Adalet

5 Nisan Avukatlar Günü | Halkın ekmeğini biz pişirelim diye…

Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Öyle şen şakrak kutlamalar yap(a)mıyoruz. Hem yargının hem de mesleğin hali ortada. Hakkını teslim eden bir hukuk olmadıkça, hak aramak her anlamda bir “mücadele.”

Günün belgeseli: Adalet İçin (For Justice)

Emine Şenyaşar’ın 591 gündür Urfa Adliyesi önünde engellemelere rağmen sürdürdüğü adalet mücadelesini konu alan ‘Adalet İçin (For Justice)’ adlı belgeselin fragmanı yayınlandı.

Hasret Tutal'ın ailesi dayanışma bekliyor: 'Kaza' deyip dosyayı kapatabilirler

Bekir Gülel tarafından katledilen Hasret Tutal’ın ailesi, Gülel’in olayı “kaza” diyerek kapatma kaygısını yaşıyor.

Ç.Y cinsel saldırıya uğradı, intihara teşebbüs edip yüzde 99 engelli kaldı, sanıklar serbest

Ç.Y. iş çıkışı taksi durağına gitmek için Murat K.’nin aracına bindi. Alıkonulan, tecavüze maruz kalan Ç. intihar etti, engelli kaldı. Tutuksuz yargılanan sanıklar Ç.’nin avukatını da tehdit ediyor.

Kadir Şeker davası yeniden görülecek

Konya’da kadına yönelik şiddeti engellemek isterken, saldırganın ölümüne neden olduğu için tutuklanan Kadir Şeker hakkında verilen ceza Bölge Adliye Mahkemesince bozuldu. Dava yeniden görülecek.

Artık daha fazla korkmak istemiyoruz!

İzmir’den bir okuyucumuzun mektubu: ‘Korkmanın yükünü çocuk yaşta taşımaya başlayan biz kadınlar, daha fazla korkmak istemiyoruz’.

Şiddet faillerinin ‘adalete güveni’ kadınlarda yok, bunu değiştirmeliyiz!

‘Kazanılmış hakların gereğinin yerine getirilmesinden vazgeçmemek, sosyal medyada sesini duyurma olanağı olmayan, örgütlü dayanışma olanağına sahip olmayan kadınların da yaşam hakları için de hayati.’

Adalet kuşun kanadında mı?

Sosyal medya, mücadelenin bir enstrümanı ise de asıl mücadelemiz adaletin terazisinin doğru tartması için tüm yargı sisteminin baştan aşağı değiştirilmesidir.

Haberlere erişim engeli: medyanın ‘tecavüzcülerle’ imtihanı

Tecavüzden hüküm giyen Güreşçi Recep Çakır hakkındaki haberlere ‘unutulma hakkı’ gerekçe gösterilerek erişim engeli getirmesiyle birlikte medyanın hali ahvali de tartışılmaya başlandı.

İşkenceye uğramış halde bulunan ve yaşamını yitiren Özge’nin babası adalet istiyor

Balıkesir’de 2 çocuk annesi Özge S., yarı baygın, altına bez bağlanmış, kollarında sigara söndürülmüş ve öldüresiye dövülmüş halde bulundu, kurtarılamadı. Özge S.’nin ailesi adalet arıyor.

Kadın baro başkanları: Halkın sesi olmak için mücadelemiz sürecek

Ankara’ya yürüyen kadın baro başkanları, baroların seçim sisteminde yapılmak istenen değişikliğin temel hak ve özgülükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne erişim hakkına yönelik olduğunu söyledi.

Baroların bağımsızlığının tehdidi kadın ve çocukları nasıl etkiler?

Kadınlar ve çocuklarla ilgili raporlar hazırlayan, hukuksuzluklara karşı mücadele veren baroların kadın ve çocuk hakları merkezinde görev yapan kadın avukatlar, baroların tehdit edilmesine tepkili.

Geç gelen adalet, adalet midir!

Ekim 2016’da ihraç edilen SES Malatya Şube Eş Başkanı Bülent Uçar, üç buçuk ay sonra kalp krizinden hayatını kaybetti, iki yıl sonra göreve iade edildi. Şimdi mücadelesini eşi ve kızları sürdürüyor.

Kim demiş ‘KADEM kadın örgütüdür’ diye!

KADEM’in işi zor, Allah kolaylık versin, kimseye yaranamayacakları bir süreç olacak muhtemelen yaşayacakları. Ama bizim için önemli olan şu ki bir kadın örgütü değilsiniz ve asla olmayacaksınız...

Peşini bırakma!

En çok kadınlar biliyor galiba bu ülkede adaletin nasıl bir şey olduğunu. Şiddete uğradığında korkusuz, çekincesiz, sakince adli mercilere gidebileceğini söyleyen kaç kadın vardır acaba?

CHP’li Tığlı Adalet Bakanına Havva’için soru önergesi verdi

2016 yılında Giresun’da iki kişinin tecavüzüne uğrayan, hamile kalan ve doğum yapan zihinsel engelli Havva için CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı Meclise soru önergesi verdi.

Tren kazasında yaşamını yitirenlerin aileleri adalet nöbetine başladı

Çorlu’da yaşanan tren kazasında yaşamını yitirenlerin ve yaralananların yakınları adalet nöbetine başladı.

GÜNÜN DENEYİ: Maymunlar adaletsizliği fark edebilecek mi?

2003 yılında yapılan bir deneyle maymunların adaletsizliği fark edip etmeyecekleri araştırıldı. Sizce maymunlar adaletsizliğe nasıl tepki verir?

Şule Çet, Ayşe Atasayar, Aysun Yıldırım aslında hepimiz...

‘Kadın dayanışmasına devam edeceğiz, bizim gücümüz bu. Dert olsun kadınların hayatını cehenneme çevirmek için uğraşanlara...’

Yalnız Şule’nin değil, tüm kadınların davası

Şule Çet davasının ilk duruşması yarın Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım, davanın sadece Şule’nin değil, bütün kadın ve çocukların davası olduğunu söyledi.