Seçim 2023
Program sunucusu Murat Karakaş’ın ırkçı ve cinsiyetçi açıklamalarına tepki
İzmir’in yerel haber sitesi Ege’de Son Ses’te çalışan Murat Karakaş’ın kadınlara ve mültecilere yönelik ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerine İzmir Gazeteciler Cemiyeti tepki gösterdi.

İzmir’in yerel haber sitesi Ege’de Son Ses’te program sunuculuğu yapan Murat Karakaş, yayın esnasında kadınlar ve mülteci kadınlara ilişkin ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerde bulundu.

Kadın örgütlerinin tepki gösterdiği Karakaş’ın söylemlerine dair İzmir Gazeteciler Cemiyeti de açıklama yaptı.

“Özür bekliyoruz” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “Egedesonses adlı internet sitesinde, kendisini gazeteci olarak tanıtan Murat Karakaş adlı kişi, kadınlar ve mülteciler hakkında hiçbir şekilde kabul edilemeyecek ifadelerde bulunmuştur. Irkçı, cinsiyetçi, aşağılayıcı dil asla kabul edilemez. Yayıncılık ve insanlık ilkelerinin çiğnenmesi çok üzücüdür. ‘Gazeteciyim’ diyen kişilerin her şeyden önce meslek etik ve değerleri üzerinde taşıması şarttır” denildi. Cemiyet, devamında şu ifadelere yer verdi: “Kendisinden mesleğimiz ve tüm haksızlığa uğrayan kişiler adına özür bekliyor, kentimizde, bölgemizde yayıncılık ve gazetecilik ilkelerinin çiğnenmesine müsaade etmeyeceğimizi duyuruyoruz” denildi.

Bergama Demokrasi Platformu Kadın Komisyonu da yaptığı açıklamayla program sunucusu Murat karakaş ve konuk Rıdvan Karapehlivanoğlu’nu özür dileme davet etti.

İlgili haberler
Siyasetteki cinsiyetçi dilin özünde ne var? Kadına...

AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan'ın Akşener'e söylemleri üzerinden kullanılan cinsiyetçi dilin...

İHD Kadın Komisyonu: Cinsiyetçi söyleme son verils...

‘Üstü kapatılan tecavüz ve cinayet iddiaları, şiddet tehditleri, kadınlara yönelik cinsiyetçi aşağıl...

Kadın set işçisi olmak: Kayıt dışılık, borçlara ma...

Çoğunluğu kayıt dışı çalışan set işçileri pandemi sürecinde ne KÇÖ’den ne nakdi ücret desteğinden ya...