cinsiyetçilik

Eğitim Sen üyesi öğretmenler hakkında kurulan grupta küfür ve cinsiyetçi söylem| Açığa alınmıyor ödüllendiriliyorlar

Hüseyin Avni Sipahi Ortaokulunda görev yapan eski idarecilerin, WhatsApp grubunda okuldaki öğretmenlere hakaretler ettikleri, kadın öğretmenlerle ilgili cinsiyetçi ifadeler kullandıkları ortaya çıktı.

Ofisin ayak işlerine bakacak inşaat mezunu kadın çalışan ilanı!

Bir inşaat şirketi, mühendise asgari ücret layık gören, iş tanımında şirketin ‘ayak işleri’ni de içeren, cinsiyet ayrımcı bir iş ilanı yayımladı. TMMOB Denizli Şubesi ilana tepki gösterdi.

Nereden geliyor Ahmet Çakarlara bu hadsiz cesaret?

‘Karşımızda tüm gücüyle üzerimize gelen bir erkek egemen iktidar var, bunca güce sahip olmasına rağmen bugün kadınlar sokakları, geceleri, meydanları, mahkemeleri bırakmıyor.’

Ne Var Ne Yok? | 11 Kasım 2021

Ülkede ve dünyada bu hafta Ne Var Ne Yok konuştuğumuz programımızda yine birlikteyiz!

İrlandalı Başkomiser Gibson aynı bizim gibi

Çok sık sorgulanıyor Gibson amirleri tarafından, işini yapıp yapmadığı tartışılıyor. Ama kendi amiri bu görevi yürütebilme yetenekleri olmadığı açık olmasına karşın o kadar sorun yaşamıyor.

Program sunucusu Murat Karakaş’ın ırkçı ve cinsiyetçi açıklamalarına tepki

İzmir’in yerel haber sitesi Ege’de Son Ses’te çalışan Murat Karakaş’ın kadınlara ve mültecilere yönelik ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerine İzmir Gazeteciler Cemiyeti tepki gösterdi.

Cinsiyet eşitliği temelinde spor anlatımı mümkün mü?

‘Alan Savunması, hayatın her alanında olduğu gibi spor ve spor medyasında da cinsiyet tahakkümü kurmak isteyenlere karşı eşit bir yaşamı savunuyor.’

Kadın sporcular için İngiltere ve Norveç’te ‘münasip müsabaka kıyafeti’ polemiği

Çifte dünya şampiyonu İngiliz para-atlet Olivia Breen, kendisine bir müsabakada ‘daha münasip’ şortlar giymesinin söylenmesinin ardından çok kızgın olduğunu ve söyleyecek bir şey bulamadığını belirtti

Cinsiyetçiliğin her tür zorunu yaşana Avukat Emile Kempin-Spyri

Sistemin cinsiyetçiliğinden nasibi alanlardan biri Emile Kempin-Spyri. Ömrü boyunca avukatlık mesleğini yapabilmek için mücadele etti, mesleğini yapamadan yoksulluk içinde yaşamını yitirdi.

Akademide baskı ve cinsiyetçilik nereden nereye?

Tek adam rejiminin şekillendirdiği akademiye yönelik mücadele, saldırıların çok yönlü olması gibi, sokakta, amfide, evlerimizde, bulunduğumuz her alanda düzenli bir biçimde sürme gerekliliği taşıyor.

GÜNÜN KİTABI: Vejetaryen Külkedisi

Bilinen Külkedisi masalını ters yüz eden bu kitapta yakışıklı bir beyaz atlı prens yok, kötü kalpli cadılar yok, dar ayakkabılar ve içinde rahat edilmeyen gösterişli elbiseler de yok!

Savcılık kadınlara yönelik cinsiyetçi paylaşımı ‘eleştiri’ saydı, takipsizlik verdi

Berna Laçin, Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu ve Feyza Altun hakkında yapılan cinsiyetçi paylaşımı ağır eleştiri sayan savcılık, soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Başak Demirtaş’a cinsiyetçi saldırıda bulunan şahıs serbest

Sosyal medyada Başak Demirtaş'a yönelik cinsiyetçi sözlü saldırıda bulunan şahıs ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Başak Demirtaş'a sosyal medyada cinsiyetçi saldırı

Başak Demirtaş, Vedat Yazıcı isimli bir kişi tarafından sosyal medyada cinsiyetçi saldırıya uğradı. Demirtaş’ın cinsiyetçi şekilde hedef gösterilmesine tepki yağdı.

‘Kimsenin arkasında değiliz, kimsenin yardımcısı değiliz’

Biz hep vardık görmeseniz de... Kimsenin arkasında değiliz, kimsenin yardımcısı değiliz, kimsenin anası, bacısı değiliz. Beyaz melek değiliz. Bizler profesyoneliz.

GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Antep şivesiyle seslenerek sempatik görünmeye çalışan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, cinsiyetçiliğin dibini vurdu. Tepki alınca paylaşımlarını kaldırarak özür diledi.

GÜNÜN KAMPANYASI: Cinsiyetçi reklamlara karşı başka bir ‘reklam’ mümkün!

Reklam Verenler Derneği'nin reklamlarda cinsiyetçiliğe dikkat çekmek için yeni bir kampanya başlattı: Bir erkek inatçı lekelerin hakkından gelir!

Avukatın eteğini kısa bulan hakim Yoylu’ya 7 yıla kadar hapis istemi

Kadın avukatın eteğine kısa diyerek fotoğrafını çekmeye çalışan hakim Mehmet Yoylu hakkında 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Bursa kadın Platofrmu: gerçek ve eşit bir adalet istiyoruz

Kadına yönelik şiddete, tacize, cinsiyetçi söylemlere karşı Bursa Kadın Platformu açıklama yaptı.

Erkeklik güçlendikçe saldırılar artıyor

Avukat İlke Işık, mahkeme salonunda kıyafetine müdahale edilen avukatı yazdı: ‘Erkeklik ısrarla güçlendirildikçe bu saldırılar doğal olarak dört bir yandan geliyor.’