1 Mayıs 2021

1 Mayıs 2021| Her yer 1 Mayıs alanı

Pandemi nedeniyle bu yıl da alanlarda olamayan işçi, emekçiler Türkiye'nin dört bir yanında pencerelerinde, balkonlarında, kapı önlerinde 1 Mayıs kutlamaları düzenledi.

Trabzon’da polis aracını kitlenin üzerine sürdü, Halkevleri üyesi Demirtaş yaralandı

Trabzon’da 1 Mayıs eylemine müdahale eden polisin aracı kitlenin üzerine sürdüğü, Halkevleri GYK üyesi Berna Demirtaş’ın başından yaralandığı belirtildi.

Kadın emekçilerin 1 Mayıs'ı, işyeri kutlamaları

1 Mayıs sokağa çıkma yasaklarının gölgesinde, pandeminin ağır koşullarıyla karşılandı. Kadınların öne çıkan 1 Mayıs talepleri neler?

1 Mayıs 2021| İş, ekmek, özgürlük, eşitlik ve adalet için, kadınların 1 Mayıs’ı

Tam kapanma kararının alınmasıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olamayan kadınlar hazırladıkları dövizleri, pankartları evlerinin balkonlarına, camlarına astı.

Ekmek ve Gül için… Kadınlar 1 Mayıs’a!

‘Biz varız... Haklarımız ve hayatlarımız için sokakta… Her hak gasbında eylemde…. Kod 29’la işçilerin onurlarının çiğnenmesine karşı verilen mücadelelerin en önünde…’

Çek Cumhuriyeti: Alice bakım sektöründe!

Pandeminin ortasında, Çek Cumhuriyeti’nde sağlık ve bakım işçilerinin kurduğu sektörel bir sendika: Alice.

Czech Republic: Alice in care sector!

A sectoral union established by care workers in the Czech Republic in the midst of the pandemic: Alice.

Romanya: Sendikayla iletişime geçmek aldığımız en iyi karar oldu

Pandemi sırasında, Romanya’da çok uluslu Tech Mahindra şirketinde bilişim işçileri örgütlenip SITT sendikasına üye oldular.

Amerika: Hemşireler sendikalarını kazandı, sırada güçlü bir toplu iş sözleşmesi var!

Amerika Seattle’daki Kalispell Bölge Hastanesi’ndeki çoğunluğu kadın olan 650 hemşire hep birlikte verdikleri mücadeleyle sendikalarını tanıttı, sıra toplu sözleşmeyi imzalatmakta.

USA: Nurses have won their union, a strong collective agreement is next!

We asked Emma Fletcher, the organizer of the SEIU union, about the details of these nurses’ successful campaign and the collective bargaining process in their hospital.

Rusya: Ağaç endüstrisi işçileri sendikal örgütlenme çalışmalarını anlatıyor

Syktyvkar Ağaç Endüstrisi Kompleksinde işyeri temsilcileri Irina Podyukova, Lilya Kharatova ve Marina Mironova Syktyvkar ve heshart Kontrplak Fabrikası’nda işyeri temsilcisi Tatyana Batieva anlatıyor.

England: 42 000 cabin crew took ‘fire and rehire’ off the table!

British Airways workers campaigned against “fire and rehire”. Dolores Lee, former senior cabin crew and BASSA trade union representative, explains how they won their campaign in the mids of pandemic.

İngiltere: 42 bin kabin görevlisi ‘işten at-yeniden al’ uygulamasını masadan indirtti!

Britanya Havayolları işçileri pandemiyi fırsata çeviren patronların saldırısını örgütlü mücadeleleriyle püskürttü. Eski kabin görevlisi ve işyeri temsilcisi Unite Sendikası üyesi Dolores Lee anlatıyor

‘Tam kapanma’ öncesi işyerlerinde 1 Mayıs kutlamaları

1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının ardından ‘tam kapanma’ öncesi pek çok işyerinde ve yerellerde 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Kadın işçiler de 1 Mayıs talepleriyle kutlamalardaydı.

Çağlayan tekstil işçisi kadınlar: 1 Mayıs talebimiz güvenceli iş, sigorta, 8 saat çalışma

Çağlayan’da tekstil işçisi kadınlar 1 Mayıs taleplerini anlattı.

Almanya: Temizlik işçileri örgütlülükleriyle yüzde 11’lik ücret zammı kazandı

Temizlik sektöründe örgütlü IG BAU sendikasından Zeynep Biçici, işçilerin sendikada daha aktif rol almasına ve toplu sözleşmelerde daha çok söz sahibi olmasına yönelik yürüttükleri çalışmayı anlatıyor

Slovenia: Thanks to the retail workers’ organising shops are now closed on Sun-days after 17 years

In Slovenia, market and store workers, despite the pressures, made it closed on Sundays for the first time in 17 years with the campaign they continued fearlessly.

Slovenya: 17 yıl sonra ilk defa dükkanlar Pazar günleri kapalı

Slovenya'da market, mağaza işçileri baskılara rağmen, yılmadan sürdürdükleri kampanya ile 17 yıl sonra ilk defa pazar günleri kapatılmasını sağladılar.

Sınırların ötesinde kadın işçiler nasıl örgütleniyor?

1 Mayıs’a kadar sürecek olan 9 farklı ülkeden kadın emekçinin örgütlenme deneyimlerini anlattığı dosyamızı takipte kalın!

How do women workers organize across borders?

Stay tuned to our file in which women workers from 9 different countries describe their organising experiences!