Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu

AKP’nin hedefinde kadınların hakları var: Güçlü aile, güçsüz kadın planı

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı açıklandı. EMEP milletvekili Sevda Karaca, kadınların haklarına dönük saldırı anlamına gelen plana karşı mücadeleye çağırdı.

Çocuk istismarına evlilikle af: Adım adım nasıl buraya geldik?

Çocuk istismarına evlilik yoluyla af öngören yasa değişikliğine adım adım işte böyle gelindi: adım adım örülen bu “affın” bir kerelik olmadığı ayan beyan ortada. Bunu durdurmazsak devamı gelecek.

GÜNÜN BİLGİSİ: Boşanmak çocuklar için ciddi sorunlar doğurur mu?

Ebeveynlerin boşanması ciddi sorunlar doğurur mu çocuklar için? Boşanma çocukların yaşamına nasıl etki ediyor? Boşanmanın tek olası sonucu “problemli çocuk” mudur? Boşanma çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kadınlar nafaka tartışmalarını değerlendirdi: Kadını erkeğe bağımlı kılmak istiyorlar

Nafaka ile ilgili gündeme gelen düzenlemeyi değerlendiren kadınlar, nafakayı ‘şiddet ve baskı aracı’ olarak tanımladı. Kadınlar ‘Nafaka kısıtlaması getirilse dahi kadınlar boşanır’ dedi.

Mesele 3-5 kuruş nafaka meselesi değil

Hangi kadın üç kuruş nafaka için mahkemelerde sürünmek, kendi ayakları üzerinde yaşamak dururken başkasından, hele de hayatından çıkardığı bir adamdan gelecek üç kuruş paraya tamah etmek ister?

Ahlaklıymış gibi, adaletliymiş gibi...

Ahlak, çocukları istismar edene kıyak geçmek; adalet, güvencesizliğe ve evliliğe mahkum edilen kadınların buna rağmen boşandıklarında aldıkları nafakayı elinden almak mı? Biz bu ahlakı tanıyoruz.

GÜNÜN BİLGİSİ: Nafaka hakkımız tehlikede!

Kadınların boşanma ile kazandığı ‘nafaka hakkı’nda yeni düzenleme yapılması planlanıyor. Adalet Bakanlığı’nın taslağında ‘nafakanın kısıtlanması’ için 5 kriter gündemde...

Nafaka hakkına sınırlama: Neden, Nasıl?

Hükümet ‘Ömür Boyu Nafaka Zulmüne Son’ kampanyacılarıyla ortaklaşa yeni bir düzenleme hazırlığında. Nafaka hakkının sınırlandırılmasına ilişkin sundukları ‘gerekçeler’ gerçek mi peki?

Fatih Tezcan bu sefer de e-posta ile tehdit etti: Röportajı geri çek

Ekmek ve Gül’e verdiği röportaj sonrası e-posta yoluyla eski eşi Güzin Bilgi’yi tehdit eden Fatih Tezcan, Bilgi’den röportajı geri çekmesini istedi.

Kadınlar öldürülüyor, Akit ‘zavallı erkekleri’ savunuyor

Akit’in günlerdir manşetine taşıyarak hedefe koyduğu 6284’ü Avukat Devrim Avcı yazdı: ‘Zavallı babalar, acınası erkekler’ diyerek kadınların haklarına saldırıyorlar. Hükümet de Akit gibi düşünüyor

Şarkıcı Gülben Ergen’den, temizlikçi Ayşe’ye kadar...

Ya kabul edip yaşamayı sadece nefes alıp vermeye indirgeyerek ölmek, ya da reddedip hiçbir haktan faydalanamadan ayakta kalma mücadelesi vermeye çalışırken ölmek. Biz, yaşamak istiyoruz.

Kadın ve çocukların aleyhine bir adım: Arabuluculuk

Adalet Bakanlığının açıklamasıyla tekrar gündeme gelen ‘boşanmalarda arabulucuk’ düzenlemesinin kadınlar için nasıl sonuçlar doğuracağını Av. Selin Nakıpoğlu anlattı.

Fatih Tezcan’ın tehdit ettiği eski eşi: Anneliğimi yandaş olup olmadığım mı belirleyecek?

Fatih Tezcan’ın ‘Bir baba yine kendisine çocuklarını göstermeyen anneyi öldürürse, devlet bu konuda ne diyecektir?’ diyerek öldürmekle tehdit ettiği Güzin Bilgi’nin de devlete soruları var.

Arabuluculuk uygulamasına karşı da mücadelemiz sürecek

Müftülere resmi nikah yetkisinden sonra, boşanma davalarında uygulanacak ara bulucuk sistemine karşı kadınlar endişeli. Bir açıklama yapan Emek Partili kadınlar “Tek yok mücadele ve dayanışma” dedi.

Müftü nikahıyla evlendirecek, arabulucuyla boşanmayı engelleyecek

Müftülere resmi nikah yetkisi verilmesinin ardından AKP’nin yeni hamlesi “boşanmaların artık mahkemeye gitmeden aile arabuluculuğu” ile gerçekleşmesi oldu.

Haklarımızı yüz yıl geri götürecek uygulamalara dur diyelim

İzmir’de AKP’nin kadınlara yönelik saldırı yasalarını değerlendiren kadınlar, ‘Haklarımızı 100 yıl geri götüren yasalara izin vermeyeceğiz’ dedi.

Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu Raporu Meclis gündeminde

Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu Raporuna ilişkin görüşmelerden dakika dakika gelişmeler...

Müftülere nikah yetkisi ve boşanmaların engellenmesi raporu Meclis gündeminde

İçişleri Komisyonunda müftülere nikâh kıyma yetkisi veren düzenleme tartışmalar üzerine alt komisyona gönderildi.

Türkiye’de kadınların Ohal’i bu raporda: Durum kötü!

Temel haklar tehdit altında, meclis iyice erkek mekanı haline geldi, o meclisten çıkan yasalardan kadınlara hiç hayır gelmedi, şiddet arttı, istismarı önlemek yerine istismarcılarla işbirliği yapıldı!

GÜNÜN RAKAMI: En az yüzde 40!

Boşanma, Türkiye’de çok tartışılan konulardan biri. Devlet katında bir sürü projeyle ‘engellenmeye’ çalışılan boşanma mevzusunda aslında yapılacak şey basit: Eşitlik şart!