar referandumu konuşuyor

Referanduma sayılı günler kaldı. Birçok yerde kadınlar anayasa değişikliğini tartışmaya devam ediyor. Dersim’de de kadınlar referandumu konuşuyor.

Ekmek ve Gül TV'de bugün

Dersim'den kadınlar canlı yayında referandumu konuşuyor. Ayrıca 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde Türkiye'nin ilk roman kadın derneği Roman Kadınları Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğindeyiz...