Günün belgeseli: Adalet İçin (For Justice)
Emine Şenyaşar’ın 591 gündür Urfa Adliyesi önünde engellemelere rağmen sürdürdüğü adalet mücadelesini konu alan ‘Adalet İçin (For Justice)’ adlı belgeselin fragmanı yayınlandı.

Urfa Suruç’ta 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 591’inci gününe girdi. Anne ve oğlu, sabah saatlerinde Urfa Adliyesi önüne gelip beton bariyerlere “Şenyaşar ailesi için adalet” yazılı pankart asarak nöbeti başlattı.

Adalet talep edenler için bir sembole dönüşen Emine Şenyaşar’ın mücadelesi daha önce belgesel ve kitap konusu olmuştu. Şenyaşar’ın mücadelesini anlatan bir diğer belgesel çalışması “Adalet İçin (For Justice)” belgeselinin fragmanı yayınladı. Belgeselin yönetmeni Elif Yiğit tarafından sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan fragman, Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde ve Urfa’ya gelirken yolda çekilen görüntülerinden kesitler yer alıyor.

‘KATKIDA BULUNMAK İSTEDİM’

Emine Şenyaşar’ın yaklaşık 600 gündür Urfa Adliye önünde katledilen eşi (Esvet Şenyaşar) ve iki çocuğu (Adil ve Celal Şenyaşar) ile yaklaşık 4 yıldır Elazığ Cezaevinde tutuklu bulunan tutuklu oğlu (Fadıl Şenyaşar) için adalet nöbeti tuttuğunu belirten Yiğit, belgesel filminin adını bu nedenle “Adalet İçin” olarak seçtiğini söyledi. Yiğit, belgeseli çekme nedenine dair şunları belirtti: “Geçmişten bugüne coğrafyamızda her zaman adaletsizlik, haksızlık zulüm yaşanıyor. Annelerimiz her gün çocukları için ağlamayıp, bu zulme karşı gelmek için adalet peşine düşüyorlar. Ben bu coğrafyadaki adaletsizliği, haksızlığı tüm dünyaya yaymak adına bir nebze de olsa katkıda bulunmak istedim.” Belgeseli izleyenlerin Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde mücadelesini yakından görerek onu yakından tanıyacaklarını dile getiren Yiğit, belgeselin uluslararası film festivallerine gönderilmeye başlandığını, önümüzdeki günlerde gösteriminin yapılacağı festivallerin açıklanacağını sözlerine ekledi.

‘ANNENİN MÜCADELESİ UNUTULMAYACAK’

Aile, sosyal medya hesaplarından yayınlanan belgeselin fragmanını “Tarih, kainatın vicdanıdır. Tarihin en açık hukuksuzluğu Urfa’da yaşanıyor. Şu an zulüm yapan bizdendir anlayışı hakim. Annenin mücadelesi uluslararası belgesellere konu oldu. Yüzyıllar geçse de annenin mücadelesi unutulmayacak” mesajı ile paylaştı.

Daha öncede Emine Şenyaşar’ın mücadelesini Dersim’de kaybedilen Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku’nun mücadelesi ile birlikte ele alan “Lêgerîna Edaletê Ya Du Dayikan: Emîne Şenyaşar Û Bedrîye Doku” belgeseli Rezan Bayram’ın imzası ile Mori Prodüksiyon tarafından yayınlanmıştı.

Görsel: Belgesel afişi

İlgili haberler
Emine Şenyaşar: Anneler Günü’mü kutlayacak kimse b...

Çocukları gözleri önünde öldürülen Emine Şenyaşar, “Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar. C...

Emine Şenyaşar: Devlet yok, adalet yok

Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan Emine ve Ferit Şenyaşar, Urfa Adliyesi önüne gelerek adalet e...

Emine Şenyaşar: Artık bize bayram yok, evimi yıktı...

Bir bayramı daha adaletsizlikle karşılayan Emine Şenyaşar, ‘Artık bize bayram yok. Evimi yıktılar. A...