Ofisin ayak işlerine bakacak inşaat mezunu kadın çalışan ilanı!
Bir inşaat şirketi, mühendise asgari ücret layık gören, iş tanımında şirketin ‘ayak işleri’ni de içeren, cinsiyet ayrımcı bir iş ilanı yayımladı. TMMOB Denizli Şubesi ilana tepki gösterdi.

Denizli’de AKVNC Mühendislik ve İnşaat LTD. ŞTİ. mühendislerden tepki alan bir iş ilanı paylaştı. Şirketin asgari ücret teklifiyle inşaat bölümü mezunu “Ayak işlerine de yardımcı olacak bayan eleman” ve inşaat mühendisliği bölümü mezunu “Bay eleman” arayan ilanına TMMOB’a bağlı odaların Denizli şube başkanları ve temsilcileri ortak açıklamayla tepki gösterdi. Yazılı açıklamada, “İnsan haklarına aykırı iş tanımınızı kabul etmiyoruz” denildi.

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu imzalı açıklamada, “Yayımlanan bu iş ilanı Denizli’deki bir firma tarafından verilmiş olsa da benzerleriyle karşılaşmamak adına mesleki ve meslek haklarını koruyan, savunan mimarlar ve mühendisler olarak dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz. Bu ilanı veren firmayı kınıyor mesleğimizin itibarını ülkemizdeki çalışma hayatında var olan akıl ve izan dışı anlayışlara teslim etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.

‘UTANÇ VERİCİDİR’

İlanın utanç verici olarak nitelendiği açıklamanın devamında, “İnşaat bölümlerinden mezun olmuş olacak ama ayak işlerinde de yardımcı olacak! İş tanımı anlayışı ve her mesleğe her işi yaptırma zihniyeti, cinsiyetçi ve yozluğun hakim olduğu bu ve benzeri firmaların varlığı hem ülkemiz hem mesleğimiz hem de geleceğimiz açısından utanç vericidir” ifadelerine yer verildi.

‘EMEK DÜŞMANI, CİNSİYETÇİ ZİHNİYETİ ASLA KABUL ETMİYORUZ’

İşsizliğin tüm meslek alanlarının en can yakıcı sorun olduğu belirtilen açıklamada, çalışma yaşamına dahil olan kadınlar için güvencesiz değil nitelikli çalışma ortamları yaratılması talep edildi. Açıklamada son olarak, “Hal böyle iken var olan ilan, üniversitelere büyük umutlarla kayıt olan arkadaşlarımızın eğitimlerini değersizleştirmekte, mesleklerini itibarsızlaştırmaktadır. Mesleği hiçe sayan, ucuz iş gücü gören, emek düşmanı, cinsiyetçi, kölelik koşulları dayatan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz” sözleriyle ilana tepki gösterildi.

ASGARİ ÜCRET TEKLİF EDEN FİRMANIN İŞ İLANI

“Üniversitelerin inşaat bölümlerinden mezun olmuş ve daha önce statik proje çizimi yapmış olan ofis ayak işlerinde de yardımcı olacak tercihen bayan eleman alınacaktır.

Üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmuş olan STA4CAD ya da İDECAD programlarından herhangi birine hakim daha önce statik proje yapmış ya da statik proje çiziminde uzun vadeli görev alabilecek tercihen bay eleman alınacaktır.”

Fotoğraf: Freepik


İlgili haberler
Sanayide kadın işçi tablosu: Cinsiyetçi iş bölümü,...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne doğru sendikalarla...

5 maddede sporda cinsiyetçilik

‘Sen ne anlarsın futboldan, kız gibi atma şu topu’ gibi sözlerden bıkanlara; kız gibi oynayanların c...

'Eğitim sistemi cinsiyetçi yaklaşımları yeniden ür...

Eğitim Sen'in başlattığı 'Toplumsal cinsiyet eşitliği yaşamsaldır' kampanyasını Eğitim Sen MYK Üyesi...