Emine Şenyaşar: Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar
Çocukları gözleri önünde öldürülen Emine Şenyaşar, “Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar. Celal’im, Adil’im günümü kutlardı, onları da benden aldılar. Fadıl’ımı da cezaevine attılar” dedi.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü dünyada Anneler Günü olarak kutlanıyor. Ama her hane bu günde mutlu olamıyor. Bu kadınlardan biri de Emine Şenyaşar. Emine Şenyaşar, ailesine yaşatılanların ardından bir Anneler Günü’nü daha buruk geçirecek. Emine annenin en büyük özlemi ise, çocuklarının yanında olması. Eskiden çocuklarının hediyelerle Anneler Günü’nü kutladığını belirten Şenyaşar, özlem duyduğu eski günlere ilişkin duygularını MA’ya anlattı: “Anneler Günü ama günümü kutlayacak kimse bırakmadılar. Celal’im, Adil’im günümü kutlarlardı, onları benden aldılar. Fadıl’ımı da cezaevine attılar. Onlara kurban olurum. Anneniz bayramları, günleri siz olmadan geçiremiyor. Yattığınız yerden kalkın gelin, eskiden olduğu gibi elimi öpün. Sizi kucaklayayım. Bu zalimler sizi benden aldılar” diyerek Anneler Günü’nün şimdilerde kendisi için acı ifade ettiğini söyledi.

‘ÇOCUKLARIMA VERDİĞİM ADALET SÖZÜNDEN VAZGEÇMEYECEĞİM’

Çocuklarına verdiği “adalet” sözünden vazgeçmeyeceğini söyleyen Şenyaşar, “Adalet nöbetimi evimde tutuyorum. Oğlumu bıraksınlar. Artık bu zulüm bitsin. Bu nasıl adalet? Hastane kayıtları saklanmış. Çocuklarımı öldürenler dışarıda, bu nasıl adalet?” diye sordu. Çocuklarının iş yerlerinde çalıştıkları bir zaman diliminde saldırıya uğradıklarına dikkati çeken Şenyaşar, “Bu kişiler neden tutuklanmıyor? Savcının yanına gidiyoruz bizi kovuyor. Günahımıza giriyorlar. Çocuklarım her gün çalışmak için gittikleri dükkanlarında vahşice saldırıya uğradılar. Daha önce kimse böyle bir zulme şahit olmadı. Adalet binalarına terazi resmi yapıştırılmış, adalet olduğu söyleniyor ama suçsuz olan oğlum 3 yıldır cezaevinde” şeklinde konuştu.

HASTANEDE İNSANLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ NEREDE GÖRÜLMÜŞ?

 “Gerçeğin” peşinde olduğunu vurgulayan Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklarım hastanede gözlerimin önünde öldürüldü. Hastanede insanların öldürüldüğü nerede görülmüş? Eğer bu davanın üstü kapatılırsa kapatanların da bizim yaşadığımız acıları yaşamasını istiyorum. Onların yürekleri de benim gibi yansın. Kayıtlar çıkarılsın. Savcı neden gerçekleri saklıyor? Bu zulmü bütün dünya duydu siz neden saklıyorsunuz, sizde vicdan yok mu? Benim çocuklarımı kim öldürdü?”

NE OLMUŞTU?
24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerden 10 gün önce Emine Şenyaşar’ın çocukları, işlettikleri iş yerini ziyaret eden AKP’lilere yönelik kimi eleştirilerde bulununca, AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısına uğradı. İşyerinde başlayıp yaralıların kaldırıldığı hastanede devam eden saldırılarda, eşi Hacı Esvet ve çocukları Celal ile Adil Şenyaşar, gözleri önünde öldürüldü. Yaşanan olayların sadece işyeri kısmı ile ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi ve Malatya’da 2 Nisan’da görülen son duruşmada anne Emine Şenyaşar’ın saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi. İş yerlerinde ve hastanede yaşananlar aynı gün olmasına rağmen dosya ikiye ayrıldı ve hâlâ hastanede yaşananlara ilişkin süren soruşturmada gizlilik kararı bulunuyor. Emine Şenyaşar, saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar ile soruşturmanın ağır aksak yürütülmesine tepki olarak ilk olarak 10 Eylül 2019’da adliye önünde oturma eylemi başlattı. Anne Emine Şenyaşar, sokağa çıkma yasağı kısıtlaması nedeniyle 30 Nisan’dan bu yana “adalet” nöbetini Suruç’ta bulunan evinde sürdürüyor. Anne ve oğul, eylemleri süresince 4 kez gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Cumartesi Anneleri: Bizim kutlanacak bir günümüz y...

Cumartesi anneleri, yakınlarının akıbetini sormak için 633. haftada Galatasaray Meydanı’nda bir aray...

10 Ekim Katliamı’nın ardından anneler anlatıyor...

10 Ekim’de barış için gittikleri Ankara’da yaşamlarını yitirenlerin yakınları anlatıyor: Adalete güv...

Somalı anneler, Anneler Gününde evlatlarının mezar...

Somalı anneler, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümünde evlatlarının mezarı...